• Start
  • Wiadomości
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku czeka na dawców

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku czeka na dawców, zapasów coraz mniej 

- Te apele powtarzamy każdego roku latem, w tym też nasze zapasy się skurczyły, potrzebujemy krwi - mówi Marlena Robakowska, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku można sprawdzić stan zapotrzebowania określonych grup krwi na specjalnej grafice.
23.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkanaście woreczków z krwią leżących jeden obok drugiego
Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-60 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, która przejdzie pozytywnie krótkie badanie i wywiad lekarski. Krwiodawca otrzyma wyniki badania krwi i dzień wolny od pracy
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gazety tu nie kupisz, ale zmierzysz ciśnienie. Kiosk dla zdrowia w siedzibie NFZ w Gdańsku

Letnie podróże i wyjazdy osób, które oddają krew regularnie w trakcie roku (a wiele z nich to studenci, uczniowie starszych klas szkół średnich, którzy po prostu wyjeżdżają na wakacje), także więcej wypadków drogowych i innych - to m.in. powody dla których apele o oddawanie krwi tradycyjnie najczęściej pojawiają się latem. 

Grupy krwi. Których brakuje, których jest wystarczająca ilość?

Jak informuje gdańskie RCKiK na bardzo niskim poziomie są zapasy pięciu grup krwi: 0 RhD-, A RhD+, A RhD-, B RhD- i  AB RhD-. 

- Wysyłamy esemesy do naszych krwiodawców, osób, które mają te brakujące obecnie grupy krwi - dodaje Mariola Robakowska. - Mamy jeszcze zapasy, na bieżące zapotrzebowanie wystarczy, ale ta sytuacja może zmienić się w każdej chwili. Wystarczy wypadek, przeszczep w Uniwersyteckim Centrum Klnicznym i sytuacja może stać się trudna. 

Jaskra? Zaćma? Szybko diagnozuje choroby oczu. Nowy sprzęt w Klinice Okulistyki UCK

W naszym regionie działają dwa centra krwiodawstwa, w Gdańsku i Słupsku (plus oddziały w terenie), które łącznie zapewniają składniki krwi dla ponad 40 szpitali w województwie. Dlatego zawsze muszą dysponować odpowiednim zapasem dla pacjentów, którzy krwi potrzebują bez względu na porę roku.  Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku można sprawdzić stan zapotrzebowania określonych grup krwi. 

Remont na terenie gdańskiego Centrum 

Od 21 sierpnia 2023 roku na terenie RCKiK Gdańsk rozpoczęły się prace remontowe w strefie Dawcy. Tymczasowo pobieranie krwi odbywać się będzie w miasteczku kontenerowym ustawionym na parkingu obok budynku. Parking dla Dawców znajduje się przy ul. Śniadeckich. 

Pomóż skompletować wyprawkę szkolną dla podopiecznych Fundacji Hospicyjnej

RCKiK zaprasza dawców osocza i koncentratu krwinek płytkowych do telefonicznej rejestracji swojej wizyty w RCKiK Gdańsk lub Oddziale Terenowym. Zapisani Dawcy będą przyjmowani poza kolejnością. Przed wizytą w RCKiK warto zapoznać się z aktualnym zapotrzebowaniem na stronie głównej. 

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi jest bezcenne. 

Jak zostać krwiodawcą?

Oddanie krwi nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy zabrać ze sobą dowód lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, wieczorem ograniczyć palenie papierosów i picie alkoholu, zjeść lekkie śniadanie i stawić się w RCKiK w Gdańsku przy ul. Hoene Wrońskiego 4 lub w którymś z oddziałów terenowych.

“Ciao Ciało!” - trwa gdańska kampania o zaburzeniach odżywiania wśród nastolatków

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-60 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, która przejdzie pozytywnie krótkie badanie i wywiad lekarski. Krwiodawca otrzyma wyniki badania krwi i dzień wolny od pracy.

Kto może oddać krew, jak przebiega procedura oddania krwi, ile to trwa? Przeczytaj w poradniku krwiodawcy.

 


TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania