• Start
  • Wiadomości
  • Ponad 360 latarek trafi do ukraińskich dzieci. To prezent od gdańszczan na Boże Narodzenie

Ponad 360 latarek trafi do ukraińskich dzieci. To prezent od gdańszczan na Boże Narodzenie

Pomimo przedświątecznej "gorączki" i szalejącej inflacji, mieszkańcy Gdańska chętnie odpowiedzieli na apel Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska oraz Fundacji Uniters, i w ciągu zaledwie kilku dni zebrali dokładnie 365 latarek. Trafią one do dzieci przed 7 stycznia, kiedy to w Ukrainie obchodzi się święta Bożego Narodzenia.
20.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zebrane latarki mają być prezentami bożonarodzeniowymi. Na Ukrainie Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia
Zebrane latarki mają być prezentami bożonarodzeniowymi. Na Ukrainie Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia
Mat. Fundacja Uniters

4,5 miliona dzieci na Ukrainie żyje w ciemności

Według danych Fundacji Uniters, co najmniej 4,5 miliona ukraińskich dzieci czeka na "Cud Światełka - Bożonarodzeniowej Gwiazdki". Z powodu ciągłych bombardowań Rosjan, za naszą wschodnią granicą nie ma prądu, a przez to też i wody, ogrzewania i internetu. Panuje zupełna ciemność. Nasi sąsiedzi niemal każdego dnia zasypiają i budzą się przy dźwiękach alarmów bombowych.

Fundacja Uniters postanowiła więc zorganizować wyjątkową akcję: zbierała latarki (wraz z bateriami), które zostaną przekazane ukraińskim dzieciom - by nie musiały siedzieć w całkowitej ciemności.

Wóz asenizacyjny dla Borodzianki

Latarki zbierano w dziewięciu szkołach oraz w Nowym Ratuszu

W akcję mógł włączyć się każdy. Zaangażowało się w nią kilka gdańskich szkół: SP 67, SP 20, SP 85, SPS 37, SP 39, SP 15, SP 47, Szkoły Ekonomiczno-Handlowe i Gdańska Szkoła Szermierki.

Zbiórka w placówkach trwała do 16 grudnia. Kilkanaście latarek mieszkańcy przynieśli też bezpośrednio do Nowego Ratusza, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska - bo taka też była możliwość. Latarki zostały już odebrane i razem z tymi zebranymi w innych miastach Polski zostaną dostarczone za naszą wschodnią granicę.

W zaledwie kilka dni gdańszczanie przekazali 365 latarek dla ukraińskich dzieci
W zaledwie kilka dni gdańszczanie przekazali 365 latarek dla ukraińskich dzieci
Fot. Waldemar Nowak

Patronat nad tą akcją objęła w naszym mieście Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak, która zachęcała wszystkich do włączenia się w zbiórkę. 

- Dajmy ukraińskim dzieciom trochę światła pokoju - apelowała.

Ponad 4 tysiące ton pomocy dla Ukrainy

Fundacja Uniters działa od 2014 roku na rzecz dzieci i rodzin ukraińskich żołnierzy i ochotników, którzy zginęli, zostali ranni lub wciąż walczą w obronie ojczyzny. Współpracuje z trzema tysiącami wolontariuszy na całym świecie, a także z organizacjami państwowymi w Polsce i Ukrainie. W bazie Fundacji są dzieci ze wszystkich regionów Ukrainy - od nowonarodzonych do 18 lat. Baza ta aktualizowana jest co roku we współpracy z organizacjami wojskowymi i wolontariuszami w Ukrainie.

W Gdańsku otwarto punkt UNHCR pomocy finansowej dla uchodźców

W tym roku do grona partnerów Fundacji dołączył Europejski Kongres Ukraińców oraz organizacje charytatywne z Danii, Luksemburga, Niemiec, Kanady, Łotwy, Holandii i Australii.

Od 24 lutego 2022 r. Uniters skupia się na pomocy humanitarnej dla Ukrainy - wysłano dotąd ponad 4 tysiące ton pomocy medycznej i humanitarnej do najbardziej odległych terenów Ukrainy.

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim