• Start
  • Wiadomości
  • Innowacje społeczne INNaczej. Zgłoś się, popraw swój los i innych

Chcesz ulepszyć swoje życie i poprawić los innym? Zgłoś się do innowacji społecznych INNaczej

INNaczej to, wspierany przez Miasto Gdańsk, program innowacji społecznych. 15 stycznia 2023 r. wystartuje szósta edycja tego przedsięwzięcia. Tym razem, najchętniej będą widziane pomysły związane z zagrożeniem ubóstwem energetycznym. - Innowacje rodzą się z krytycznego myślenia i wiary w to, że można zmieniać świat. Innowacje i innowatorów trzeba wspierać - jest przekonana Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
19.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ideaton-007_949x633
Spotkanie w Hevelianum odbyło się w formule Ideatonu tj. wspólnej rozmowy i warsztatów nad nowatorskimi rozwiązaniami dla naszego miasta
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Co to jest program INNaczej?

W budynku Wozowni Artyleryjskiej na terenie Hevelianum odbyło się w poniedziałek, 19 grudnia, spotkanie poświęcone podsumowaniu pięciu lat projektu INNaczej - Gdańskie Innowacje Społeczne. Zapowiedziano też start kolejnej edycji akcji - 15 stycznia 2023 r

W Gdańsku otwarty zostanie sklep społeczny "Za Stołem". Bo potrzebujących jest coraz więcej

W projekcie INNaczej może wziąć udział każdy chętny: mieszkanki i mieszkańcy Gdańska, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe. 
 
- Zawsze było tak że pomysłu na innowacje społeczne szukali mieszkańcy. Mieli jakąś ideę, widzieli, że coś nie działa w mieście. Mogli się do nas zgłosić i jeśli ten pomysł rokował, to my go dalej wspieraliśmy aż do uzyskania przez najlepszych innowatorów społecznych grantu w granicach od 6 do 10 tys. zł - mówi Natalia Siuda-Piotrowska z Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation, koordynującej w imieniu Miasta Gdańska program INNaczej.

Jakie pomysły zgłoszono w ubiegłych latach?

W pięciu ostatnich edycjach projektu INNaczej - Gdańskie Innowacje Społeczne zgłoszono ok. 60 pomysłów, z czego dofinansowanie otrzymało ok. 20. 
 
Natalia Siuda-Piotrowska wyjaśnia, że spektrum zagadnień w programie INNaczej było bardzo szerokie i różnorodne.
 
- Od ekologii, ochrony środowiska, poprzez działania na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnościami. Był np. projekt zakończony publikacją dla dzieci o cukrzycy. Inny dotyczył gry planszowej dotyczącej cyklu hormonalnego u kobiet. Następne przedsięwzięcie bardziej “miękkie” skupiło się na emigracji i poprzez taniec i ruch pomaga integrować ze sobą cudzoziemki przebywające w Polsce. Inny projekt to stworzenie na terenie stoczni ogrodów miejskich - podała przykłady najciekawszych rozwiązań Natalia Siuda-Piotrowska. 

Jaki jest temat przewodni nowej edycji programu?

W nowej odsłonie programu INNaczej pojawi się konkretne zagadnienie. Będzie to zagrożenie ubóstwem energetycznym
 
- Dziś jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji społecznej, ekonomicznej i politycznej. Nie wiemy do końca, czego potrzebują nasi mieszkańcy, jak bardzo się obawiają nadchodzącego kryzysu dotyczącego np. ogrzewania i inflacji. Czy potrzebują jakiś nowych sposobów na samopomoc? A innowatorzy mają to do siebie, że mają dużą empatię społeczną. Zastanówmy się wspólnie, jak poprzez innowacje możemy chronić ludzi w tym trudnym okresie - powiedziała podczas spotkania w Hevelianum Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA W HEVELIANUM POŚWIĘCONEGO INNOWACJOM SPOŁECZNYM 


 
Zastrzegła jednocześnie, że program INNaczej nadal jest też otwarty na inne wyzwania i tematy społeczne. 
 
- Innowacje rodzą się z dużej empatii, krytycznego myślenia i wiary w to, że można zmieniać świat. Wierzę głęboko w to, że innowacje i innowatorów trzeba wspierać - podkreśliła zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
Wszelkie informacje dotyczące 6. edycji INNaczej można szukać na stronie internetowej Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation. 
 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole