Siedlce. Mieszkańcy zagrali na bulodromie. Każdy mógł się sprawdzić w grze w bule

Blisko 50 osób skorzystało z zaproszenia radnych dzielnicy Siedlce i w sobotę, 12 listopada, pojawiło się na bulodromie, u zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema. Tutaj poznawali zasady gry w bule. Każdy mógł wziąć udział w treningu, a także okolicznościowym turnieju.
14.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rada Dzielnicy Siedlce zaprosiła mieszkańców na festyn, w trakcie którego można było pograć w bule
Rada Dzielnicy Siedlce zaprosiła mieszkańców na festyn, w trakcie którego można było pograć w bule
Fot. Mirosław Koźbiał

Co działo się na festynie na Siedlcach?

Festyn prowadziła Urszula Wilk, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Petanque "Gdańskie Bule" wraz ze Stanisławem Wilkiem, sędzią międzynarodowym Polskiej Federacji Petanque. Na okolicznościowym festynie poświęconym grze w bule pojawili się mieszkańcy Siedlec, Aniołków i Suchanina. Przybyło również 10 podopiecznych Fundacji ”Świat Wrażliwy”, która ma swoją siedzibę na Siedlcach.
Radę dzielnicy Siedlce reprezentowali: Wojciech Widzicki, Mirosław Koźbiał, Karolina Motyka, Andrzej Nawara, Lucyna Karczewska, Joanna Sobańska i Władysław Kobylański. Pojawili się też miejscy radni: Anna Golędzinowska i Piotr Dzik.

Po krótkim rysie historycznym i wyjaśnieniu zasad gry w bule, wyłoniono wśród obecnych cztery drużyny i rozegrano mecze dubletów.
Bulodrom podzielono na trzy sekcje - na dwóch prowadzono rozgrywki, na trzecim zorganizowano strefę dla dzieci. Najmłodsi mieli okazję potrenować m.in. techniki rzutu.

- Po zawodach, które trwały ponad trzy godziny, był też czas na luźne rozmowy i doskonalenie techniki gry. Festyn zakończył się rozdaniem pucharów I Turnieju o Puchar Rady Dzielnicy Siedlce. Części uczestników tak się spodobała gra, że deklarowali chęć zorganizowania grupy i wspólnych treningów - opowiada Mirosław Koźbiał, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Siedlce.

Wydarzenie sfinansowano ze środków Rady Dzielnicy Siedlce i Miasta Gdańsk.

Piecki-Migowo. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstaje nowy skatepark

Festyn prowadziła Urszula Wilk, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Petanque Gdańskie Bule  wraz ze Stanisławem Wilkiem, sędzią międzynarodowym Polskiej Federacji Petanque
Festyn prowadziła Urszula Wilk, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Petanque "Gdańskie Bule" wraz ze Stanisławem Wilkiem, sędzią międzynarodowym Polskiej Federacji Petanque
Fot. Mirosław Koźbiał

Co to jest petanque?

Jest to gra zręcznościowo-strategiczna pochodząca z Francji. Stamtąd dotarła do innych krajów europejskich (Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja) i na inne kontynenty (Tunezja, Maroko, Wietnam, Tajlandia, Madagaskar, Kanada, Senegal). Petanque ma oprócz wymiaru sportowego również ważny wymiar towarzyski. Kto miał okazję odwiedzić Paryż, ten z pewnością trafił na zintegrowane grupy osób grających w bule w tamtejszych parkach. Ta dyscyplina jest uprawiana coraz częściej także w naszym kraju. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest ponad 35 klubów. Rozgrywana jest jako sport nieolimpijski w ramach World Games.

Rozgrywki petanque odbywają się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym żwirze, o wymiarach minimum 15×4 m. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (stąd inna nazwa - gry bule) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co po polsku oznacza świnkę. Kule do rzutu mają średnicę od 70,5 do 80 mm. Nie są lekkie, ważą od 650 do 800 g.

Krakowiec - Górki Zachodnie. Spełnia się marzenie mieszkańców dzielnicy

Festyn zorganizowano na bulodromie, u zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema
Festyn zorganizowano na bulodromie, u zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema
Fot. Mirosław Koźbiał

Bulodrom na Siedlcach

Powstał on przed kilku laty dzięki zwycięskiemu projektowi Budżetu Obywatelskiego. Znajduje się u zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema. Plac do gry w bule jest utwardzonym grubym żwirem terenem o wymiarach 10 x 10 m.

Co ciekawe, pomimo zwycięstwa w głosowaniu mieszkańców na BO, wydaje się, że niewielu wie, do czego on służy. Częściej uprawiane są tu inne dyscypliny sportu, nierzadko to miejsce służy do zabawy z dziećmi. Dlatego właśnie radni dzielnicy postanowili przypomnieć, co to za obiekt.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane