
Mury z końca XIX wieku
W uroczystej akademii w SP 4 uczestniczyła m.in. Justyna Dmitruk - dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Teresa Wasilewska - radna miasta Gdańska.
Wyjątkowy jubileusz szkoła przy ul. Łąkowej 61 powinna obchodzić w maju. Obchody 80-lecia przyspieszono jednak z powodu planowanego remontu sali gimnastycznej, który potrwa kilka miesięcy.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTEGO APELU W SP 4 Z OKAZJI 80-LECIA SZKOŁY
Siedziba Szkoły Podstawowej nr 4 mieści się w budynku powstałym w kwietniu 1897 r. Pełniła wówczas (do 1945 r.) funkcję placówki edukacyjnej dla niemieckich dziewcząt.


Conradinum ma już 230 lat! Zobacz, jak świętowano zacny jubileusz
Trudny początek

Wszędzie rozlegał się jeszcze widok gruzów i rozwalisk. Nad pogorzeliskami unosił się opar wojennej zawieruchy. Ślady strasznej wojny - te skostniałe i wyszczerbione ulice przeorane gąsienicami czołgów, te sterczące kikuty domów, których zwęglone ramy okien na kształt krzyży, oddawały hołd tym - co wyswobadzali tę ziemię.
Wiosna 1945 roku niosła wolność, życie! To w opuszczonych dotąd i rozwalonych domach poczęły zabłyskać światła, ulicami “Wolnego Miasta-Gdańska” spokojnie przesuwali się ludzie.
Pączkujące gałęzie drzew szumiały polską pieśń. Ostałe mury szkół poczęły gromadzić szczebioczącą po polsku dziatwę. I w tym etapie zaczęła życie Szkoła Podstawowa nr 4.

Na kartach kroniki szkolnej pod datą maj 1945 roku czytamy, że "trudny to był początek", ale "dzięki ofiarnym i odważnym ludziom szkoła tętniła coraz to silniej swym życiem".

Nauczyciele dzieci i rodzice zamiast brać pióra, brali do ręki łopaty i widły. Zdewastowany budynek szkolny musiał stać się podobny do choć prymitywnej szkoły. Usunięto wokół budynku rozwaliska gruzów.
Zewnątrz przeprowadzono najkonieczniejsze naprawy, usuwano olbrzymie ślady zniszczenia. Okna bez ram jeszcze w początkowym okresie nauki świeciły swoim obnażeniem. Do klas dostawało się świeże kwietniowe powietrze.
W sali gimnastycznej stacjonowały jeszcze wojskowe konie. Takie sąsiedztwo prawie rok czasu przypominało przykre chwile z przeszłości tych murów.
We wszystkie zakątki docierał zapach z tej “eksstajni”, a z nim bakterie. Po długim czasie dopiero oczyszczono całkowicie salę gimnastyczną i oddano do użytku.
Sale poszczególnych klas niewiele przypominały widok całkowicie zorganizowanej klasy. Brak też było elementarnego sprzętu. Coś niecoś pozbierano, to więc musiało wystarczyć na zaspokojenie pierwszych potrzeb. W tej akcji czynnie pomogło wojsko. Na łatanych ścianach wsparto wojskowe szafy. Sufity jeszcze szparami przepuszczały strugi wody oraz wiatr, który hulał wesoło przez wszystkie możliwe wyszczerbienia murów.
W ławkach siedzieli pierwsi uczniowie … uczniowie wyrośnięci, duzi. W ławkach różnej wielkości pochylały się grzbiety różnych pod względem wzrostu, wieku i umiejętności uczniów. Duża ich ilość nie znała języka polskiego. Ale wszyscy garnęli się do nauki.

W maju i czerwcu 1945 r. pierwsze zajęcia przygotowawcze dla uczniów zorganizowano początkowo w dwóch klasach.
Tę szkołę skończyło dwoje prezydentów Gdańska. Jubileusz 65-lecia SP nr 50
Naukę zaczęto od śpiewu, poczęto rozbudzać w dzieciach uczucia patriotyczne - to było konieczne.
Już w czerwcu młodzież zorganizowana pod biało-czerwonymi flagami w czerwonych spódniczkach i białych bluzkach wystąpiła w pochodzie - uzyskując tym sposobem pierwszą pochwałę od władz szklonych i społeczeństwa.

Kameralna i wielonarodowościowa
Morska szkoła z charakterem. SP 67 na Żabim Kruku świętowała 60 urodziny

To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia

- 1946/47 – pierwsza wycieczka do innego miasta: Poznania i Gniezna – cel zabytki historyczne i Fabryka Parowozów oraz na Hel i do Gdyni (port)
- 1949/50 – obchodzono 10. rocznicę wybuchu wojny. Hasło na szkole: „Nauką i pracą dźwigniemy naszą ojczyznę”
- 1952/53 – po raz pierwszy po wojnie wyremontowano szkołę: oczyszczono i wymalowano. Zbudowano szatnie na korytarzach przy każdej klasie. W klasach pojawił się radiowęzeł
- 1954/55 – pierwszy udział w zawodach sportowych poza szkołą: zawody pływackie w Szczecinie. Na III piętrze przebudowano część korytarza na gabinet lekarski

- 1956/57 – toalety szkolne przeniesiono z zewnątrz do wnętrza budynku
- 1957/58 – pojawia się etat bibliotekarza. Zainstalowano centralne ogrzewanie w całym gmachu. Pojawia się także etat sekretarki szkoły. W bibliotece, bardzo do tej pory zaniedbanej, pojawiły się półki, które wykonał sam kierownik szkoły
- 1961-63 - nauka na dwie zmiany. Bardzo trudne warunki z powodu bardzo dużej liczby uczniów
- 1965/66 – warunki lokalowe polepszyły się. Pracowano tylko na jedną zmianę. Od tego roku wprowadzono VIII klasę
- 1967/68 – obchody 100. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, przywitanie w Gdańsku prezydenta Francji Charle’sa de Gaulle’a

- 1974/75 – ślubowanie klas pierwszych poświadczano odciskami palców
-
1982/83 – po raz pierwszy w szkole obchody Dnia Matki
-
1988 - nadanie szkole imienia króla Kazimierza Jagiellończyka

-
2007 - szkoła ma własny znak: w kształcie niebieskiego koła, ze znajdującą się w centrum tarczą z napisem SP 4, która wraz z innymi elementami tworzy wizerunek sowy
-
2008 - na terenie boiska szkolnego otwarto plac zabaw
- 2011 - szkoła otrzymuje sztandar, na awersie przedstawiono orła w koronie oraz dewizę: Bóg-Honor-Ojczyzna-Nauka; na rewersie umieszczono pełną nazwę szkoły oraz wizerunek patrona króla Kazimierza Jagiellończyka

- 2012 - pierwszy numer szkolnej gazetki „Szkolne Fakty po raz Czwarty”
- 2012 - otwarcie boiska sportowego
- 2013 - wprowadzenie dziennika elektronicznego
- 2017 - w ramach Budżetu Obywatelskiego na terenie szkoły powstała siłownia zewnętrzna

- 1945-1947 Stefan Pucułek
- 1947-1951 Czesław Zagajski
- 1951-1951 Halina Pragier
- 1951-1952 Władysław Bala
- 1952-1961 Franciszek Kowalczyk
- 1961-1963 Wacław Szczepkowski
- 1963-1984 Janina Reich
- 1984-2003 Maria Wincukiewicz
- 2003-2004 Maria Ćwikałowska
- 2004- Monika Waszak