Ustawa metropolitalna trafi do Sejmu jako projekt rządowy? Do inicjatywy dołączyło MSWiA

Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Złożyli go razem: wojewoda pomorska, marszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Uczelni Fahrenheita w Gdańsku oraz samorządowcy z Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. Po raz kolejny rozpoczyna się droga legislacyjna dla ustawy, o którą samorządowcy zabiegają od ośmiu lat.
23.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa ludzi stoi przy ścianie, przed stołem
Delegacja samorządowców OMGGS przekazuje projekt ustawy metropolitalnej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Fot. mat OMGGS

Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot: to był dobry rok, ale perspektywy są jeszcze lepsze

Przekazanie projektu na ręce wiceministra Tomasza Szymańskiego miało miejsce w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie w czwartek, 22 lutego, odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów zrzeszonych w OMGGS z Pomorskim Zespołem Parlamentarnym oraz wiceministrem i Grzegorzem Ziomkiem (dyrektorem Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA).

- Oczekiwania społeczne wobec idei obszarów metropolitalnych są ogromne. Mają Państwo moje wsparcie w tym zakresie - zapewnił podczas spotkania wiceminister Tomasz Szymański. I dodał, że jest to bardzo ważny społecznie projekt, dlatego będzie procedowany w parlamencie jako projekt rządowy.  

 

To ustawa, na którą czekają wszystkie pomorskie gminy

Od ośmiu lat samorządowcy OMGGS z 61 gmin i powiatów zabiegają o prawne usankcjonowanie metropolii. W 2020 r. projekt ustawy trafił do Sejmu jako senacka inicjatywa ustawodawcza.

Jednak na początku 2023 roku, po dwóch latach w tzw. “zamrażarce sejmowej” posłowie zdecydowali o odrzuceniu pierwszego czytania. 

- Dzisiaj Pomorski Zespół Parlamentarny, ale także wiceminister do spraw samorządu w MSWiA otrzymali od pomorskich samorządowców projekt ustawy metropolitalnej. Jest to niezwykle ważne ze względu na kwestie rozwojowe naszej metropolii, chociażby te związane z transportem i ochroną klimatu - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wiceprezes Rady OMGGS. - Mam nadzieję, że to zrozumienie zarówno w Sejmie, jak i w rządzie będzie

- Ustawa to nie tylko regulacje prawne, ale przede wszystkim rzeczywisty klimat współpracy, który towarzyszy nam od wielu lat - dodał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS. - Przede wszystkim współdziałamy od najmniejszych do największych gmin, jako jedność. Wierzę, że ta inicjatywa, która została dzisiaj tak przychylnie przyjęta, spotka się ze sprawną realizacją i wkrótce doczekamy przyjęcia przez Sejm ustawy metropolitalnej. 

 

Pomorscy posłowie i senatorowie na tak

Przygotowanie projektu to wysiłek wielu zaangażowanych stron - wojewody, marszałka, środowiska akademickiego, a także samorządowców z OMGGS. Projekt popierają środowiska naukowe, biznesowe oraz związki samorządowe. Poparcie dla ustawy deklarują też pomorscy posłowie i senatorowie. 

- Pomorzanie czekają na tę ustawę już od wielu lat. Nie ma już żadnych przeszkód, żebyśmy ją przyjęli. To dobra ustawa dla wszystkich mieszkańców Pomorza. Bez zbędnej zwłoki chcę, żeby Sejm, a później Senat ją procedowali i przyjmiemy ją na pewno - zapewnił senator Ryszard Świlski. 

- Od 13 lat współpracujemy w ramach stowarzyszenia metropolitalnego. Jeżeli chcemy rozwijać Pomorze - metropolia musi powstać. Mogę powiedzieć, że my jako byli samorządowcy z metropolii tematu nie odpuścimy - obiecywali posłanka Magdalena Kołodziejczak i poseł Jacek Karnowski.

W spotkaniu uczestniczyli: Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska, Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS, Magdalena Czarzyńska-Jachim - p.o. prezydenta Sopotu oraz Krzysztof Krzemiński - burmistrz Redy, Mirosław Chyła - burmistrz Pelplina, Marian Cichoń - starosta powiatu gdańskiego wraz z zastępczynią Natalią Błońską, Mirosław Augustyn - starosta powiatu tczewskiego, Leszek Sarnowski - starosta powiatu sztumskiego, Marek Zimakowski - wójt Przywidza, Michał Nowak - p.o. wójta gminy Pruszcz Gdański, Bogusława Engelbrecht - wójt Lini, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Marcin Gruchała - przewodniczący Związku Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita oraz posłowie: Magdalena Kołodziejczak, Agnieszka Pomaska, Jacek Karnowski, Magdalena Sroka, Piotr Adamowicz, Patryk Gabriel, Stanisław Lamczyk, senatorowie Ryszard Świlski i Leszek Czarnobaj. 


Co daje ustawa metropolitalna?

Ustawa metropolitalna to wyrównanie szans wszystkich mieszkańców OMGGS. To korzyści nie tylko dla miast, ale przede wszystkim dla gmin wiejskich, które czerpią z potencjału dużych samorządów.

- Dla nas jest ten projekt niezwykle ważny, bo chodzi w nim o integrację prowincji z metropolią. Kwestie transportowe, klimatyczne, edukacyjne, kulturalne -  jest wiele płaszczyzn, gdzie możemy się spotkać i dyskutować. Mamy nadzieję, że ustawa o związku metropolitalnym zostanie uchwalona jak najszybciej - powiedział Leszek Sarnowski, starosta powiatu sztumskiego

Ustawa metropolitalna to wspólne planowanie inwestycji i przebiegu dróg, rozbudowa siatki połączeń, zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, lepsze skomunikowanie mniejszych miejscowości, wspólna troska o ochronę klimatu i czyste powietrza, a także rozwój zrównoważonej mobilności i lepsza promocja w Europie i na świecie. Ustawa to także dodatkowe środki na realizację wspólnych zadań. Powstanie metropolii oznacza, że  co roku na Pomorzu zostanie kilkaset milionów złotych (5,75% podatku PIT),  które obecnie trafiają do budżetu państwa.

 

TV

To przedszkole jest wzorem