Pomóż skompletować wyprawkę szkolną dla podopiecznych Fundacji Hospicyjnej

Najbardziej potrzebne są plecaki szkolne, tornistry, także ich wyposażenie - piórniki, przybory szkolne, stroje do gimnastki. Czeka na nie prawie 200 podopiecznych Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku, która opiekuje się dziećmi osieroconymi i rodzeństwem dzieci chorych. Zakupy trzeba dostarczyć do ostatniego tygodnia sierpnia, żeby przekazać je uczniom przed rozpoczęciem roku szkolnego.
08.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa dzieci w różnym wieku siedzi obok siebie w kolorowych ubrankach i żółtych czapeczkach na głowach
Podopieczni Fundacji Hospicyjnej czekają na: plecaki, tornistry (dla starszych i młodszych dzieci), zeszyty, bloki rysunkowe, bloki techniczne, wycinanki, piórniki, długopisy, mazaki, kredki ołówkowe, kredki świecowe itp
Fot. Mat. prasowe Fundacja Hospicyjna

Od lat pomagają zapełnić uczniowskie tornistry  

Kolorowy Piórnik, czyli ogólnopolska akcja mająca na celu zbiórkę pieniędzy lub elementów wyposażenia szkolnych tornistrów, trwa od połowy czerwca do ostatniego tygodnia sierpnia. Do akcji na szczególnych zasadach włączani są nauczyciele, którzy zamiast tradycyjnych kwiatów podczas rozdawania świadectw mogą poprosić o części szkolnej wyprawki i w ten sposób wspomóc zbiórkę.

"Uczniowie wstydzą się korzystać z pomocy psychologa szkolnego". Jak to zmienić?

Powrót do szkoły po wakacyjnym wypoczynku bywa bolesny. Jeśli jednak w tornistrach brakuje szkolnych przyborów, nie ma zeszytów i książek, bo brakuje pieniędzy na ich kupno lub z tego samego powodu w ogóle nie ma tornistrów, wrześniowy start może być upokarzający. Aby tak nie było, od lat dba Fundusz Dzieci Osieroconych, pospolite ruszenie ludzi dobrej woli, którym bliska sercu jest niełatwa codzienność jego podopiecznych.

Anna Twardowska: "Czekamy na firmy i osoby prywatne"

Do tej pory z pomocy Funduszu w postaci wyprawek szkolnych skorzystało około tysiąca dzieci z całej Polski, osieroconych przez pacjentów hospicjów, jak i rodzeństwa dzieci chorych, otoczonych hospicyjną opieką. 

Caffe Aktywni na Siedlcach - smaczne skutki współpracy niezwykłej młodzieży i seniorów

- W tym roku na kolorowe piórniki, ale i nowe zeszyty, plecaki, strój na wf, zestawy do nauki geometrii czy plastyki czeka prawie dwieście dzieci z województwa pomorskiego - mówi Anna Twardowska, koordynator Funduszu Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. - Z prośbą o pomoc zwracamy się do wszystkich Państwa: wesprzyjcie cel i organizację bezstresowego (chociaż w części) początku roku szkolnego naszym podopiecznym. Apelujemy również do firm: Wasza obecność w akcji od lat znacząco zwielokrotnia jej siłę.

Plakat_Kolorowy_Pirnik_


Jak można pomóc, co jest potrzebne?

Potrzebne są: plecaki, tornistry (dla starszych i młodszych dzieci), zeszyty w kratkę, zeszyty w linię, zeszyty A4 w kratkę i w linię, zeszyty w pięciolinię, bloki rysunkowe, bloki techniczne, wycinanki, piórniki, długopisy, mazaki, kredki ołówkowe, kredki świecowe, gumka, ostrzałka, bibuła, zestaw kreślarski, teczka na prace A4, plan lekcji, worek na buty, strój na wf, buty na zmianę.

Pomóc można:

  • przysyłając nowe przybory szkolne (na adres Fundacji Hospicyjnej: 80-208 Gdańsk, ul. Chodowieckiego 10);
  • wpłacając darowiznę na konto: 23 1540 1098 2001 5562 4727 0010
  • pobierając skarbonkę z siedziby Fundacji do swojej firmy (kontakt: fundacja@hospicja.pl).

Fundusz Dzieci Osieroconych. Dlaczego powstał, jak pomaga?

Fundusz Dzieci Osieroconych powstał przy Fundacji Hospicyjnej jako odpowiedź na wciąż rosnącą potrzebę roztoczenia specjalnej opieki nad dziećmi, których najbliżsi znajdują się lub znajdowali pod opieką hospicjów. Jego symbolem i zarazem maskotką zostało pomarańczowe słoniątko o imieniu Tumbo. Prawdziwe słonie po śmierci współbratymca ogromnie cierpią i przeżywają żałobę. Funduszowy słonik, mimo że już bez mamy i taty, trąbę trzyma wzniesioną ku górze - na znak oswojenia się z trudną sytuacją i zwycięstwa dobrych myśli.

Powiedzieć sobie „STOP” - terapia dla osób stosujących przemoc wobec bliskich

Głównym zadaniem Funduszu Dzieci Osieroconych jest aktywne towarzyszenie w żałobie, polegające m.in. na wsparciu psychicznym i pomocy ekonomicznej rodzinie, której sytuacja materialna wraz z odejściem jednego z jej członków często się pogarsza. Do tej pory pomoc uzyskało ponad 9,5 tysięcy podopiecznych.