Skwer Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku, po sąsiedzku z konsulatem Rosji

W piątek, 1 lipca 2022 roku, przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia nazwy Skweru Bohaterskiego Mariupola. Początek - o godz.11. Portal gdansk.pl przeprowadzi transmisję wideo tego wydarzenia. Także od piątku będzie można zwiedzić wystawę Mariupol - bohaterskie miasto przygotowaną przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska. 
30.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Frgament ulicy chodnika, wzdłuż którego rośnie szpaler drzew owocowych
Skwer przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu od 1 lipca będzie nosił imię Bohaterów Mariupola
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Rosja zamordowała Mariupol - Gdańsk solidarny 

Mariupol jest od kilku lat miastem partnerskim Gdańska. Mieszkańcy naszego miasta od marca br. z przerażeniem i współczuciem obserwują tragedię mieszkańców oraz obrońców Mariupola, który na rozkaz Putina został przez rosyjskie wojska zamordowany pod względem społecznym i zrównany z ziemią. Wśród tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Gdańsku, są również Mariupolanie.
Z powyższych powodów Rada Miasta Gdańska w trybie pilnym znalazła lokalizację dla Skweru Bohaterskiego Mariupola. Jest to miejsce we Wrzeszczu, u zbiegu ul. Partyzantów i Matki Polki - nieprzypadkowo po sąsiedzku z Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej, który znajduje się u zbiegu ul. Matki Polki i Batorego.     

Miasto nie przedłużyło umowy z Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury. Najemca opuścił budynek

Apel „Mariupol - Miasto Feniks”

Do Gdańska na uroczystość odsłonięcia nazwy Skwer Bohaterskiego Mariupola przyjechać ma Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który wspólnie z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska podpisał apel „Mariupol - Miasto Feniks”, mówiący o naszej europejskiej odpowiedzialności za odbudowę dawnej świetności tego miasta. Jest to wspólny wyraz wiary:

Życie potrzebuje nadziei, którą daje przyjaźń. Dzisiaj w obliczu niewyobrażalnej katastrofy, spowodowanej agresją Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę, której ucieleśnieniem staje się zagłada Mariupola, w imieniu społeczności polskich miast deklarujemy gotowość do wsparcia działań na rzecz odbudowy nowego, nowoczesnego, zamożnego, pełnego życia i nadziei Mariupola.”

„Mariupol jak Gdańsk w 1945 roku”. Przejmujące przemówienie mera Mariupola i apel o pomoc

Mariupol
Sytuacja mieszkańców Mariupola określana jest jako katastrofa humanitarna. Brakuje wody pitnej, żywności, nie ma elektryczności i ogrzewania, łączności telefoniczej i internetowej. Nz. moment, w którym pocisk rosyjskiej artylerii trafił w blok mieszkalny w Mariupolu, piątek 11 marca
ДвіЩ

Tekst dotyczący projektu „Mariupol  - Miasto Feniks” podpisany przez prezydent Gdańska i prezydenta Warszawy


Mariupol - Miasto Feniks 

Mariupol to wspaniałe miasto. Tworzyli je od pokoleń ludzie różnych narodów, tradycji i kultur. Budowali miasto dla siebie i swoich dzieci. Budowali domy, szkoły, szpitale, teatry, kina, sklepy i centra kultury. Budowali fabryki i firmy po to, aby móc pracować i zapewnić sobie dobrobyt. Mieszkańcy Mariupola rozmawiali różnymi językami, modlili się różnie, ale wszyscy byli jednym żywym organizmem. 

Od pierwszych dni rosyjskiej agresji Mariupol stał celem niezwykle zaciekłej i bestialskiej agresji. Symbolami barbarzyństwa stały się zbombardowany teatr, w którym chroniły się dzieci, szpital położniczy, a teraz zakłady Azowstal, gdzie w podziemiach ciągle pozostają dzieci. W mieście zginęły już dziesiątki tysięcy mieszkańców miasta. Dziesiątki tysięcy zostały zmuszone do jego porzucenia.

Mariupol krwawi, ale walczy i nie poddaje się. Raport z oblężonego miasta partnerskiego

Z Mariupola zostało morze ruin, jak z Gdańska, Warszawy i wielu innych miast po wojnie. Odrodzili je ich mieszkańcy i całe narody, żeby pokazać, że zniszczenie oraz barbarzyństwo nie są w stanie zniszczyć ducha Wolności i Solidarności. Te miasta powstały z popiołów jak Feniks. Życie potrzebuje nadziei, którą daje przyjaźń. Dzisiaj, w obliczu niewyobrażalnej katastrofy, spowodowanej agresją Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę, której ucieleśnieniem staje się zagłada Mariupola, w imieniu społeczności polskich miast deklarujemy gotowość do wsparcia działań na rzecz odbudowy nowego, nowoczesnego, zamożnego, pełnego życia i nadziei Mariupola. Razem rozpoczynamy projekt ,,Mariupol - Miasto Feniks. Chcemy tchnąć nadzieje w serca jego mieszkańców i w serca wszystkich, którzy przeciwstawiają się absurdalnej agresji Rosji na Ukrainę. Naszą ambicją jest uczestnictwo w procesie tworzenia koncepcji odrodzenia się, niczym Feniks, nowego Mariupola. Chcemy pomagać w budowaniu europejskiej koalicji na rzecz strategii jego odbudowy, rozwoju społecznego i gospodarczego, a także partycypować solidarnie w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. 

Zapraszamy wszystkie miasta, które doznały skutków wojennej pożogi, do włączenia się w nasze wspólne dzieło. Bądźmy solidarni, nie możemy pozostawić Mariupola i jego mieszkańców samym sobie. Pomożemy odbudować nowoczesny, przyjazny i otwarty na świat Mariupol. 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord