Jaskra? Zaćma? Szybko diagnozuje choroby oczu. Nowy sprzęt w Klinice Okulistyki UCK

Specjalistyczna diagnostyka zaćmy, jaskry, zespołu suchego oka czy zwyrodnienia plamki żółtej związane z wiekiem jest od niedawna możliwa dzięki najnowszej generacji  aparatowi, który kupiła Klinika Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Z tego pierwszego i jedynego tego typu sprzętu w Polsce północnej skorzystało już - w fazie testów - 1,3 tys pacjentów. 
04.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
AparatSylwia Mierzewska_4
Aparat Optovue Solix stanowi połączenie kilku różnych urządzeń. Wykonuje szybsze i dokładniejsze skany w porównaniu do aparatów starszej generacji, dzięki czemu lekarze wychwycą najdrobniejsze zmiany i niuanse
Fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Nowoczesna i kompleksowa diagnostyka oczu 

W XXI wieku, kiedy powszechnie korzystamy ze smartfonów, komputerów i tabletów, eksploatujemy zmysł wzroku bardziej niż wcześniej. Niesie to ze sobą określone konsekwencje. W tym delikatnie zbudowanym mechanizmie, jakim jest oko, schorzenia rozwijają się powoli, często niezauważone. Im bardziej precyzyjny sprzęt, tym łatwiej i szybciej można wychwycić wszelkie zamiany i - co za tym idzie - wdrożyć odpowiednie leczenie.

Powiedzieć sobie „STOP” - terapia dla osób stosujących przemoc wobec bliskich

- Po kilku miesiącach testów szpital zakupił do Kliniki Okulistyki aparat najnowszej generacji, który wykorzystujemy do badań OCT i angio-OCT - tłumaczy profesor Katarzyna Michalska-Małecka, ordynator Kliniki Okulistyki UCK. - Urządzenie to umożliwia wykonanie skanów w tempie 120.000/s w bardzo dobrej rozdzielczości. Kompleksowa diagnostyka chorób przedniego odcinka i tylnego odcinka oka pozwala na precyzyjną ocenę parametrów dotyczących takich schorzeń jak jaskra, zaćma, zespół suchego oka czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD).

Marszałek Struk: „To potrzebna inwestycja”. Nowoczesna diagnostyka w szpitalu na Zaspie

Bez wycinania tkanek i podawania kontrastu

Badania OCT zwane jest także optyczną koherentną tomografią dna oka. To jedno z najbardziej dokładnych i najnowocześniejszych metod obrazowania narządu wzroku. Dzięki wiązce światła, która pada na określone struktury oka, powstaje obraz zbliżony do histologicznego. Oznacza to, że można w sposób nieinwazyjny i bezpieczny dla pacjenta uzyskać obraz, który wcześniej wymagał wycięcia tkanki i obejrzenia jej pod mikroskopem. Z kolei dzięki angio-OCT w sposób nieinwazyjny i bez konieczności podawania kontrastu można ocenić naczynia i mikrokrążenia w siatkówce oka. Badanie to daje szansę wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach.

Aparat2
Nowy aparat jest pierwszym i jedynym tego typu sprzętem na północy Polski. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w fazie testów i po zakupie aparatu zbadano już prawie tysiąc trzystu pacjentów
Fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Niosą pomoc najciężej chorym. Gdańscy lekarze na misjach w Rwandzie

Aparat Optovue Solix w gdańskiej klinice dla pacjnetów z Polski północnej

- Aparat Optovue Solix stanowi połączenie kilku różnych urządzeń. Wykonuje szybsze i dokładniejsze skany w porównaniu do aparatów starszej generacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie wychwycić drobne zmiany, niuanse - dodaje Krzysztof Broniarek z Kliniki Okulistyki UCK. - Urządzenie posiada dedykowane moduły do diagnostyki wielu chorób przedniego i tylnego odcinka oka. Funkcja tworzenia raportów ułatwia nam planowanie zabiegów i monitorowanie ich efektów. Warto podkreślić krótki czas skanowania oraz rzadszą potrzebę zastosowania kropli rozszerzających źrenicę, co przekłada się bezpośrednio na komfort pacjentów podczas badań. 

To pierwszy i jedyny tego typu sprzęt na północy Polski. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w fazie testów i po zakupie aparatu zbadano już prawie tysiąc trzystu pacjentów.