Gazety tu nie kupisz, ale zmierzysz ciśnienie. Kiosk dla zdrowia w siedzibie NFZ w Gdańsku

Przy okazji wizyty w Pomorskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 można skorzystać z usług kiosku profilaktycznego. Bezpłatnie wykonać pomiary medyczne, np. ciśnienie krwi, skład masy ciała, a uzyskane wyniki pomiarów omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
21.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na środku zdjęcia kiosk stojący w pomieszczeniu, na ściankach ma kolorowe napisy kiosk profilaktyczny i NFZ. Przed nim z lewej strony stoją papierowe torebki z ciemniejszym napisem NFZ
Samoobsługowe kioski profilaktyczne przeznaczone są dla osób dorosłych, również osób z niepełnosprawnością. Można w nich wykonać najważniejsze pomiary medyczne, takie jak wzrost, masa ciała, indeks BMI, skład ciała oraz ciśnienie tętnicze krwi
fot. Mat. prasowe pomorski NFZ

Rodzicu, pamiętaj o obiedzie dla przedszkolaka i ucznia. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek

Jakie badania można wykonać w kiosku zdrowia? 

Samoobsługowe kioski profilaktyczne funkcjonują w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia od listopada 2021 roku. Na Pomorzu działa jeden - w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromiejskie 69. Do końca lipca 2023 roku z pomiarów medycznych w kiosku skorzystało około 1,3 tysiąca osób. 

Kioski profilaktyczne przeznaczone są dla osób dorosłych, także dla osób z niepełnosprawnością. Można w nich wykonać najważniejsze pomiary medyczne, takie jak wzrost, masa ciała, indeks BMI, skład ciała oraz ciśnienie tętnicze krwi. Te podstawowe pomiary medyczne już na wstępnym etapie pozwalają ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Pomóż skompletować wyprawkę szkolną dla podopiecznych Fundacji Hospicyjnej

Bezpłatna analiza składu ciała

Analiza składu ciała dotyczy poziomu tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Nieleczone może doprowadzić do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii. Określony na podstawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała - BMI, jest istotny, dla oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa ponad normę jest wartość BMI, tym większe ryzyko zachorowania.

Fragment biurka, z prawej strony widać fragment monitora z lwej kubek z napisem NFZ w któzym są kredki i długopisy
Każda z osób, które odwiedzi kiosk profilaktyczny otrzyma pakiet informacji na temat badań profilaktycznych, miejsc w których można je wykonać i świadczeń medycznych
fot. Mat. prasowe pomorski NFZ

Monika Kierat: Wizyta w kiosku może być początkiem zmiany stylu życia

Wizyta w kiosku profilaktycznym to zaledwie kilkanaście minut, uzyskane wyniki pomiarów wydrukowane bezpośrednio w kiosku można omówić na miejscu z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

“Ciao Ciało!” - trwa gdańska kampania o zaburzeniach odżywiania wśród nastolatków

- Z wizyt w kiosku korzysta coraz więcej osób - mówi Monika Kierat, rzecznik pomorskiego NFZ w Gdańsku. - Ten zestaw pomiarów który można u nas wykonać, może być dobrym początkiem do zmiany stylu życia. Każdy kto wykona pomiary, może skorzystać z pomocy doradcy, który wytłumaczy co oznaczają konkretne wyniki, doradzi jakie zmiany możemy wprowadzić w codziennym życiu, a w przypadku gdy parametry okażą się złe, na przykład występuje duża nadwaga, czy wysokie ciśnienie tętnicze, doradca wskaże dalszą ścieżkę postępowania.

Każda z osób, które odwiedzi kiosk profilaktyczny otrzyma pakiet informacji na temat badań profilaktycznych, miejsc w których można je wykonać i świadczeń medycznych. Dla osób regularnie korzystających z kiosku profilaktycznego NFZ przygotował prezent niespodziankę.

Kiosk profilaktyczny zlokalizowany jest w Sali Obsługi Klienta Pomorskiego NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku.

Czynny w poniedziałek 8.00-18.00, od wtorku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

 

TV

79. rocznica zakończenia II wojny światowej