Rowerowy górny taras - DRMG podpisało umowę na wykonanie projektu

To jeden ze zwycięskich projektów gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki niemu mieszkańcy Osowej, Matarni i Kokoszek zyskają w przyszłości nową infrastrukturę rowerową. Aby móc rozpocząć realizację inwestycji na ul. Kalinowej, Wodnika i Spadochroniarzy, konieczne jest przygotowanie dokumentacji projektowej. Właśnie podpisano umowę na opracowanie projektów poszczególnych odcinków.
10.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilkunastu rowerzystów, stoją w kolejce, jeden za drugim, z rowerami, w tle widać niewielki czarny namiot, jest też fragment chodnika i drogi rowerowej
Nowe drogi rowerowe zbudowane zostaną w dzielnicach leżących za obwodnicą
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nowe ścieżki rowerowe w trzech dzielnicach

Zaprojektowane zostaną nowe ścieżki rowerowe, ale też niezbędne oznakowania pionowe i poziome na już istniejących ścieżkach rowerowych w trzech dzielnicach: Osowej, Matarni i na Kokoszkach.

Projekt obejmie dostosowanie chodnika do jazdy rowerem wraz z oznakowaniem na ul. Wodnika, od  ul. Kielnieńskiej do ul. Perseusza oraz wykonanie brakujących fragmentów ścieżki rowerowej od skrzyżowania ul. Wodnika z Kielnieńską do skrzyżowania ul. Wodnika z ul. Perseusza. Ponadto w Osowej wykonany zostanie projekt koncepcyjny układu drogowego skrótu na ul. Wodnika do ul. Meteorytowej wraz z ustaleniem lokalizacji przyszłej drogi rowerowej.

W  ramach umowy powstanie także projekt drogi rowerowej wzdłuż tzw. Nowej Spadochroniarzy, od ul. Radiowej do ul. Telewizyjnej.  Dodatkowo na ul. Kalinowej w dzielnicy Kokoszki zaprojektowane zostanie oznakowanie pionowe i poziome istniejącej już drogi rowerowej w celu połączenia dwóch ścieżek rowerowych.

Budżet Obywatelski 2024 czas start! Do wydania ponad 20 mln złotych

Dokumentacja gotowa za 9 miesięcy

Projekt przygotuje biuro projektowe  Neret s.c. Maciej Waniewski Jadwiga Zdroik. Koszt opracowania to ponad 313 tys. złotych.  Prace projektowe potrwają około 9 miesięcy od daty podpisania umowy.

- Jako przedstawiciel wnioskodawców i działaczy z inicjatywy społecznej "Górny Taras Gdańska" chciałbym wyrazić nasze ogromne zadowolenie i satysfakcję z tego, że kolejny projekt zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego dla dzielnic położonych na górnym tarasie Gdańska, czyli dla Jasienia, Kokoszek, Matarni oraz Osowej uzyskał przychylność mieszkańców i w tak ekspresowym tempie przechodzi do kolejnej fazy realizacji - mówi Bartosz Stefański, przedstawiciel wnioskodawców i autorów zwycięskiego projektu BO, a jednocześnie Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa. - Po projekcie dotyczącym remontu ulicy Stężyckiej i wydłużenia linii autobusowej nr 120, przyszedł czas na projekt rowerowy, który pozwoli nam jeszcze bardziej scalić nasze dzielnice i ułatwi przemieszczanie się mieszkańcom pomiędzy dzielnicami na jednośladach. W ramach tego zadania mówimy o projektowaniu dróg rowerowych m. in. na fragmencie ulicy Wodnika czy wzdłuż przyszłej ulicy Nowej Spadochroniarzy. Mam ogromną nadzieję, że prace projektowe będą przebiegały bez przeszkód i już niedługo będziemy mogli wspólnie cieszyć się z podpisania kolejnej umowy, tym razem na realizację zakładanych prac. Chciałbym przy tej okazji serdecznie podziękować władzom miasta oraz Wydziałowi Projektów Inwestycyjnych za pochylenie się nad naszym zadaniem, dostrzeżenie jego wymiernych korzyści dla sporej grupy mieszkańców i dofinansowanie tego projektu, ponieważ bez tego dodatkowego wsparcia w wysokości ponad 110 tys. zł nie moglibyśmy dziś mówić o przystąpieniu do projektowania połączeń rowerowych dla naszych dzielnic - dodaje Bartosz Stefański.

Do 3 marca na portalu www.gdansk.pl można zgłaszać pomysły w Budżecie Obywatelskim 2024. W tegorocznej puli BO do dyspozycji wnioskodawców jest 20 441 573 zł.

Oprac. KG