• Start
  • Wiadomości
  • Pomorska Nagroda Literacka przyznana. Wśród laureatów Monika Milewska i Janusz Dargacz

Pomorska Nagroda Literacka przyznana. Wśród laureatów Monika Milewska i Janusz Dargacz

W piątek, 21 października, w Centrum Św. Jana w Gdańsku odbyła się uroczysta gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Wyłoniono laureatów w trzech kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku i Nagroda za Całokształt Pracy Twórczej, wręczono także Kaszubską Nagrodę Literacką. Po raz pierwszy przyznano też Nagrodę Publiczności.
21.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” w Centrum św. Jana w Gdańsku w piątek, 21 października. Nz. organizatorzy i laureaci nagrody
Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” w Centrum św. Jana w Gdańsku w piątek, 21 października. Nz. organizatorzy i laureaci nagrody
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

PC Drama w Klubie Zak. „Matka Gorkiego” - współczesna sztuka ukraińska już w poniedziałek

Laureaci V Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”:

  • Literacka Książka Roku - Monika Milewska za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”;
  • Pomorska Książka Roku i Nagroda Publiczności - Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski za książkę „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port”;
  • Całokształt Pracy Twórczej - Anna Czekanowicz-Drążewska.

Podczas gali, która odbyła się w piątek, 21 października, w Centrum św. Jana w Gdańsku wręczona została także Kaszubska Nagroda Literacka - otrzymał ją ks. prof. dr hab. Jan Walkusz.

Laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej w obu kategoriach, a także Nagrody za Całokształt Pracy Twórczej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej otrzymali statuetkę „Wiatr od morza” oraz nagrodę pieniężną. Nagrodę Publiczności - którą wręczono w tym roku po raz pierwszy - to wyróżnienie o charakterze honorowym.

Nagrody uhonorowanym wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Uroczystą galę poprowadził Władysław Zawistowski - dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego.

Galę poprowadził Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego
Galę poprowadził Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał saksofonista Dariusz Herbasz, a gwiazdą wieczoru był Ralph Kaminski - popularny artysta, wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków, tworzący muzykę określaną jako pop alternatywny. Otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”, oraz tegoroczne Fryderyki - dla płyty „KORA”, która uznana została za najlepszą płytę w kategorii Piosenka Poetycka i Literacka, i statuetkę dla Artysty Roku. Wydał cztery albumy: „Morze” (2016), „Młodość” (2019), „KORA” (2021) oraz najnowszy „Bal u Rafała” (2022).

„Koło Sprawy Bożej” to plastyczna próba obalenia romantycznych mitów. Czy udana? RECENZJA

Zdobywczyni nagrody Literacka Książka Roku - Monika Milewska. Została uhonorowana za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”
Zdobywczyni nagrody Literacka Książka Roku - Monika Milewska. Została uhonorowana za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tegoroczni nominowani do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

Wśród tegorocznych nominowanych do Literackiej Książki Roku były następujące pozycje: „Córka / Daughter” Zbigniew Joachimiak (Fundacja Światło Literatury 2021), „Lęki nieoswojone” Bożena Ptak (SPP 2021), „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku” Stefan Chwin (Tytuł 2021); „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” Monika Milewska (PIW 2021), „Światło w zatoce. Wiersze gdańskie” Krystyna Lars (Tytuł 2021).

Pozycje nominowane do Pomorskiej Książki Roku: „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port” Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski (Muzeum Gdańska 2021); „Moja Wróblewskiego” Joanna Breza (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 2021); „Kolory Gdańska: kompozycje barwne fasad od XVI do końca XVIII wieku” Anna Kriegseisen (Wydawnictwo Muzeum Gdańska 2021); „Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII wieku” Jaśmina Korczak-Siedlecka (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2021); „Sclavus” Tymon Tymański (Części Proste 2021).

Zobacz fotorelację z uroczystej gali w Centrum św. Jana:

O Pomorskiej Nagrodzie Literackiej „Wiatr od morza”

Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury i czytelnictwa, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia. 

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach:

Literacka Książka Roku - oceniane są utwory, należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny. 

Pomorska Książka Roku - oceniane są publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe.

Całokształt Pracy Twórczej - oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Premiera w Stacji Orunia GAK - „Niema Opera vol. 2” na podstawie „Niemej z Portici”