• Start
 • Wiadomości
 • Pod hasłem “Bez nas nie działa” - Europejska Stolica Wolontariatu 2022 w Gdańsku

Pod hasłem “Bez nas nie działa” serce europejskiego wolontariatu w 2022 roku bije w Gdańsku

Przez cały 2022 rok Gdańsk będzie Europejską Stolicą Wolontariatu. We wtorek, 18 stycznia, przedstawiono najważniejsze cele i wydarzenia związane z przyznanym tytułem. W planach jest m.in. zrealizowanie 100 tys. godzin działań wolontariackich, powstanie 10 lokalnych centrów wolontariatu czy uruchomienie karty wolontariusza.
18.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja inaugurująca Europejską Stolicę Wolontariatu Gdańsk 2022 odbyła się 18 stycznia 2022 w Europejskim Centrum Solidarności
Konferencja inaugurująca Europejską Stolicę Wolontariatu Gdańsk 2022 odbyła się 18 stycznia 2022 w Europejskim Centrum Solidarności
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek Gdańska w wolontariat we wszystkich obszarach życia społecznego od zawsze było jednym z najwyższych w skali kraju. Zostało ono dostrzeżone na arenie międzynarodowej, czego wynikiem było przyznanie miastu tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Jest on z jednej strony wyróżnieniem za dotychczasowe działania, a z drugiej motywacją do dalszego rozwoju. To także impuls do podejmowania kolejnych działań w obszarze wolontariatu w mieście.

- Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu przyznawany jest, aby docenić to, co dana gmina robi w obszarze wolontariatu, ale także, aby inspirować do dalszego rozwoju. Ważnym elementem konkursu jest również dzielenie się dobrymi praktykami z innymi gminami, na przykład organizując wizytę studyjną i pokazując funkcjonujące już rozwiązania - podkreśliła Gabriella Civico, dyrektorka Europejskiego Centrum Wolontariatu, która uczestniczyła w konferencji inaugurującej rok Gdańska jako stolicy wolontariatu.

 

Gabriella Civico, dyrektorkaEuropejskiego Centrum Wolontariatu z wolontariuszami w tle
Gabriella Civico, dyrektorkaEuropejskiego Centrum Wolontariatu z wolontariuszami w tle
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Hasłem, które będzie towarzyszyć Europejskiej Stolicy Wolontariatu przez cały rok, jest „Bez nas nie działa”. Zostało ono wypracowane podczas warsztatów z lokalną społecznością. 

- Kochane wolontariuszki, kochani wolontariusze. Dzisiaj wielki dzień, choć taki dzień mamy każdego dnia, kiedy konkretna osoba poświęca swój czas, dzieli się swoimi umiejętnościami, dzieli się swoją wiedzą, jest wolontariuszem - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wolontariat to przejaw najgłębszej postawy obywatelskiej. Cieszę się, że inaugurujemy Europejską Stolicę Wolontariatu tutaj, w Europejskim Centrum Solidarności, miejscu, które też uczy nas obywatelskości. To jest ta treść wolontariatu, którą chcemy zarazić gdańszczanki i gdańszczan na wielu polach.

Prezydent w trakcie swojego wystąpienia przedstawiła także Monikę Popow - koordynatorkę ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu.

 

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Monika Popow koordynatorka ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Monika Popow koordynatorka ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Na początek, w niedzielę, 30 stycznia podczas miejskich obchodów 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o godz. 20.00 wypuszczone zostanie Światełko do nieba z Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Chwilę wcześniej przekazane zostaną klucze do miasta przedstawicielom gdańskich wolontariuszy.

TRANSMISJA KONFERENCJI PRASOWEJ W ECS

Bez nas nie działa

- Europejska Stolica Wolontariatu jest właśnie po to, by wszyscy, różni wolontariusze poczuli się częścią tej społeczności. Żebyśmy byli razem, czy w koszulce wolontariatu sportowego, czy w mundurze OSP, czy jako ratownicy medyczni, czy jako wolontariusze MOPR, a może jeszcze na wiele innych sposobów - tłumaczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - W tym roku będziemy szukać wspólnoty, ale też będziemy szukać refleksji. Gdzie jest wolontariat dzisiaj w Gdańsku, gdzie jest wolontariat dzisiaj w Polsce. Co zostawiamy po Europejskiej Stolicy Wolontariatu w przyszłym roku dla całej Polski, dla nas wszystkich. Myślę, że ta refleksja wyjdzie z Gdańska, bo w Gdańsku jesteśmy do tego zdolni. Bądźmy razem, bo tylko wtedy będziemy mogli rzeczywiście powiedzieć, że "Bez nas nie działa".

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022 przeprowadzone zostaną działania w 4 obszarach tematycznych:

 • ludzie i środowisko,
 • demokratyczne i aktywne społeczeństwo,
 • aktywni mieszkańcy, dobrze zorganizowany wolontariat,
 • wolontariat w szkołach i na uczelniach wyższych.

 

Główne cele, które mają zostać zrealizowane w tym roku to:

 • 100 000 godzin działań wolontariackich na rzecz Gdańska,
 • powstanie 10 lokalnych centrów wolontariatu,
 • uruchomienie gdańskiego funduszu Europejskiej Stolicy Wolontariatu,
 • uruchomienie gdańskiego funduszu ekologicznego,
 • opracowanie i uruchomienie karty wolontariusza jako komponentu karty mieszkańca,
 • I pomorski campus wolontariuszy,
 • certyfikacja kompetencji wolontariuszy i wolontariuszek,
 • certyfikacja organizacji przyjaznych wolontariuszom/kom,
 • powstanie platformy e-learningowej przystosowanej dla osób niedowidzących, niesłyszących oraz migrantów zagranicznych,
 • I pomorskie forum wolontariatu pracowniczego.

 

- Wolontariat to my wszyscy, „Bez nas nie działa” to nie tylko hasło, a rok 2022 to pokaże. Pokaże to wieloma działaniami, które zaplanowaliśmy wspólnie, do których wszystkich wolontariuszy, ale również organizacje z całego Gdańska zapraszam. Chcielibyśmy stworzyć jedno wielkie partnerstwo działające na rzecz całego miasta - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku
Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Na stronie Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022 znajduje się kalendarz, który będzie na bieżąco aktualizowany oraz współtworzony z gdańską społecznością. 

 

Czym jest Europejska Stolica Wolontariatu

Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu przyznawany jest od 2013 roku przez Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV). Decyzję o tym, która gmina zostanie Europejską Stolicą Wolontariatu, podejmuje międzynarodowe jury składające się z kluczowych osobistości związanych z wolontariatem reprezentujących społeczeństwo obywatelskie, sektor prywatny, a także instytucje Unii Europejskiej. Zwycięzca ogłaszany jest podczas ceremonii organizowanej przez Europejskie Centrum Wolontariatu i aktualną Stolicę w okolicach 5 grudnia każdego roku, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Poprzednie Europejskie Stolice Wolontariatu to:

 • Barcelona EVCapital 2014,
 • Lizbona EVCapital 2015,
 • Londyn EVCapital 2016,
 • Sligo EVCapital 2017,
 • Aarhus EVCapital 2018,
 • Koszyce EVCapital 2019,
 • Padwa EVCapital 2020,
 • Berlin EVCapital 2021.

 

Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV)

Europejskie Centrum Wolontariatu (The Centre for European Volunteering) to europejska sieć ponad 60 organizacji zajmujących się promocją i wsparciem wolontariuszy oraz wolontariatu w Europie na szczeblu europejskim, krajowym lub regionalnym. Za pośrednictwem sieci organizacje mają okazję współpracować ze sobą. CEV zajmuje się rzecznictwem, dzieleniem się wiedzą oraz prowadzeniem szkoleń i warsztatów. W ramach CEV osoby i organizacje działające w obszarze wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego dzielą się, uczą i inspirują siebie nawzajem. W ten sposób CEV jako wsparcie dociera do wielu tysięcy wolontariuszy i organizacji wolontariackich w Europie.

oprac. IB

 

TV

79. rocznica zakończenia II wojny światowej