• Start
  • Wiadomości
  • Solidarność i wolność słowa. Spotkanie ICORN w Gdańsku 8-10 czerwca - LIVE na gdansk.pl

Solidarność i wolność słowa. Spotkanie ICORN w Gdańsku 8-10 czerwca - LIVE na gdansk.pl

Ponad 250 osób z 35 krajów przyjedzie do Gdańska na Walne Zgromadzenie ICORN, czyli Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia. Spotkanie odbędzie w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 8-10 czerwca. Jednym z głównych punktów będzie debata burmistrzów, w której udział weźmie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wydarzenia w ramach trzydniowego spotkania ICORN będziemy transmitować na portalu gdansk.pl w dwóch językach - polskim i angielskim.
06.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
fot. Dawid Linkowski/Archiwum ECS

Czym jest ICORN?

ICORN (International Cities of Refuge Network), czyli Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN) jest globalną organizacją ponad 70 miast, które angażują się w w obronę pisarzy i artystów prześladowanych w swoich krajach z powodów politycznych. Oferują im długoterminowy lub tymczasowy pobyt. Schronienie to daje artystom nie tylko bezpieczeństwo, ale też możliwość swobodnej twórczości. ICORN propaguje wolność słowa, broni demokratycznych wartości i promuje międzynarodową solidarność. W sieci są m.in. Barcelona, Paryż czy Amsterdam. Gdańsk przystąpił do ICORN w 2017 r.

Obecnie ze schronienia w 76 miastach korzysta 166 artystów
Obecnie ze schronienia w 76 miastach korzysta 166 artystów
źródło: ICORN.org

Walne Zgromadzenie ICORN w Gdańsku

Zainspirowane historią Gdańskiego Ruchu Solidarności Zgromadzenie Walne ICORN zamierza przypomnieć wagę takich wartości jak solidarność i wolności słowa. Są one szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy w Europie toczy się wojna. Spotkanie w ECS ma być okazją dla członków organizacji, pisarzy i artystów na uchodźstwie, a także urzędników miejskich i gości, aby spotkać się po trzech długich latach pandemii. Zgromadzenie otworzy 9 czerwca (w czwartek) prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz o godz. 9:30 w czwartek 9 czerwca, po którym nastąpi inauguracyjne przemówienie laureata Pokojowej Nagrody Nobla oraz byłego Prezydenta RP Lecha Wałęsy o godz. 10.00. Jednym z punktów programu tego dnia będzie też ogłoszenie startu II edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza

"Nie będziemy nienawidzić. Nie damy się zastraszyć" - mówi Henriette Reker, pierwsza laureatka Nagrody im. Pawła Adamowicza

W ciągu dwóch dni zgromadzenia odbędzie się też kilka dyskusji panelowych dotyczących kwestii wolności słowa, międzynarodowej solidarności, sztuki i demokracji oraz przyjmowania uchodźców. Wezmą w nich udział pisarze i artyści na uchodźstwie, decydenci polityczni i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Goście Zgromadzenia Walnego ICORN wezmą również udział w różnorodnych warsztatach dotyczących ochrony i promocji zagrożonych pisarzy i artystów, dobrostanu psychospołecznego i bezpieczeństwa cyfrowego. Organizatorzy spotkania zauważają, że we wszystkich wydarzeniach z pewnością obecny będzie kontekst wojny w Ukrainie.

Czego Polacy i Ukraińcy nauczyli się wzajemnie o sobie? Debata „1989 - Czas przełomów - 2022” 

Debata burmistrzów miast ICORN

Program dnia otwarcia Walnego Zgromadzenia ICORN obejmie również debatę prezydentów i burmistrzów miasta z siedmiu krajów. Wezmą w niej udział: Aleksandra Dulkiewicz (prezydent Gdańska), burmistrz Femke Helsema (Amsterdam), zastępca burmistrza Jean-Luc Romero-Michel (Paryż), zastępca burmistrza Dag Mossige (Stavanger), zastępca burmistrza Edita Tamosiunaite (Wilno) i zastępca burmistrza Keti Luarasi (Tirana). Wystąpienie otwierające wygłosi zdalnie Vadyma Boychenko, burmistrz Mariupola. Debatę poprowadzi Espen Røsbak były, wieloletni dyrektor międzynarodowego festiwalu literatury w Stavanger.

Świadectwo artystów-rezydentów ICORN

Artystami występującymi pierwszego dnia konferencji będą białoruska artystka i aktywistka Lesia Pcholka, obecna rezydentka ICORN w Gdańsku, muzycy Yasmine El Baramawy (Egipt/ Malmö), Justina (Iran/Piteå) oraz artyści Maryam Sharifi i Hamid Sakhizada (Afganistan/Harstad).

Lesia Pcholka jest artystką i aktywistką - w 2016 roku artystka stworzyła niezależną inicjatywę społeczno-kulturalną VEHA, zajmującą się zbieraniem i katalogowaniem amatorskich zdjęć archiwalnych. W ten sposób promuje białoruskie tradycje
Lesia Pcholka jest artystką i aktywistką - w 2016 roku artystka stworzyła niezależną inicjatywę społeczno-kulturalną VEHA, zajmującą się zbieraniem i katalogowaniem amatorskich zdjęć archiwalnych. W ten sposób promuje białoruskie tradycje
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Drugiego dnia zaprezentowana zostanie poetycka twórczość Murshidy Akter (Bangladesz/Kopenhaga) i Hafsah Mujali (Jemen/Amsterdam). Konferencja zakończy się pokazem filmu „Writing on the City” irańskiego reżysera i rezydenta ICORN, Keywana Karimiego.

Zgromadzenie Walne ICORN odbędzie się równolegle z Festiwalem Literackim Europejski Poeta Wolności. Dwoje rezydentów ICORN, Aaiún Nin (Angola, Kraków) i Dareen Tatour (Palestyna/ Östersund) będzie czytać swoje wiersze w czwartek 9 czerwca o godz. 21:00 w ramach festiwalu.


TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku