• Start
  • Wiadomości
  • Rodziny zastępcze. Czego potrzebują, jak je wesprzeć? Autorski projekt gdańskiej Fundacji 

Rodziny zastępcze. Czego potrzebują, jak je wesprzeć? Autorski projekt gdańskiej Fundacji 

Wsparcie prawne, szkoleniowe, superwizyjne, dofinansowanie terapii i czasu wolnego dla rodziny otrzyma w ciągu najbliższych miesięcy 14 rodzin zastępczych z Gdańska i Wejherowa, które biorą udział w pilotażowym projekcie. - To wsparcie odważnych ludzi o wielkim sercu dającym schronienie potrzebującym dzieciom - mówi Marianna Sitek-Wróblewska, prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, autora projektu. 
25.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
rodziny-zastepcze-010_949x633
W sobotę 17 grudnia 2022 roku w Ratuszu Oruńskim przy ulicy Gościnnej w Gdańsku odbyły się warsztaty, podczas których dzieci z rodzicami zastępczymi wykonywały ozdoby świąteczne
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ponad 360 latarek trafi do ukraińskich dzieci. To prezent od gdańszczan na Boże Narodzenie

Celem wyjątkowego projektu (realizowany od września 2022 roku do czerwca 2023 roku) Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej jest stworzenie i przetestowanie nowego modelu wsparcia rodzinnej pieczy zastępczej. Bierze w nim udział 14 niezawodowych rodzin zastępczych z Gdańska i Wejherowa. Projekt jest współfinansowany z  Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. 

Gdańska Fundacja Innowacji Społecznych. Od 15 lat dla dzieci i młodzieży 

Pomysłodawcą projektu jest Gdańska Fundacja Innowacji Społecznych (GFIS), której pracownicy wsłuchali się w potrzeby rodzin zastępczych. Po spotkaniach i rozmowach o tym, co może je wspierać, Fundacja zaczęł konstruować projekt i zainteresowała nim Wydział Rozwoju Społecznego i MOPR w Gdańsku.

Przypomnijmy - Fundacja powstała w 2007 roku, aby budować i wdrażać skuteczne rozwiązania skierowane do dzieci, młodzieży i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, także wspierać rozwój lokalnych społeczności. Fundacja uczestniczyła w przekształcaniu systemu opieki nad dziećmi pozbawionymi pieczy rodzicielskiej na terenie Pomorza, angażując się w modernizację instytucjonalnych Domów Dziecka. Dziś prowadzi sześć kameralnych Domów dla Dzieci w Trójmieście, gwarantując 84 wychowankom bezpieczeństwo, specjalistyczne wsparcie i rozwój do samodzielnego, dorosłego życia.

Chcesz ulepszyć swoje życie i poprawić los innym? Zgłoś się do innowacji społecznych INNaczej

GFIS też wypracowała i realizuje unikatowy w skali kraju program usamodzielnienia, w którym wychowankowie zdobywają kompetencje społeczno-zawodowe w oparciu o zatrudnienie w utworzonych i prowadzonych przez fundację trzech firmach społecznych - Kawiarni Kuźnia, Hotelu So Stay***, Barze Centrala i letniej kawiarni Parkolada w Parku Oruńskim.

.

rodziny-zastepcze-027_949x633
Joanna Kobe (na zdjęciu z lewej) z niezawodowej rodziny zastępczej podkreśla, że decyzja o stworzeniu rodziny zastępczej jest trudna ale daje poczucie sensu. Chcemy, żeby nasze dzieci były szczęśliwe, żeby zapomniały o tym co przeszły - mówi pani Joanna
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Projekt GFIS. Szkolenie, wsparcie, odciążenie 

- Projekt realizujemy we współpracy z Urzędem Miasta: Wydziałem Rozwoju Społecznego i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie - tłumaczy Marianna Sitek-Wróblewska. - Chodzi w nim po prostu o to, żeby zdjąć z ramion zastępczych rodziców jak najwięcej się da, żeby sensownie ich wesprzeć tam, gdzie rzeczywiście wsparcia potrzebują. Projekt opiera się na dwóch filarach: pierwszy to szkolenie TBRI dla rodziców, wsparcie prawne, superwizyjne, także dofinansowanie terapii i czasu wolnego dla rodziny. Drugi to współpraca z samorządem, badania potrzeb i wypracowanie modelu wsparcia dla rodzin zastępczych. 

Rodzice zastępczy potrzebni! MOPR zaprasza do współpracy

Warto podkreślić że szkolenie TBRI (Trust-Based Relational Intervention®) czyli Interwencja Relacyjna Oparta na Zaufaniu to oparta na wynikach badań naukowych i wiedzy o traumie metoda interwencji opracowana z myślą o dzieciach z trudnych miejsc - dzieciach, które doświadczyły krzywdzenia, przemocy, zaniedbania i wielokrotnych zmian środowiska opiekuńczego. Jednak jej zasady odnoszą się do wszystkich dzieci. TBRI® składa się z trzech grup harmonijnie powiązanych zasad: łączenia, wzmacniania i korygowania. Prowadzący: Trenerzy Zespołu Koalicji na Rzecz Rodzicielstwa Zastępczego

Rodziny zastępcze. Czego potrzebują? 

- Jedenaście lat temu wzięliśmy 7-letniego chłopca, któremu groziło oddanie do domu dziecka, bo rodzice, nasi znajomi, okazali się niewydolni - mówi Joanna Kobe z niezawodowej rodziny zastępczej. - Dziś jest pełnoletni, poza domem, a my mamy drugiego, kilkuletniego chłopca. To oczywiście trudna i odpowiedzialna decyzja. Zwykle są to dzieci po traumie, zaniedbane, z deficytami. Nie jest pięknie, kolorowo, jak z obrazka. To ciągłe staranie się, żeby nadrobić braki z domu rodzinnego. Ale kiedy nasi chłopcy, po trzech tygodniach pobytu u nas zaczęli spać spokojnie, choć wcześniej budzili się przerażeni na każdy szelest, odgłos, to ma się poczucie że zrobiło się coś dobrego. Oczywiście są i przytulania, wdzięczność, okazywanie uczuć, zdrowienia. To daje poczucie sensu, chce się, żeby te dzieci były spokojne, szczęśliwe. 

Jak mówi pani Joanna rodzicom zastępczym potrzeba szkoleń, jak radzić sobie z dziećmi po traumie, ale też po prostu wsparcia w niełatwej codzienności - pomocy w załatwieniu terapii, lekarza, wsparcie w sprawach sądowych, urzędowych. 

rodziny-zastepcze-007_949x633
Rodzicom z pieczy zastępczej potrzeba szkoleń, jak radzić sobie z dziećmi po traumie, ale też wsparcia w niełatwej codzienności - pomocy w załatwieniu terapii, lekarza, wsparcie w sprawach sądowych i urzędowych 
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wsparcie pieczy zastępczej  

- Rodzice zastępczy muszą mierzyć się z traumą dziecka, rozerwaniem więzi, bywa że zagrożeniem życia i wszystkich zaniedbań od niemowlęctwa - tłumaczy Marianna Sitek-Wróblewska. - Potrzebują wiedzy i szkoleń, jak stworzyć dobre środowisko do zdrowienie i rozwoju dziecka. Pierwsze szkolenie, które odbyło się w październiku, mamy już za sobą, w lutym jest kolejne szkolenie dla mężów czy partnerów uczestniczących w pieczy zastępczej. W ramach projektu raz w miesiącu odbywają się sesje superwizyjne z rodzicami zastępczymi, podczas których rozmawiamy o ich problemach. To sa dwie godziny w sobotę, podczas których zapewniamy opiekę nad dziećmi, angażując wolontariuszy.   

Rada Miasta Gdańska. Podwyżka pensji dla zawodowych opiekunów zastępczych

Jak mówi Marianna Sitek-Wróblewska pilotaż ma pokazać, co we wsparciu rodzin zastępczych  działa, z czego lepiej zrezygnować, aby stworzyć komplementarny program wsparcia w Gdańsku. Systematycznie, także co miesiąc, odbywają się spotkania osób zaangażowanych w projekt z ramienia Fundacji z przedstawicielami WRS  i MOPR oraz rodzinami zastępczymi. Projekt będzie dokumentowany i analizowany, aby na koniec (czerwiec 2023 rok) wypracować lokalny model wsparcia rodzinnej pieczy zastępczej w Gdańsku.

Specjaliści pomogą na każdym etapie

W Gdańsku funkcjonuje obecnie około 300 rodzin zastępczych, w tym 16 rodzinnych domów dziecka. Przebywa w nich łącznie około 600 gdańskich dzieci. Osoby, które rozważają założenie rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka i zgłoszą się do MOPR, są wspierane na każdym etapie ich drogi do uzyskania statusu opiekuna zastępczego. Mogą też liczyć na kompleksową pomoc specjalistów, kiedy już będą tworzyć zastępczą rodzinę. To wsparcie w każdym aspekcie, między innymi finansowym, asystenckim, psychologicznym i prawnym.

Gdański MOPR zaprasza do współpracy osoby, które chcą założyć rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka. Szczegółowymi informacjami służą specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR, przy ul. Leczkowa 1A w Gdańsku, tel.: 58 347 82 77 lub 58 347 82 78, lub mailowo: mopr@gdansk.gda.pl.



TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska