PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Jamboree 2020. Za dwa i pół roku Gdańsk ugości 25 tys. skautów z Europy
Jamboree 2020. Za dwa i pół roku Gdańsk ugości 25 tys. skautów z Europy
To wspólny sukces Związku Harcerstwa Polskiego i Miasta Gdańska: latem 2020 r. na Wyspie Sobieszewskiej zamieszka ok. 25 tys. skautów z całej Europy. Będzie to już drugi wielki zlot z Gdańskiem w roli gospodarza, bowiem w sierpniu przyszłego roku przyjedzie do nas 15 tys. harcerzy, by uczcić 100-lecie ZHP.

W 2016 r. w Gdańsku odbyło się Międzynarodowe Forum Liderów Skautowych. Do gości przemawiał Lech Wałęsa, obok którego - po prawej - stoi Joao Armando Goncalves, przewodniczący Światowego Komitetu Skautowego
W 2016 r. w Gdańsku odbyło się Międzynarodowe Forum Liderów Skautowych. Do gości przemawiał Lech Wałęsa, obok którego - po prawej - stoi Joao Armando Goncalves, przewodniczący Światowego Komitetu Skautowego
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Jesteśmy dumni, że Gdańsk będzie gościł kolejną wielką imprezę o charakterze międzynarodowym - mówi prezydent Paweł Adamowicz. - To potwierdza wyjątkową pozycję naszego miasta, i jest jeszcze jedną okazją do promowania Gdańska. Zrobimy wszystko, by ci młodzi Europejczycy, którzy do nas przyjadą, czuli się tutaj jak u siebie w domu i chętnie do nas wracali, a członkom swoich rodzin, przyjaciołom, mówili: “Gdańsk. Super miasto, które ma swój klimat i serdecznych mieszkańców. Warto odwiedzić”.

- Organizacje z Europy porozumiały się w sprawie złożenia ZHP propozycji zrobienia europejskiej edycji imprezy i ta, po formalnej ocenie przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM) oraz potwierdzeniu warunków umowy przez Miasto Gdańsk, jest możliwa do realizacji - informuje hm. Karol Gzyl, komendant Europejskiego Jamboree 2020. Na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku zaprosimy do Gdańska około 25 000 skautów z Europy i nie tylko.

Zwycięstwo mimo porażki

Zaczęło się od ładnego gestu ze strony europejskich skautów podczas Konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w Baku, stolicy Azerbejdżanu, w sierpniu br. ZHP i Miasto Gdańsk byli poważnymi kandydatami do zorganizowania Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Niestety w finale polska kandydatura niesprawiedliwie przegrała z Koreą Południową, która w ocenie wielu delegatów zaprezentowała gorszy program, ale była sprawniejsza w zakulisowym pozyskiwaniu poparcia wśród delegatów z małych krajów, które w głosowaniu są równe krajom największym - bowiem w WOSM obowiązuje zasada równości głosów.

W sali, gdzie miało miejsce głosowanie, wszyscy widzieli łzy rozczarowania hm Małgorzaty Sinicy, naczelnik ZHP i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który w tej trudnej chwili dodawał jej otuchy.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i naczelnik ZHP hm Małgorzata Sinica (prywatnie gdańszczanka) podczas konferencji na temat polskiej kandydatury do organizacji Światowego Jamboree Skautowego 2023
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i naczelnik ZHP hm Małgorzata Sinica (prywatnie gdańszczanka) podczas konferencji na temat polskiej kandydatury do organizacji Światowego Jamboree Skautowego 2023
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Następnego dnia poruszeni całą sytuacją europejscy skauci przystąpili do działania. "Doceniamy przygotowany przez ZHP edukacyjny program z mottem >>Bądź iskrą<<. Ten potencjał nie może się zmarnować" - stwierdzili w deklaracji podpisanej przez Krajowe Organizacje Skautowe Regionu Europejskiego WOSM i Europejski Komitet Skautowy.

10 listopada Europejski Komitet Skautowy potwierdził warunki i w stosownej umowie z ZHP przyznał prawo do organizacji tego wydarzenia. Teraz ZHP doszło do porozumienia z Miastem Gdańsk co do zasad organizacji europejskiego Jamboree 2020. Zaprocentowała tutaj ponad dwuletnia już współpraca Gdańska z harcerzami.

Stulecie ZHP coraz bliżej

ZHP w sierpniu 2018 na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku będzie organizował z okazji swojego 100-lecia zlot, w którym weźmie udział ponad 15 tysięcy harcerzy z całego kraju, a także goście zagraniczni.

- Harcerze z całej Polski przyjadą do Gdańska na niepowtarzalny Zlot. Przygotowujemy atrakcyjny program zajęć wodnych, gry miejskie oraz terenowe, wycieczki po Kaszubach, program służby dla lokalnej społeczności, a także zajęcia edukacyjne, dyskusje czy koncerty i przedstawienia na terenie miasteczka zlotowego na Wyspie Sobieszewskiej - mówi hm. Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

- Gdańsk przygotował roczny program obchodów Niepodległości Polski: program debat, wystawy, konkursy okolicznościowe wydawnictwa, cykle filmowe. Cieszy nas to, że w ten program wpisze się żywy i radosny patriotyzm, czynna służba harcerzy i harcerek. Uczestnicy Zlotu Stulecia ZHP Gdańsk 2018 odkryją nasze miasto i jego potencjał - dodaje Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska.

Podpisanie listu intencyjnego między ZHP a ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną w sprawie organizacji Światowego Jamboree Skautowego 2023 (Góra Gradowa, 31 sierpnia 2015 r.). Późniejsze głosowanie w Baku nie dało Polsce wygranej, ale zaowocowało długofalową współpracą Gdańska z ZHP i organizacją dwóch wielkich imrez skautowych
Podpisanie listu intencyjnego między ZHP a ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną w sprawie organizacji Światowego Jamboree Skautowego 2023 (Góra Gradowa, 31 sierpnia 2015 r.). Późniejsze głosowanie w Baku nie dało Polsce wygranej, ale zaowocowało długofalową współpracą Gdańska z ZHP i organizacją dwóch wielkich imrez skautowych
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro! „To wezwanie do szerszego spojrzenia na otaczający nas świat i podjęcia prawdziwych działań. Zlot Stulecia ZHP ma zainspirować uczestników i uczestniczki. Przez 11 dni przyszłorocznych wakacji, od 6 do 16 sierpnia, harcerze ze wszystkich zakątków Polski wraz ze skautami z zaprzyjaźnionych organizacji z całego świata będą razem uczyć się, bawić i na nowo odkrywać, czym jest braterstwo, praca nad sobą i służba.

- Przygotowanie i realizacja Zlotu Stulecia ZHP Gdańsk 2018 od początku była elementem umowy o współpracy Miasta Gdańska i ZHP podpisanej 23 czerwca 2015 roku. - dodaje hm. Krzysztof Budziński, komendant Zlotu ZHP.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl