Rodzicu, pamiętaj o obiedzie dla przedszkolaka i ucznia. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek

W Gdańsku dzieci z rodzin, w których dochód netto na osobę nie przekracza 1320 zł, mogą bezpłatnie zjeść obiady w przedszkolu lub szkole. Ponieważ rozpoczęcie nowego roku szkolnego tuż tuż, przypominamy uprawnionym rodzicom, że aby otrzymać pomoc w formie dożywiania, trzeba złożyć wniosek.
16.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stek z surówkami leży na talerzu
 
fot. pixabay/elkimmelito

Gdzie złożyć wniosek?

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku prosi rodziców, opiekunów dzieci o przekazywanie wniosków o dożywianie do Centrów Pracy Socjalnej, obsługujących dzielnicę ich zamieszkania. Kontakt do CPS dostępny jest na stronie internetowej Ośrodka.

Do podania o wsparcie trzeba dołączyć m.in.:

  • dokumenty potwierdzające wysokość dochodów netto za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (np. zaświadczenie od pracodawcy, odcinek renty, odcinek emerytury),
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o uzyskanym dochodzie i sposobie rozliczania.

Przyznanie wsparcia poprzedzone jest przeprowadzeniem rodzinnego wywiadu środowiskowego, w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. W razie wątpliwości, pytań szczegółowymi informacjami służą mieszkankom oraz mieszkańcom, pracowniczki i pracownicy socjalni gdańskiego MOPR.

Ciepły posiłek ważny dla dziecka

Bezpłatne dożywianie gdańskich uczniów i przedszkolaków odbywa się w ramach dwóch programów: wieloletniego, rządowego „Posiłek w szkole i w domu” oraz gminnego - osłonowego.

To właśnie program gdański, osłonowy przewiduje obiady dla dzieci z rodzin, w których dochód netto na osobę nie przekracza 1320 zł, tj. 220 procent kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej. Dla porównania program rządowy przyznaje bezpłatne obiady dzieciom z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 1200 zł, tj. 200 procent kryterium dochodowego w pomocy społ.

W pierwszej połowie 2023 roku z dożywiania w przedszkolach i szkołach skorzystało łącznie 964 najmłodszych.

oprac. AU