• Start
  • Wiadomości
  • Magdalena Adamowicz, Janusz Lewandowski i Piotr Müller do Brukseli

Magdalena Adamowicz, Janusz Lewandowski i Piotr Müller. To oni teraz będą reprezentować Pomorskie w Brukseli

Dwoje reprezentantów KO, czyli Magdalena Adamowicz i Janusz Lewandowski oraz były rzecznik rządu PiS Piotr Müller ze Słupska będą reprezentować Pomorskie w Brukseli. Takie są wyniki wyborów z 9 czerwca. W skali kraju wybraliśmy w sumie 53 posłanki i posłów do Parlamentu Europejskiego, w którym jest 720 miejsc.
10.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta na ulicy w otoczeniu ludzi
Europosłanka Magdalena Adamowicz (w środku) w otoczeniu swoich sympatyków i sztabu
fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

Magdalena Adamowicz

Dostała 204 207 głosów (27,47%), najwięcej z listy Koalicji Obywatelskiej (KO). Będzie to jej druga kadencja w Brukseli. W poprzednich wyborach Magdalena Adamowicz także zdobyła najwyższe poparcie na Pomorzu. W mijającej kadencji Parlamentu Europejskiego żona zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza była przewodniczącą delegacji ds. stosunków z RPA. Od 2022 roku pełni funkcję prezesa fundacji Instytut Pawła Adamowicza. Aktywnie walczy przeciwko mowie nienawiści i zabiega o wzmocnienie pozycji kobiet w życiu publicznym. 

Oficjalne wyniki eurowyborów na Pomorzu

- Moim celem po zabójstwie Pawła jest zatrzymanie mowy nienawiści. I ten cel dzisiaj jest dużo bliżej - dzięki moim staraniom zdecydowana większość Parlamentu Europejskiego chce aby nawoływanie do nienawiści i przestępstwa z nienawiści dopisać do traktatów unijnych jako przestępstwa europejskie - mówi Magdalena Adamowicz. 

Mężczyzna z mikrofonem
Janusz Lewandowski, europoseł od 2004 roku, znów trafi do Parlamentu Europejskiego
fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

Janusz Lewandowski

Z listy KO do europarlamentu weszła także “jedynka” na pomorskiej liście, czyli Janusz Lewandowski. Dostał 133 444 głosów (17,95 proc.). Lewandowski jest eurodeputowanym od 2004 roku, z przerwą na lata 2010-2014, kiedy był komisarzem Unii Europejskiej ds. budżetu i programowania finansowego. W mijającej kadencji był pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Budżetowej PE. Wcześniej zasiadał w Sejmie I kadencji (1991-1993), pełnił również funkcję ministra przekształceń własnościowych.

Mężczyzna z mikrofonem
Nowy europoseł PiS z Pomorza Piotr Muller, były rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego
fot. Krzysztof Mystkowski/ www.kfp.pl

Piotr Müller

Z kolei z listy Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego dostał się były rzecznik rządu Piotr Müller. Niespodzianka, ponieważ był dopiero czwarty na pomorskiej liście PiS, ale zdołał "przeskoczyć" wyżej notowanych i dobrze znanych Jarosława Sellina oraz Annę Fotygę, która była "jedynką" na liście. Wynik Piotra Müllera to 62 330 głosów ( 8,38 proc.). Słupski polityk od 2018 roku był posłem na Sejm RP. W 2019 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat posła do PE. Od czerwca 2019 do grudnia 2023 roku był rzecznikiem prasowym rządu premiera Mateusza Morawieckiego. W listopadzie 2023 r. został przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości w województwie pomorskim.

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska