Są nowe władze Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. Na czele stowarzyszenia trzy prezydentki

Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska została przewodniczącą Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Jej zastępczyniami zostały dwie prezydentki: Gdyni - Aleksandra Kosiorek i Sopotu - Magdalena Czarzyńska-Jachim. 12-osobowa Rada została wybrana na pierwszym spotkaniu wszystkich członków stowarzyszenia po kwietniowych wyborach samorządowych. Członkowie OMGGS przyjęli też Strategię Metropolii do 2030, która określa działania przyszłego związku metropolitalnego na Pomorzu. 
11.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia trzy kobiety stojące obok siebie na zewnątrz, uczestniczące w wydarzeniu związanym z ruchem LGBTQ+. Wszystkie kobiety mają przypięte tęczowe symbole lub trzymają tęczowe flagi.Kobieta po lewej stronie ma krótkie kręcone włosy, nosi okulary i białą koszulę z kolorowym, tęczowym szalem. Kobieta pośrodku ma ciemne, falowane włosy i ciemne okulary. Ubrana jest w ciemną sukienkę z tęczową przypinką. Kobieta po prawej ma proste, ciemne włosy i ubrana jest w kolorową, wzorzystą bluzkę. W tle widać jasne, kamienne ściany oraz różowy baner z czarnym napisem.
Trzy prezydentki z Trójmiasta na Marszu Równości. Od lewej: Magdalena Czarzyńska-Jachim - prezydent Sopotu, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Aleksandra Kosiorek - prezydent Gdyni
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Jakie zadania czekają OMGGS?

Po wyborze na przewodniczącą Rady OMGGS Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że największym wyzwaniem, które stoi dziś przed organizacją to przede wszystkim konsensus w sprawie ustawy metropolitalnej i jej uchwalenie przez parlament.
 
- Prawie połowa samorządów OMGGS ma nową władzę, dlatego dużym wyzwaniem będzie też integracja nowych osób - dodała prezydent Gdańska
Na pierwszym spotkaniu po kwietniowych wyborach samorządowych, które odbyło się w poniedziałek, 10 czerwca, w Sopocie spotkali się wszyscy członkowie OMGGS.

Jakie zmiany personalne zaszły po wyborach?

Stowarzyszenie zrzesza obecnie 61 samorządowców:
 
 • 3 miasta na prawach powiatu
 • 10 gmin miejskich
 • 10 gmin miejsko-wiejskich
 • 29 gmin wiejskich
 • 9 powiatów
Zdjęcie przedstawia kobietę przemawiającą do mikrofonu na świeżym powietrzu. Ma ciemne, falowane włosy i nosi niebieskie okulary. Ubrana jest w czarną marynarkę i białą koszulkę z niebieskim nadrukiem. W tle znajduje się grupa ludzi, w tym mężczyzna w ciemnej marynarce i beżowych spodniach oraz kilka osób ubranych w jasne ubrania, stojących na zielonym trawniku. Kobieta wygląda na zadowoloną i pewną siebie podczas swojego przemówienia.
Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska została wybrana przewodniczącą Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS)
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
W 52 miastach i gminach pracę kontynuuje 30 osób, 6 włodarzy nie kandydowało, a w 16 samorządach nastąpiły zmiany. Władza zmieniła się też w 5 powiatach.
 
W nowej kadencji samorządami będzie kierować 12 kobiet i 49 mężczyzn. 

Nowi członkowie Rady OMGGS

Przedstawiciele samorządów podczas Walnego Zebrania Członków zatwierdzili jednogłośnie sprawozdanie z działalności stowarzyszenia w 2023 r.
Udzielili absolutorium Zarządowi oraz Radzie poprzedniej kadencji oraz wybrali 12 nowych członków Rady OMGGS. Wśród nich znaleźli się: 
 
 • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
 • Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni
 • Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu
 • Bogdan Łapa, starosta kartuski
 • Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego
 • Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa
 • Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego
 • Jarosław Białk, starosta pucki
 • Jarosław Litwin, burmistrz Lęborka
 • Mirosław Augustyn, starosta tczewski
 • Leszek Sarnowski, starosta sztumski
 • Piotr Szwedowski, starosta malborski

Wybór członków Komisji Rewizyjnej

Rada wyznacza kierunki rozwoju metropolii, zatwierdza projekty uchwał oraz wybiera członków Zarządu - obecnie prezesem jest Michał Glaser, a wiceprezesami Maciej Warszakowski i Maciej Rusek. Kadencja Rady OMGGS jest równa kadencji władz jednostek samorządu terytorialnego.
Zdjęcie przedstawia kobietę z jasnobrązowymi, prostymi włosami, która uśmiecha się do kamery. Ubrana jest w zielony płaszcz z kołnierzem i widocznymi guzikami. W tle widać rozmyte drzewa, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione na świeżym powietrzu. Kobieta wygląda na zadowoloną i pogodną, a jej strój wskazuje na chłodniejszą porę roku.
Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni
fot. Krzysztof Mystkowski / www.KFP.pl
 
Samorządowcy wybrali także pięciu członków Komisji Rewizyjnej, która kontroluje działanie OMGGS:
 
 • Barbarę Ogrodowską, starosta nowodworska
 • Macieja Kaczmarka, starosta wejherowski
 • Hannę Pruchniewską, burmistrz Pucka
 • Michała Melibrudę, wójt Chmielna
 • Mirosława Chyłę, burmistrz Pelplina

Strategia metropolii do 2030 roku

Członkowie OMGGS przyjęli także jednogłośnie Strategię Metropolii do 2030 r.
Określa ona najważniejsze działania i kierunki rozwoju przyszłego związku metropolitalnego na Pomorzu. Wśród nich znalazły się takie zagadnienia jak ochrona klimatu i wspólne planowanie inwestycji, sprawny transport oraz wykorzystanie potencjału gospodarczego i społecznego metropolii. 

Jaka jest misja i osiągnięcia OMGGS? 

OMGGS to stowarzyszenie samorządowe, które powstało w 2011 r. z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i obecnie zrzesza 61 samorządów.
 
Działa w takich obszarach jak: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja imigrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja.
Zdjęcie przedstawia kobietę z krótkimi, kręconymi włosami i okularami, przemawiającą przed mikrofonami. Ubrana jest w ciemną marynarkę i białą koszulę. Przed nią znajduje się wiele mikrofonów różnych mediów, takich jak RMF, TVN24, Radio Eska i inne. W tle, nieco rozmyci, znajdują się inne osoby: mężczyzna z brodą, kobieta z długimi, ciemnymi włosami oraz mężczyzna bez włosów. Kobieta wygląda na poważną i skupioną, prawdopodobnie uczestniczy w konferencji prasowej lub udziela wywiadu.
Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Od początku działalności integruje nie tylko samorządowców, ale także polityków oraz przedstawicieli świata biznesu, gospodarki i nauki. 
 
Dzięki współpracy metropolitalnej i wsparciu ze środków unijnych pomorskie samorządy zrealizowały do tej pory ponad 200 inwestycji o łącznej wartości 3,7 mld zł. Są to m.in. węzły przesiadkowe, drogi rowerowe, odnowione budynki, zrewitalizowane dzielnice, nowy tabor, nowe linie tramwajowe, rozbudowane sieci ciepłownicze, szpitale geriatryczne, nowoczesne usługi dla przedsiębiorców oraz wsparcie dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej.
W nowej perspektywie unijnej 2021-2027 metropolia zrealizuje kolejnych 120 projektów. Będą to m.in. budowa i przebudowa węzłów integracyjnych, budowa linii tramwajowej, dróg rowerowych i buspasów, wsparcie psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży, termomodernizacja szkół i przedszkoli, powiększenie powierzchni zielonych, domy dziennego pobytu, świetlice i kluby dla seniorów, a także wsparcie dla imigrantów. Dofinansowanie unijne z programów regionalnych i krajowych wyniesie ponad 1,23 mld zł. 
 
oprac. RP

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska