Po latach wraca dawny “Rudy Kot”. Legendarny klub pod nazwą Kot otworzy się 29 czerwca

29 czerwca, po trwającym ponad półtora roku remoncie, przy ul. Garncarskiej otworzy swoje podwoje klub muzyczny, w którym znajdą się też m.in. dwie sale kinowe. Pod tym adresem przez kilka dekad działał legendarny “Rudy Kot”. Nowe miejsce na mapie kulturalnej Gdańska przyjęło skróconą nazwę Kot. 
12.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać fasadę nowoczesnego budynku miejskiego, prawdopodobnie mieszkalnego lub biurowego. Budynek jest wykonany z czerwonej cegły i szarych elementów. Dolna część fasady jest pomalowana na szaro z geometrycznymi wzorami wokół okien, podczas gdy górna część jest wykończona cegłą. Na parterze znajdują się duże, przeszklone drzwi i okna. Przed budynkiem stoją dwa elektryczne hulajnogi. Po prawej stronie zdjęcia widać kilka narzędzi budowlanych i stożki ostrzegawcze, co sugeruje, że trwają tam prace remontowe. Przed wejściem do budynku stoi znak drogowy informujący o strefie parkowania dla rowerów.
Już 29 czerwca klub Kot przyjmie pierwszych gości
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Kto odpowiadał za remont budynku?

Kompleksowy remont obiektu wraz z adaptacją na nowe funkcje przeprowadziła samorządowa spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo. To właśnie MTG, decyzją Rady Miasta Gdańska od połowy 2020 roku, zarządza miejską nieruchomością przy ul. Garncarskiej 18/20.
 
Operatorem klubu Kot będzie Sopocka Odessa. To sprawdzona w trójmiejskiej branży rozrywkowej firma prowadząca m.in. sopocki SPATiF oraz klub B 90 na terenie postoczniowym w Gdańsku.

"Rudy Kot" w nowej odsłonie 

Na gości Kota w nowej przestrzeni czekać będą m.in. dwie sale kinowe. Większa z nich pomieści ok. 100 osób, a filmy będzie można oglądać na ekranie o wielkości 7x3 metry. Z kolei, część o charakterze kawiarniano-restauracyjnym będzie miała powierzchnię ok. 200 metrów kwadratowych. 

Trwa remont dawnego "Rudego Kota" przy ul. Garncarskiej. Co będzie w nowym klubie?

Kamienica przy ul. Garncarskiej ma cztery kondygnacje włącznie z piwnicą. W trakcie remontu zamontowano w budynku windę. 
 
Jak będzie funkcja poszczególnych poziomów w klubie Kot? 
 
  • Poziom 0: strefa gastronomiczna 
  • Poziom 1 i 2: kino
  • Poziom 3: klub muzyczny z przeznaczeniem na występy na żywo (nie będzie pełnił funkcji dyskoteki)
  • Poziom -1: druga, mniejsza cześć klubowo-kulturalna m.in. z ekranem i rzutnikiem
Prace budowlane w dawnym "Rudym Kocie" trwały od listopada 2022 roku. Wykonała je spółka Correcto z Koszalina (woj. zachodniopomorskie).
Na zdjęciu widzimy post na Facebooku opublikowany przez profil "KOT na Garncarskiej". Treść posta informuje o miejscu nazwanym "KOT", które znajduje się na ulicy Garncarskiej 18/20 w Gdańsku. KOT to kamienica z czterema piętrami, pełna różnych lokali, takich jak kino Spektrum, restauracja Masło Maślane, bistro Pizza Cat, kawiarnia Miau Miau, podziemia OFF oraz bar Monk. Otwarcie zaplanowano na 29 czerwca. Pod tekstem znajdują się dwa czarno-białe zdjęcia. Lewa strona przedstawia fragment budynku z nowoczesną fasadą i dużymi oknami. Prawa strona to zbliżenie na ścianę z napisem "KOT," wykonanym farbą.
 
mat. KOT na Garncarskiej/ Facebook

Krótko o historii "Rudego Kota"

Klub muzyczno-rozrywkowy "Rudy Kot" funkcjonował w kamienicy przy ul. Garncarskiej 18/20 w latach 1957-2007. Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, budynek powstał w miejsce istniejącego do 1945 roku kompleksu hotelowo-restauracyjnego Deutscher Hof.

Kino na Szekspirowskim zaprasza. Filmy z najwyższej półki do końca sierpnia

Kamienica została odbudowana w 1947 r. przez przedsiębiorcę Józefa Chmielewskiego, w 1948 r. odebrana mu przez komunistyczne państwo.
 
5 listopada 1950 r. otwarto w niej Klub Drukarza.
 
18 czerwca 1955 r. w kamienicy odbył się premierowy występ gdańskiego kabaretu Rudy Kot z programem “Miniatury”, w całości oparty na tekstach Tadeusza Boya-Żeleńskiego i nawiązujący do krakowskiego kabaretu Zielony Balonik. W spektaklu, opracowanym przez Andrzeja Pawluka, wystąpili m.in. Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela.
Zdjęcie przedstawia fasadę trzech sąsiadujących budynków w miejskiej zabudowie. Środkowy budynek wyróżnia się elewacją z czerwonej cegły i szarymi obramowaniami okien. Posiada wysokie, pionowe okna oraz ozdobne elementy pod dachem. Dolna część fasady jest szara, z geometrycznymi wzorami wokół okien i drzwi. Po lewej stronie znajduje się budynek z jasną, kremową fasadą, również z szarymi obramowaniami okien. Po prawej stronie jest budynek z szarą, nieco zniszczoną elewacją i parterem wykończonym jasnym kamieniem. Na parterze tego budynku widoczny jest szyld MUA ELITE . Na niebie są białe chmury, a całość sceny jest dobrze oświetlona naturalnym światłem słonecznym.
Firma Odessa wygrała konkurs na operatora nieruchomości przy ul. Garncarskiej. Umowa w tej sprawie została podpisana w sierpniu 2021 r. na 15 lat
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
"Rudy Kot" zapisał się w historii polskiej kultury pierwszym w kraju koncertem rock'n'rolla 24 marca 1959 r. Na scenie wystąpił wówczas zespół Rhythm and BluesData ta jest uważana za dzień symbolicznych narodzin polskiego rocka.
 
W latach 60. XX wieku w "Rudym Kocie" grywały najważniejsze kapele bigbitowe m.in. Czerwone Gitary i Trzy Korony oraz zespoły jazzowe, w tym grająca tu jazz tradycyjny grupa muzyków Przemysława Dyakowskiego

Blisko 100 miast odwiedzi Gdańsk. Zjazd Hanzy od czwartku: kultura, historia, gospodarka

Tu debiutowała piosenkarka i aktorka Izabella Trojanowska, a w drugiej połowie lat 80 XX wieku odbyło się kilka wystąpień formacji Totart
 
W latach 80. i późniejszych klub zmieniał kilkakrotnie profil działalności, aż po restaurację i kawiarenkę internetową w schyłkowym okresie istnienia.
 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów