• Start
  • Wiadomości
  • Przymorze. W centrum handlowym działa klub sąsiedzki dla mieszkańców

Przymorze. W centrum handlowym działa klub sąsiedzki dla mieszkańców

Klub Sąsiedzki w budynku Alfa Centrum przy ul. Kołobrzeskiej 41c działa od lutego i jest kolejnym miejscem spotkań prowadzonym przez Fundację RC. Na organizowane tu zajęcia, głównie rękodzielnicze, przychodzą najczęściej kobiety, również z Ukrainy i Białorusi. Klub działa trzy razy w tygodniu i większość zajęć jest bezpłatnych.
27.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu duży biały stół, na nim stoi kilka maszyn do szycia fragmenty materiałów, po obu stronach stołu siedzą dorosłe kobiety i małe dziewczynki
Na mapie Gdańska pojawił się kolejny klub sąsiedzki dla mieszkańców. Znajdziecie go w gmachu Alfy Centrum na Przymorzu
Fot. Klub Sąsiedzki w Alfie

Po sąsiedzku od kilku tygodni

Ten klub znajdziecie... pomiędzy sklepami i kawiarniami, w budynku Alfa Centrum przy ul. Kołobrzeskiej 41c. I nic nie stoi na przeszkodzie, by zajrzeć do niego z pełnymi siatkami. Na miejscu spotkacie pozytywnych ludzi, z którymi wspólnie można coś uszyć, utkać lub stworzyć oryginalne ozdoby. To kolejny klub sąsiedzki w naszym mieście, który prowadzi Fundacja RC.

Klub Sąsiedzki oficjalnie działa od lutego br. Martyna Nagórska, jego koordynatorka, przyznaje, że ma on nieco inną formułę niż inne kluby sąsiedzkie działające w Gdańsku, w tym na Aniołkach i Letnicy.

- Inna formuła polega na tym, że zaangażowanych jest tu przede wszystkim wielu migrantów - osoby, które są w Gdańsku na ogół tymczasowo, a które chętnie ten klub tworzą. Na spotkania przychodzi też, oczywiście, sporo gdańszczan - mówi Martyna Nagórska. - Natomiast nasze działania, warsztaty związane są obecnie głównie z tkaninami, tekstyliami. 

Sprawdź to - lista domów i klubów sąsiedzkich w Gdańsku

Cztery warsztaty w tygodniu

Jako, że klub wciąż się “rozkręca”, obecnie w tygodniu organizowane są cztery różne, ale stałe wydarzenia. I tak:

  • W poniedziałki odbywają się spotkania w ramach tzw. kooperatywy rękodzielniczej. W ich trakcie uczestniczki mogą uczyć się, od siebie nawzajem, różnych technik rękodzielniczych. Zajęcia dedykowane są głównie kobietom, ale zainteresowani mężczyźni też będą tam mile widziani.

- Te zajęcia fajnie się sprawdzają. Stworzyła się nawet taka międzynarodowa grupa: są dziewczyny z Ukrainy, Białorusi, ale jest też pani z Kazachstanu. Oczywiście, najwięcej jest Polek - zwraca uwagę pani Martyna.

  • W czwartki - zajęcia rękodzielnicze, ale w wersji folkowej. Prowadzi je białorusinka, która skupia się na tradycyjnych, obecnie niszowych, technikach np. tkania pasów, haftowania
  • W piątki - warsztaty dziergania siatek maskujących. Chętnie uczestniczą w nich grupy zorganizowane, ale indywidualnie też można wziąć udział.
  • Zajęcia organizuje też spółdzielnia socjalna Zeroban, która proponuje szycie posłań dla kotów ze schronisk dla bezdomnych zwierząt.

Udział w wymienionych zajęciach jest bezpłatny. Organizowane są też, okazjonalnie, także inne bezpłatne zajęcia. Przykładowo: w marcu odbyło się kilka warsztatów, podczas których tworzono świąteczne ozdoby wielkanocne. Przyjść można z własnymi materiałami czy narzędziami, ale takie będą też zapewnione na miejscu.

Poza wymienionymi propozycjami, w klubie organizowane są też zajęcia komercyjne, odpłatne.

Długie kolejki przy kramach. Ryneczek przy pętli Łostowice - Świętokrzyska spodobał się

W które dni otwarty jest klub sąsiedzki?

Klub sąsiedzki działa przez trzy dni w tygodniu:

  • w poniedziałki i czwartki, w godz. 16.30 - 19.30
  • w piątki, w godz. 9.30 - 14.30

Znajduje się w “Alfa Centrum”, na I piętrze, w lokalu “Dobry Deal”, naprzeciwko kawiarnio-cukierni. Łatwiej znajdziecie go wchodząc do centrum handlowego od strony ul. Chłopskiej. 

- Mamy stałych bywalców na naszych zajęciach, ale że znajdujemy się w centrum handlowym, to przychodzą do nas wciąż nowe osoby, które przy okazji robią zakupy.  A przyjść może każdy. Zachęcamy też do własnych inicjatyw, bo zależy nam, by robić coś, na czym mieszkańcom zależy, chcemy wychodzić naprzeciw nim. Chętni mogą też samodzielnie zorganizować zajęcia w klubie, pod warunkiem, że będą one bezpłatne i ogólnodostępne - podkreśla Martyna Nagórska. 

Przymorze Małe. Jak zagospodarować teren starego boiska? Mieszkańcy mają pomysł

Kluby w Letnicy i na Aniołkach

Klub sąsiedzki na Przymorzu jest kolejnym prowadzonym przez Fundację RC. Przed rokiem otwarto klub sąsiedzki w Letnicy. Działa on w gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej Hevelius przy ul. Suchej 29. W ubiegłym roku otwarto też klub sąsiedzki w dzielnicy Aniołki. Działa on w kamienicy przy ul. Kopernika 8/4, w siedzibie tamtejszej rady dzielnicy.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska