Wóz asenizacyjny dla Borodzianki - jednego z najbardziej zniszczonych miast Ukrainy

Od rozpoczęcia wojny Gdańsk konsekwentnie wspiera Ukrainę oraz jej mieszkańców. Organizowane są zbiórki, pomoc rzeczowa i edukacyjna. Wsparcie kierowane jest także do branży wodociągowej, która w wyniku rosyjskiej inwazji doznała ogromnych szkód. Zakończyła się zbiórka pieniędzy na wóz asenizacyjny, niezbędny do bieżącego usuwania zatorów i odbioru ścieków. Sprzęt w najbliższych dniach trafi do Borodzianki.
02.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wóz asenizacyjny to niebieska cysterna, stoi zaparkowana przed bursztynowym stadionem. Przed nią grupa osób, kobieta w jasnym płaszczu przemawia do mikrofonu
Wóz asenizacyjny dla Borodzianki. W spotkaniu wzięli udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód, a także Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej oraz Jurij Żerlicyn, koordynator pomocy technicznej dla Ukrainy
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W Gdańsku uczczono Dzień Niepodległości Ukrainy. "Wolność jest naszą religią"

Wóz niezbędny jest do bieżącego usuwania zatorów i odbioru ścieków w jednym z najbardziej zniszczonych miast Ukrainy. O tym, w jaki sposób organizowana jest pomoc dla Ukrainy opowiedzieli podczas konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód, Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej oraz Jurij Żerlicyn, koordynator pomocy technicznej dla Ukrainy, szef stowarzyszenia skupiającego przedstawicieli firm wodociągowych w Ukrainie.

wóz asenizacyjny to niebieska cysterna z szarą przybudówką, stoi zaparkowana przed bursztynowym stadionem
Wóz asenizacyjny zaparkowany jeszcze pod Gdańsk Polsat Plus Arena, wkrótce ruszy w drogę do ukraińskiej Borodzianki, w której przed wojną mieszkało ok. 15 tys. osób. Dziś jest miastem kompletnie zniszczonym
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Latem zapowiedzieliśmy, że chcemy zebrać środki, aby kupić wóz asenizacyjny, który należy do elementów infrastruktury krytycznej. To właśnie ten wóz, który stoi za naszymi plecami zaopatruje mieszkańców w wodę, ale również odpowiada za odbiór ścieków. To konkretna rzecz, która trafi bezpośrednio do Borodzianki. Zakup takiego wozu to niemal 200 tys. złotych – mówiła podczas konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Przez ostatnie 8,5 miesiąca udało nam się wysłać do Ukrainy dary o wartości ponad 4,5 mln złotych. Bardzo wam za to dziękuję, bo to dzięki szczodrości gdańszczan, wielu prywatnych osób czy firm, a także naszych miast partnerskich udało się zorganizować tak bardzo celowaną pomoc – dodała prezydent.

Niszczenie infrastruktury krytycznej – sieci wodociągowych, to działanie wymierzone wprost na ludność cywilną, która jest odbiorcą usług przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

starszy mężczyzna: siwy, z pooraną twarzą przemawia do mikrofonu, w tle niewyraźnie twarze kobiety i mężczyzny
W uroczystości wziął udział Jurij Żerlicyn, koordynator pomocy technicznej dla Ukrainy i szef stowarzyszenia skupiającego przedstawicieli firm wodociągowych w Ukrainie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- W wyniku ostatnich ataków na Kijów, blisko 80 procent domostw zostało odciętych od wody i odbioru ścieków. Służby komunalne są dzisiaj na pierwszej linii frontu – frontu walki o prawa człowieka, ponieważ niszczenie infrastruktury krytycznej, czyli sieci wodociągowej, energetycznej, to jest działanie wymierzone wprost w ludność cywilną. Gdańsk pomaga ratować prawa człowieka, które próbuje niszczyć Władimir Putin w Ukrainie – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta.

Wsparcie dla Ukrainy płynie od mieszkanek i mieszkańców naszego regionu. Płynie także od przedsiębiorców.

-Warto wymienić tutaj darczyńców. Dziękujemy mieszkańcom, którzy za pomocą Fundacji Gdańskiej wpłacają datki, z których częściowo jest finansowany samochód asenizacyjny. Dziękujemy też podmiotom gospodarczym, PEWiK Gdynia, spółce Blake S.C., Przedsiębiorstwu Usługowo-Transportowemu Markan Marek Kłysz Wirski, dziękujemy Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Malborku i dziękujemy Elbląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji. Jak państwo widzicie, cała społeczność wodociągowa integruje się wobec konkretnego celu – dodał prezydent Grzelak.

Wsparcie dla ukraińskich wodociągów

- Wojna wciąż trwa – mówił podczas konferencji Jurij Żerlicyn. - Celem rosyjskich bombardowań są ukraińskie obiekty cywilne: szpitale, szkoły, centra handlowe i domy, a także miejska infrastruktura. W Kijowie, Krzemieńczuku, Charkowie, Mariupolu, Kramatorsku i Mikołajewie w wyniku rosyjskich ataków rakietowych i bombardowań zginęły setki cywilów. 10 lipca po ostrzale bloków w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim śmierć poniosło ponad 40 osób. W atakowanych miastach to właśnie najważniejsze punkty tzw. infrastruktury krytycznej, których ewentualne zniszczenie znacząco zwiększa ryzyko kryzysu humanitarnego, bardzo często stają się celem Rosjan. Chciałbym zacząć od podziękowań od dużych i małych miast, dużych i małych przedsiębiorstw, od każdej ukraińskiej rodziny. Dzisiaj do jednego z najbardziej zniszczonych ukraińskich miast jedzie konkretna pomoc. Przez Borodziankę przyjechało ponad cztery tysiące opancerzonych wozów i czołgów, na budynki spadały wielkie bomby i niszczyły całe osiedla. Mieszkało tam ok. piętnaście tysięcy mieszkańców. Teraz nic tam nie ma nic, została tylko głęboka jama. Z emocjonalnej sytuacji przeszliśmy do racjonalnej pomocy. W kwietniu, kiedy na niektórych obiektach jeszcze nie opadł dym, gdańszczanie już nieśli pomoc. Wówczas zrozumieliśmy, że jednym z najbardziej potrzebnych, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się zimy, jest sprzęt do czyszczenia kanalizacji. Mieszkańcy czekają na tą pomoc. Rosjanie za broń uważają także zimę i problemy z energią. Naszą bronią jest współpraca i bycie razem.

Dotychczas spółki Gdańskie Wody, GIWK i Saur Neptun Gdańsk przekazały Ukrainie służący do zapewnienia dostaw wody i odbioru ścieków sprzęt o łącznej wartości ponad 150 tys. zł. Na Ukrainę trafiły:

  • motopompa do szlamu,
  • młoty udarowo-obrotowe,
  • szlifierki kątowe,
  • zestawy naprawcze do sieci wod-kan czy
  • generatory prądu.

Już za kilka dni na ulicach Borodzianki pojawi się wóz asenizacyjny, dzięki któremu możliwe będzie opróżnianie szamb, w tymczasowym miasteczku dla osób, które straciły swoje domy, a także usuwanie zatorów na istniejącej sieci. Wóz ułatwi też ocenę poziomu zniszczenia sieci kanalizacyjnej. Zbiornik auta jest podzielony na dwie komory, większa będzie w stanie pomieścić około 12 m3 ścieków, mniejsza około 1,5 m3 czystej wody.

- W czerwcu byliśmy w Brodziance i zapytaliśmy przedstawicieli wodociągów czego oni by najbardziej w tej chwili potrzebowali. Powiedzieli, że ich marzeniem jest mieć własny wóz asenizacyjny. Jestem szczęśliwy, że będziemy mogli im taki wóz dostarczyć – mówił Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

Zbliżenie na drzwi kierowcy i napis: Gdańsk pomaga Ukrainie, obok łopoczą dwie czerwone flagi Gdańska
Spółki Gdańskie Wody, GIWK i Saur Neptun Gdańsk przekazały dotąd Ukrainie sprzęt służący do zapewnienia dostaw wody i odbioru ścieków o łącznej wartości ponad 150 tys. zł. Za kilka dni na ulicach Borodzianki pojawi się wóz asenizacyjny
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdańsk Pomaga Ukrainie

-Przez konta Fundacji Gdańskiej w tym roku przeszło już ponad kilkanaście milionów złotych na pomoc przede wszystkim dla tych Ukraińców, którzy są w Gdańsku, czyli ponad 80 tysięcy uchodźców, ale również na pomoc materialną bezpośrednio dla Ukrainy. Można zadać jeszcze pytanie, czy stać nas na to dzisiaj, żeby angażować się w odbudowę infrastruktury na Ukrainie? – mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasi mieszkańcy, którzy goszczą Ukraińców w domach, cierpią już dzisiaj z uwagi na podwyższone koszty energii, podwyższone koszty ciepła i co miesiąc jest im trudniej. Na Ukrainie rozgrywa się prawdziwy dramat i jeżeli nie pomożemy z opanowaniem tego kryzysu teraz, możemy się spodziewać w grudniu, styczniu czy w lutym, kolejnej dużej fali uchodźców, którą pewnie bardzo ciężko będzie nam w Polsce unieść. Dlatego jako Fundacja i miasto angażujemy się w bardzo konkretną pomoc. Jest to pomoc materialna, pomoc o charakterze intelektualnym, technicznym. Potrzebna jest także pomoc systemowa przez Związek Miast Polskich czy Unię Metropolii Polskich po to, żebyśmy większą grupą byli w stanie przekazać większą pomoc dla tych miast, które dzisiaj są w kryzysie. Żadne miasto samo sobie z tym nie da rady, a zależy na tym, żeby to nasze firmy komunalne z polskich samorządów, które mają bardzo duże doświadczenie w tej dziedzinie, były zaangażowane na Ukrainie i szybko pomagały to państwo odbudować w przyszłości.

W Gdańsku otwarto punkt UNHCR pomocy finansowej dla uchodźców

oprac. AU

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024