• Start
  • Wiadomości
  • Przymorze Małe. Jak zagospodarować teren starego boiska? Mieszkańcy mają pomysł

Przymorze Małe. Jak zagospodarować teren starego boiska? Mieszkańcy chcą zmiany

Pomiędzy blokami przy ul. Bzowej i Bydgoskiej znajduje się stare, nadgryzione zębem czasu, asfaltowe boisko. Dawno nie widziano w tym miejscu korzystających z niego osób. Rada dzielnicy wraz z urzędem miejskim zapytała więc okolicznych mieszkańców, jak zmienić tą przestrzeń. Padły konkretne propozycje, zgłoszono też pierwszy projekt do Budżetu Obywatelskiego.
26.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać pięć wysokich bloków mieszkalnych, pomiędzy nimi zielony teren i asfaltowe spore boisko
Jak zagospodarować teren pomiędzy blokami przy ul. Bzowej i Bydgoskiej? Jest konkretny pomysł
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Najpierw konsultacje, potem koncepcja

Mieszkańców tej części Przymorza trzykrotnie zapraszano na konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Bzową i Bydgoską. Zwracali uwagę na potrzebę utworzenia w tej okolicy atrakcyjnych terenów zielonych, ale przede wszystkim chcieli uporządkowania przestrzeni znajdującej się pomiędzy blokami. Mówili też o modernizacji boiska czy konieczności utworzenia ogrodów deszczowych. Były też i pojedyncze głosy, by w miejscu boiska powstały miejsca parkingowe dla samochodów. Na to nie było jednak zgody większości okolicznych mieszkańców.

- Co należy podkreślić, mieszkańcom zagwarantowano, że żadne parkingi, które obecnie istnieją, nie zostaną zlikwidowane. Oczywistym jest, że kierowcy gdzieś muszą przecież zostawiać swoje samochody - podkreśla Marcin Mickun, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Małe. 

W wyniku konsultacji powstała wstępna koncepcja dla tego miejsca. 

- Myślę, że mieszkańcy doszli do porozumienia. Po to też były te spotkania konsultacyjne, by wysłuchać wszystkich stron. Co ważne, każdy z uczestników był nastawiony na to, by coś w końcu zrobić z tym terenem. Był zatem wspólny cel wszystkich obecnych - zwraca uwagę Marcin Mickun.

Współorganizatorami spotkań byli radni dzielnicy Przymorze Małe oraz Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, które działa w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.  

zdjęcie z drona, widać stare zniszczone asfaltowe boisko ze zniszczonymi metalowymi bramkami do gry w piłkę nożną
W miejscu starego asfaltowego powstanie nowe boisko na miarę XXI wieku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jest konkretny projekt do Budżetu Obywatelskiego

Niemal przez cały luty można było w tym roku zgłaszać projekty do przyszłorocznej edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Przewodniczący Marcin Mickun, wraz z radną dzielnicy Anną Marią Czarzastą, złożyli więc wniosek dotyczący wykonania kompleksowego projektu budowlanego dla “boiskowego” terenu. 

- Dla każdego będzie “coś” w tej przestrzeni: niektórzy mówili o placu zabaw, będą więc trzy miejsca, w których zamontowane zostaną urządzenia zabawowe dla dzieci. Nie będzie natomiast jednego dużego placu zabaw, który generuje hałas. Zadbaliśmy o to, by wszystkie osoby były zadowolone - podkreśla przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Małe.

W pobliżu ul. Bora Komorowskiego zaplanowano z kolei powstanie lasu miejskiego, tzw. mikrolasu.

Nowy mikrolas rośnie od soboty w Pieckach-Migowie

Będzie boisko, ławki, oświetlenie

Zapadła decyzja, by reaktywować w tym miejscu boisko. Do ustalenia jest jeszcze, czy będzie ono wielofunkcyjne, czy dedykowane tylko jednej dyscyplinie sportowej. W tej sprawie radni będą jeszcze dopytywać mieszkańców. Na pewno zamontowane zostaną ławki, śmietniki, a całość zostanie oświetlona.

To będzie teren ogólnodostępny, każdy będzie mógł z niego korzystać. 

Przymorze Małe. Prezydent Gdańska z gospodarską wizytą

Z myślą o ekologii - ogrody deszczowe

Miejsca powinno wystarczyć także na powstanie ogrodów deszczowych, które gromadzić będą wodę opadową zbierającą się na dachach budynków. Obecnie woda spływa na rosnące wokół trawy.

We wrześniu głosowanie na BO

Radni dzielnicy chcą, by prace nad wspomnianym projektem budowlanym zagospodarowania zostały sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego. Wniosek ten będzie musiał uzyskać duże poparcie głosujących mieszkańców. Jeżeli jednak nie uda się zdobyć wystarczającej liczby głosów, radni biorą pod uwagę częściowe sfinansowanie prac z budżetu rady dzielnicy. Liczą też w tej sytuacji na częściowe wsparcie z budżetu miasta. 

Kiedy projekt będzie już gotowy, wówczas przestrzeń ta będzie etapami zagospodarowywana - realizacja kolejnych elementów będzie finansowana także z BO oraz budżetu rady dzielnicy.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki