• Start
  • Wiadomości
  • Z Wyspy Sobieszewskiej na cały świat - wirtualny płomień Europejskiego Jamboree skautowego

Płomień Europejskiego Jamboree skautowego zapłonie we wtorek na Wyspie Sobieszewskiej i (wirtualnie) na całym świecie

We wtorek 28 lipca, o godzinie 20.00 - w dniu, w którym miało się rozpocząć Europejskie Jamboree 2020, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku zapłonie wyjątkowe ognisko – Virtual Campfire. Wszystko po to, aby pokazać, że nadzieja na wspólne spotkanie ponad 22 tys. młodych ludzi nie zgasła, a jego termin po prostu trzeba było przesunąć o rok. Zapraszamy do oglądania transmisji na portalu gdansk.pl.
27.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Virtual Campfire EJ2020 - 28 lipca 2020 r. rozpocząć miało się Europejskie Jamboree...
Virtual Campfire EJ2020 - 28 lipca 2020 r. rozpocząć miało się Europejskie Jamboree...
fot. Agnieszka Madetko-Kurczab

 

W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 20, wirtualnie wezmą udział skauci i przewodniczki z całego świata. Przy “prawdziwym” ognisku, które zapłonie na Wyspie Sobieszewskiej w miejscu, w którym 28 lipca rozpocząć miało się Europejskie Jamboree (EJ), zasiądzie grupka nastoletnich harcerzy i harcerek, wolontariuszy tego niezwykłego wydarzenia, które zgromadzić miało na Wyspie młodych ludzi z 80 związków skautowych z całego świata, łącznie ok. 22,5 tys. osób.

Virtual Campfire będzie półgodzinnym multimedialnym spektaklem, który przybierze formę ogniska. Dzięki transmisji live na portalach społecznościowych EJ, iskra z Gdańska dotrze do wszystkich, którzy planowali wziąć w udział w międzynarodowym zlocie lub go odwiedzić. Do wirtualnego uczestnictwa zaproszeni są więc także gdańszczanie.

Przypomnijmy, że w związku z pandemią covid-19 organizatorzy zmuszeni byli do podjęcia decyzji o przełożeniu zlotu na rok 2021.

 

European Jamboree 2020 odbędzie się rok później

 

- Sztafeta ognia, która swój koniec będzie miała na Wyspie Sobieszewskiej (jej trasę poznamy podczas Virtual Campfire - red.) to symbol naszych harcerskich wartości, które są takie same na całym świecie. Mimo, że wydarzenie przesunęło się o rok, chcemy zaznaczyć, że motyw przewodni „ACT! Działaj!” jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualny - tłumaczy harcmistrz Karol Gzyl z ZHP, dyrektor Europejskiego Jamboree. - Dzięki pandemii nauczyliśmy się, że obecność - nawet wirtualna - jest bardzo ważna, dlatego chcemy świętować i być razem w tym dniu. Wierzymy, że za rok spotkamy się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

 

Zlot w 100-lecie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej odbył się w 2018 r. w tej samej lokalizacji, w której 28 lipca rozpocząć miało się European Jamboree 2020
Zlot w 100-lecie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej odbył się w 2018 r. w tej samej lokalizacji, w której 28 lipca rozpocząć miało się European Jamboree 2020
fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

 

Europejskie Jamboree 2020. Co nas czeka, jak organizuje się takie wydarzenie ROZMOWA

 

Bądź zmianą

Podczas globalnego wirtualnego ogniska skauci będą rozmawiać przede wszystkim o tym, jakich zmian dokonali w swoich lokalnych środowiskach (a taki jest właśnie motyw przewodni European Jamboree 2020+1).

Oprócz młodzieży skupionej wokół ogniska na Wyspie, głos zabiorą skauci i przewodniczki z Zimbabwe oraz Kolumbii, a także Magdalena Noszczyk reprezentantka WWF Polska, która opowie, w jaki sposób młodzież może angażować się w wolontariat (WWF Polska jest partnerem merytorycznym EJ).

Wirtualne spotkanie inspirować ma skautów i przewodniczki z całego świata do aktywnego wprowadzania w życie hasła “Myśl globalnie, działaj lokalnie”. 

Program multimedialnego spektaklu na Wyspie zawiera jeszcze kilka ciekawych punktów - organizatorzy nie chcą psuć niespodzianki i zapraszają chętnych przed ekrany komputerów do wspólnego spotkania przy ognisku.  

 

Transmisja z wydarzenia Virtual Campfire dostępna będzie online we wtorek, 28 lipca br. na kanale YouTube i Facebooku Europejskiego Jamboree 2020 oraz na portalu gdansk.pl w godz. 20.00-20.30.

ej2020_campfire_facebook_cover_1European Jamboree 2020+1 

W wakacje 2021 roku na Wyspie Sobieszewskiej nastolatkowie z całego świata zdawać będą egzamin z postaw braterstwa, które nie zna ograniczeń politycznych czy kulturowych. Fundamentalnym założeniem Europejskiego Jamboree jest spotkanie ludzi, którzy są skupieni wokół wspólnego celu – budowania lepszego świata.

Europejskie Jamboree 2020+1 w Gdańsku będzie imprezą wyjątkową. Po raz pierwszy w historii światowego skautingu na wspólnym zlocie, którego organizatorem jest Związek Harcerstwa Polskiego i Miasto Gdańsk, spotkają się przedstawiciele organizacji skautowych zrzeszonych w WOSM (Światowa Organizacja Ruchu Skautowego) oraz w WAGGGS (Światowa Organizacja Przewodniczek i Skautek).

Wydarzenie nie jest organizowane cyklicznie - powróci do Europy po 14 latach, aby harcerze i harcerki z Polski wraz ze skautkami i skautkami z innych organizacji skautowych przeżyli przygodę swojego życia.

 

Zamknięcie jubileuszowego Zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. ZHP i Miasto Gdańsk współpracowały przy organizacji tego wydarzenia, wspólnie też przygotowują European Jamboree 2020+1
Zamknięcie jubileuszowego Zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. ZHP i Miasto Gdańsk współpracowały przy organizacji tego wydarzenia, wspólnie też przygotowują European Jamboree 2020+1
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Od porozumienia Miasta Gdańska i ZHP do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r. KALENDARIUM W SKRÓCIE

  • 2015 r. Podpisanie porozumienia pomiędzy Miastem Gdańsk a Związkiem Harcerstwa Polskiego o współpracy w zakresie organizacji Światowego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 r. Na mocy tego dokumentu ZHP zgłosiło kandydaturę Polski do organizacji Światowego Jamboree Skautowego
  • maj 2017 r. z Długiego Targu w Gdańsku rusza Bike Jamboree - trwająca dwa lata sztafeta rowerowa poświęcona idei organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsk

Wyruszyli z Gdańska ponad 2 lata temu, teraz wracają. Powitanie sztafety Bike Jamboree

  • sierpień 2017 r. Światowa Konferencja Skautowa w Baku przyznaje Koreańskiemu Stowarzyszeniu Skautowemu prawo do organizacji Światowego Jamboree 2023

Jamboree 2023 odbędzie się w Korei

  • listopad 2017 r. Krajowe Organizacje Skautowe Regionu Europejskiego WOSM i Europejski Komitet Skautowy podpisują umowę z ZHP przyznając mu prawo do organizacji Europejskiego Jamboree w 2020 r. 

Jamboree 2020. Za dwa i pół roku Gdańsk ugości skautów z Europy

  • sierpień 2018 r. Jubileuszowy Zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej w 100-lecie powstania organizacji

Zlot ZHP Gdańsk 2018. Zobacz harcerską ceremonię otwarcia. FILM i ZDJĘCIA

  • czerwiec oraz październik 2019 spotkania skautów i przewodniczek z kilkudziesięciu krajów świata, zaangażowanych w organizację Europejskiego Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej

Wyspa Sobieszewska. Spotkanie organizatorów Europejskiego Jamboree 2020 w Gdańsku

Organizatorzy europejskiego Jamboree 2020 z kilkunastu krajów obradowali w Gdańsku

  • wrzesień 2019 r. Światowy Komitet Skautowy oficjalnie potwierdza, że ZHP jest jedynym kandydatem do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r. - wydarzenie odbyć się ma na Wyspie Sobieszewskiej. Światowa Konferencja Skautowa potwierdzająca wybór organizatora Jamboree w 2027 r., miała się odbyć w sierpniu 2020 r. w Egipcie - ze względu na pandemię została odwołana. Decyzja w tej sprawie zapaść powinna najpóźniej w połowie 2021 r.

Coraz bliżej Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku - ZHP jedynym kandydatem do organizacji wydarzenia w 2027 r.

 

Ceremonia otwarcia Zlotu ZHP - w wydarzeniu udział wzięło 15 tys. harcerze i harcerzy
Ceremonia otwarcia Zlotu ZHP - w wydarzeniu udział wzięło 15 tys. harcerek i harcerzy
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl