SP 89 najstarsza szkoła na Żabiance ma już 50 lat. Jej patronem jest Tadeusz Mazowiecki

Szkoła Podstawowa nr 89 na Żabiance świętuje 50-lecie istnienia. To najstarsza placówka szkolna na tym dużym osiedlu mieszkaniowym, budowanym w latach PRL. Jej patronem od 2015 r. jest Tadeusz Mazowiecki. SP 89 jest drugą szkołą w Polsce, która nosi imię pierwszego niekomunistycznego premiera.  
22.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa odświętnie ubranych dzieci siedzi na drewnianej ławce w sali gimnastycznej, za nimi widoczna grupa dorosłych
Do Szkoły Podstawowej nr 89 uczęszcza dziś ok. 430 uczniów. Za ich wiedzę odpowiada 50 nauczycieli
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Jakie prezenty wręczył szkole syn Tadeusza Mazowieckiego?

Swój jubileusz SP 89 obchodziła w poniedziałek, 21 października

10. rocznica śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Wielkiego Polaka i honorowego obywatela Gdańska

W święcie szkoły z Żabianki wzięła udział Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Grzegorz Kryger, Pomorski Kurator Oświaty. 
 
Stawiła się też delegacja radnych miasta: Łukasz Bejm, Sylwia Cisoń, Andrzej Kowalczys i Jan Perucki
Na zdjęciu znajduje się dwóch dorosłych ludzi na tle niebieskiego baneru z białym napisem. Kobieta po lewej stronie, ubrana w zieloną sukienkę i okulary, trzyma w rękach dwa duże, ozdobne albumy lub księgi. Wygląda na to, że są to przedmioty o dużym znaczeniu, być może symboliczne lub pamiątkowe. Mężczyzna po prawej stronie, ubrany w czarną marynarkę i koszulę, stoi za mównicą z logo Szkoły Podstawowej nr 8 im. Tadeusza Mazowieckiego w Gdańsku. Wygłasza przemówienie, mówiąc do mikrofonu i wykonując gest ręką. Cała scena sugeruje uroczystość szkolną, być może związana z wręczeniem nagród lub pamiątek.
Dyrektorka SP 89 Beata Kapuścińska z prezentami dla szkoły od syna patrona Adama Mazowieckiego
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Wśród uczestników uroczystości był m.in. poseł Jarosław Wałęsa, syn b. prezydenta RP, absolwent Szkoły Podstawowej nr 89.
 
Nie mogło zabraknąć też przyjaciół Tadeusza Mazowieckiego z lat antykomunistycznej działalności: Bogdana Borusewicza - byłego posła na Sejm, dziś senatora, Aleksandra Halla, ministra w rządzie Mazowieckiego, któremu towarzyszyła żona Katarzyna, minister edukacji narodowej w pierwszym rządzie Donalda Tuska oraz Jacka Taylora, prawnika i działacza opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.

Największe rondo w Gdańsku już imienia Tadeusza Mazowieckiego

Wyjątkowym gościem uroczystości w SP 89 był jeden z synów współtwórcy niepodległej Polski Adam Mazowiecki wraz z córką Ewą. Podarował on szkole dwie niezwykłe pamiątki, które kiedyś otrzymał jego ojciec. 
 
Pierwsza to Międzynarodowa Nagroda Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia we współpracy w regionie państw Morza Bałtyckiego datowana na 15 grudnia 1997 r. podpisana przez prezydenta Gdańska Tomasza Posadzkiego
Na zdjęciu widać uroczystość szkolną odbywającą się w sali gimnastycznej, prawdopodobnie podczas ważnego wydarzenia, takiego jak zakończenie roku szkolnego lub akademia patriotyczna. W centralnej części trójka uczniów, ubrana elegancko, niesie sztandar. Chłopak w granatowym garniturze, idący w środku, trzyma drzewiec sztandaru, natomiast dwie dziewczyny w białych koszulach i czarnych spódnicach, z szarfami w barwach narodowych, kroczą obok niego. W tle widać grupę dorosłych, którzy stoją, obserwując uroczystość. Jedna z kobiet trzyma bukiet kwiatów. Dekoracja z żółtych i niebieskich balonów w głębi podkreśla uroczysty charakter wydarzenia.
Padła komenda: sztandar szkoły wprowadzić! Po prawej stronie Jarosław Wałęsa, poseł Koalicji Obywatelskiej, który ukończył SP 89
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Drugi, urodzinowy prezent dla szkoły stanowił dyplom nadania Tadeuszowi Mazowieckiemu tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska 23 kwietnia 2009 r.  

Dziedzictwo patrona zobowiązuje

Zaszczytne imię Tadeusza Mazowieckiego podstawówka z Żabianki przyjęła dwa lata po jego śmierci, w 2015 r. I jest drugą szkołą w kraju, której patronem jest ten wybitny polski polityk. Jako pierwsza uczyniła szkoła podstawowa w Tyńcu Małym (województwo dolnośląskie). 
Na zdjęciu widzimy starszą parę, która stoi w tle, najprawdopodobniej podczas uroczystości szkolnej, prawdopodobnie w sali gimnastycznej. Kobieta ma siwe włosy i jest ubrana w jasną bluzkę z szarym swetrem oraz ma na sobie apaszkę. Mężczyzna obok niej, ubrany w elegancki ciemny garnitur i czerwony krawat, wygląda poważnie. W tle widać siatkę do gry w koszykówkę oraz kosz, co sugeruje, że wydarzenie odbywa się w szkolnej sali gimnastycznej. Na pierwszym planie jest niewyraźnie widoczna dziewczynka w białej koszuli, która nie jest głównym obiektem zdjęcia, ale dodaje kontekstu, że może to być wydarzenie związane z dziećmi, takie jak akademia szkolna.
Po prawej senator Bogdan Borusewicz, jeden z liderów opozycji antykomunistycznej w czasach PRL
Piotr Wittman / www.gdansk.pl
- W codziennej pracy z uczniami staramy się kierować credo życiowym naszego patrona, aby zawsze być otwartym na drugiego człowieka i służyć mu pomocą - mówi Beata Kapuścińska, dyrektorka SP 89 przy ul. Szyprów 3

Tu się uczy na tabletach

Dbając o wychowanie młodego człowieka w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności za innych SP 89 jest też otwarta na nowoczesne rozwiązania edukacyjne. 
Na zdjęciu widać starszego mężczyznę stojącego za mównicą, wygłaszającego przemówienie. Jest ubrany w szary garnitur i białą koszulę, a na nosie ma okulary. Mężczyzna wygląda na skupionego i poważnego, gestykuluje jedną ręką, jakby podkreślając swoje słowa. Przed nim stoją dwa mikrofony, co sugeruje, że przemawia podczas jakiegoś oficjalnego wydarzenia. W tle widoczna jest niebieska dekoracja z fragmentem białego napisu, co może wskazywać na akademię lub uroczystość szkolną.
Głos podczas uroczystej akademii szkolnej zabrał Aleksander Hall, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego odpowiedzialny za współpracę z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
SP 89 jest jedną z trzech szkół podstawowych w Gdańsku - obok Szkoły Podstawowej nr 14 im. ks. Grzegorza Piramowicza przy ul. Kartuskiej 126A oraz Szkoły Podstawowej nr 39 przy ul. Obywatelskiej 1 - która uczestniczy w programie “Tablety w szkole”
- Zajęcia na iPadach dają obu stronom wiele możliwości rozwoju. Poprzez używanie zainstalowanych aplikacji uczniowie i nauczyciele tworzą lekcje w sposób ciekawy i zarazem interaktywny - wyjaśnia dyrektorka SP 89. 
Na zdjęciu widzimy czterech młodych ludzi biorących udział w występie scenicznym, prawdopodobnie związanym z jubileuszem 50-lecia, co sugeruje duża złota liczba 50  umieszczona na tle. Dekoracja w kolorach złota i niebieskiego podkreśla uroczysty charakter wydarzenia.  Młodzi uczestnicy są ubrani w stroje inspirowane stylem lat 70., co można wywnioskować z ich kolorowych, charakterystycznych ubrań. Chłopak po lewej stronie nosi okulary przeciwsłoneczne, koszulę w retro wzory i ogrodniczki, trzymając atrapę gitary. Dziewczyna obok niego, ubrana w długą, kolorową spódnicę i białą kurtkę, śpiewa do mikrofonu i uśmiecha się szeroko. Następna uczestniczka, ubrana w niebieskie spodnie, białą bluzkę i złoty szal, również trzyma mikrofon i radośnie daje  piątkę  chłopakowi po prawej stronie. Ten ostatni ma na sobie błyszczącą srebrną koszulę i trzyma gitarę, co sugeruje, że może odgrywać rolę gitarzysty.  Cała scena wydaje się radosna i pełna energii, co może wskazywać na występ artystyczny w ramach szkolnych obchodów rocznicy.
Występ artystyczny dzieci z SP 89
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Od września 2024 r. Szkoła Podstawowa nr 89 uczestniczy w drugiej edycji tego projektu. 
 
Każdy uczeń od klasy III do VIII w SP 89 ma dyspozycji własny tablet. Dzieci z klas I-II dzielą urządzenie w parach. Po lekcjach tablety pozostają w szkole do następnego dnia nauki. Oczywiście, iPady stanowią tylko atrakcyjną pomoc w nauczaniu. Dzieci i młodzież wciąż korzystają z zeszytów i podręczników.  

Historia SP 89 w skrócie

Początki SP 89 sięgają decyzji Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku w 1972 r., zatwierdzającej budżet, który przewidywał budowę na terenie miasta pięciu szkół, w tym również na młodym osiedlu Żabianka. 
Na zdjęciu widzimy grupę dzieci siedzących w pierwszym rzędzie podczas uroczystości. Cztery dzieci są ubrane elegancko w białe bluzki, co może sugerować, że biorą udział w ważnym wydarzeniu, takim jak akademia szkolna. Dziewczynki z lewej strony wyglądają na lekko znudzone lub zamyślone. Jedna z nich podpiera głowę dłońmi, co wskazuje na to, że wydarzenie może trwać już jakiś czas. Chłopiec po prawej stronie ma poważny wyraz twarzy. W tle za dziećmi siedzą dorośli, również elegancko ubrani, w garniturach i formalnych strojach, co dodatkowo podkreśla uroczysty charakter wydarzenia. Widać, że dwie kobiety rozmawiają między sobą, jedna wskazuje palcem na coś przed sobą. Tło dekorowane jest żółtymi balonami, co sugeruje, że jest to specjalna okazja, być może rocznicowa akademia lub zakończenie roku szkolnego.
W tle za dziećmi siedzą, od lewej: Grzegorz Kryger - Pomorski Kurator Oświaty, Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Beata Kapuścińska - dyrektorka SP 89
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Po dwóch latach budynek szkoły został wzniesiony. I mimo że w budowie pozostawała jeszcze sala gimnastyczna, brakowało wyposażenia kuchni oraz nie wykonano elewacji, rozpoczęto nowy rok szkolny 1974/1975.

Szkoła Podstawowa nr 46 fetowała swoje 65-lecie

Ok. 700 uczniów miało do dyspozycji 24 sale lekcyjne na trzech kondygnacjach. Z  końcem września 1974 r. zaczęła funkcjonować stołówka. Późną jesienią wykonano elewację, wtedy też zawieszono tablicę z nazwą i numerem szkoły oraz godło państwowe. Na salę gimnastyczną trzeba było poczekać do lutego 1975 roku.
 
Przez pierwszych kilka lat szkoła prowadziła zajęcia w systemie trzyzmianowym.
Na zdjęciu widzimy grupę elegancko ubranych dorosłych siedzących w pierwszym rzędzie na uroczystości, najprawdopodobniej szkolnej lub rocznicowej. Na pierwszym planie siedzi czwórka dzieci, które prawdopodobnie również uczestniczą w wydarzeniu. Dzieci są ubrane w jasne, odświętne stroje, a jedna z dziewczynek trzyma bukiet kwiatów, co sugeruje, że mogą one pełnić jakąś rolę w ceremonii. Wśród dorosłych na uwagę zwraca mężczyzna po lewej stronie, ubrany w elegancki garnitur z zielonym krawatem, obok niego siedzi kobieta w kremowej sukience, a obok niej dwóch młodszych mężczyzn w ciemnych marynarkach. Cała grupa wygląda na uśmiechniętą i zrelaksowaną, co sugeruje, że jest to miła, uroczysta okazja. W tle widać innych uczestników wydarzenia, siedzących na krzesłach w sali gimnastycznej, a dekoracje z żółtych balonów nawiązują do świątecznego charakteru uroczystości.
Czwórka gdańskich radnych. Od lewej: Andrzej Kowalczys, Sylwia Cisoń, Jan Perucki i Łukasz Bejm
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Rok 1980 przyniósł istotne zmiany w organizacji czasu pracy szkoły. Wiązało się to z otwarciem drugiej placówki szkolnej na Żabiance. Warunki pracy uczniów i nauczycieli znacznie się poprawiły, przede wszystkim skrócił się czas trwania zajęć lekcyjnych.

Szkoła z Przymorza Wielkiego wkracza w dojrzały wiek. SP nr 44 ma już 50 lat

W 1985 r. na zasłużoną emeryturę przeszła pierwsza dyrektor placówki Teresa Nowakowska, która na tym stanowisku przepracowała 13 lat.
 
Po niej stanowisko dyrektora szkoły sprawowali kolejno: Grzegorz Mieloszyk, Elżbieta Kleczkowska, Urszula Nazarko, a od września tego roku Beata Kapuścińska.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OBCHODÓW 50-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 89: 


 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic