PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jamboree 2020. Za dwa i pół roku Gdańsk ugości 25 tys. skautów z Europy

Jamboree 2020. Za dwa i pół roku Gdańsk ugości 25 tys. skautów z Europy
To wspólny sukces Związku Harcerstwa Polskiego i Miasta Gdańska: latem 2020 r. na Wyspie Sobieszewskiej zamieszka ok. 25 tys. skautów z całej Europy. Będzie to już drugi wielki zlot z Gdańskiem w roli gospodarza, bowiem w sierpniu przyszłego roku przyjedzie do nas 15 tys. harcerzy, by uczcić 100-lecie ZHP.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W 2016 r. w Gdańsku odbyło się Międzynarodowe Forum Liderów Skautowych. Do gości przemawiał Lech Wałęsa, obok którego - po prawej - stoi Joao Armando Goncalves, przewodniczący Światowego Komitetu Skautowego

- Jesteśmy dumni, że Gdańsk będzie gościł kolejną wielką imprezę o charakterze międzynarodowym - mówi prezydent Paweł Adamowicz. - To potwierdza wyjątkową pozycję naszego miasta, i jest jeszcze jedną okazją do promowania Gdańska. Zrobimy wszystko, by ci młodzi Europejczycy, którzy do nas przyjadą, czuli się tutaj jak u siebie w domu i chętnie do nas wracali, a członkom swoich rodzin, przyjaciołom, mówili: “Gdańsk. Super miasto, które ma swój klimat i serdecznych mieszkańców. Warto odwiedzić”.

- Organizacje z Europy porozumiały się w sprawie złożenia ZHP propozycji zrobienia europejskiej edycji imprezy i ta, po formalnej ocenie przez Światową Organizację Ruchu Skautowego (WOSM) oraz potwierdzeniu warunków umowy przez Miasto Gdańsk, jest możliwa do realizacji - informuje hm. Karol Gzyl, komendant Europejskiego Jamboree 2020. Na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku zaprosimy do Gdańska około 25 000 skautów z Europy i nie tylko.

Zwycięstwo mimo porażki

Zaczęło się od ładnego gestu ze strony europejskich skautów podczas Konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w Baku, stolicy Azerbejdżanu, w sierpniu br. ZHP i Miasto Gdańsk byli poważnymi kandydatami do zorganizowania Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Niestety w finale polska kandydatura niesprawiedliwie przegrała z Koreą Południową, która w ocenie wielu delegatów zaprezentowała gorszy program, ale była sprawniejsza w zakulisowym pozyskiwaniu poparcia wśród delegatów z małych krajów, które w głosowaniu są równe krajom największym - bowiem w WOSM obowiązuje zasada równości głosów.

W sali, gdzie miało miejsce głosowanie, wszyscy widzieli łzy rozczarowania hm Małgorzaty Sinicy, naczelnik ZHP i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który w tej trudnej chwili dodawał jej otuchy.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i naczelnik ZHP hm Małgorzata Sinica (prywatnie gdańszczanka) podczas konferencji na temat polskiej kandydatury do organizacji Światowego Jamboree Skautowego 2023

Następnego dnia poruszeni całą sytuacją europejscy skauci przystąpili do działania. "Doceniamy przygotowany przez ZHP edukacyjny program z mottem >>Bądź iskrą<<. Ten potencjał nie może się zmarnować" - stwierdzili w deklaracji podpisanej przez Krajowe Organizacje Skautowe Regionu Europejskiego WOSM i Europejski Komitet Skautowy.

10 listopada Europejski Komitet Skautowy potwierdził warunki i w stosownej umowie z ZHP przyznał prawo do organizacji tego wydarzenia. Teraz ZHP doszło do porozumienia z Miastem Gdańsk co do zasad organizacji europejskiego Jamboree 2020. Zaprocentowała tutaj ponad dwuletnia już współpraca Gdańska z harcerzami.

Stulecie ZHP coraz bliżej

ZHP w sierpniu 2018 na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku będzie organizował z okazji swojego 100-lecia zlot, w którym weźmie udział ponad 15 tysięcy harcerzy z całego kraju, a także goście zagraniczni.

- Harcerze z całej Polski przyjadą do Gdańska na niepowtarzalny Zlot. Przygotowujemy atrakcyjny program zajęć wodnych, gry miejskie oraz terenowe, wycieczki po Kaszubach, program służby dla lokalnej społeczności, a także zajęcia edukacyjne, dyskusje czy koncerty i przedstawienia na terenie miasteczka zlotowego na Wyspie Sobieszewskiej - mówi hm. Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

- Gdańsk przygotował roczny program obchodów Niepodległości Polski: program debat, wystawy, konkursy okolicznościowe wydawnictwa, cykle filmowe. Cieszy nas to, że w ten program wpisze się żywy i radosny patriotyzm, czynna służba harcerzy i harcerek. Uczestnicy Zlotu Stulecia ZHP Gdańsk 2018 odkryją nasze miasto i jego potencjał - dodaje Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska.

Podpisanie listu intencyjnego między ZHP a ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną w sprawie organizacji Światowego Jamboree Skautowego 2023 (Góra Gradowa, 31 sierpnia 2015 r.). Późniejsze głosowanie w Baku nie dało Polsce wygranej, ale zaowocowało długofalową współpracą Gdańska z ZHP i organizacją dwóch wielkich imrez skautowych

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro! „To wezwanie do szerszego spojrzenia na otaczający nas świat i podjęcia prawdziwych działań. Zlot Stulecia ZHP ma zainspirować uczestników i uczestniczki. Przez 11 dni przyszłorocznych wakacji, od 6 do 16 sierpnia, harcerze ze wszystkich zakątków Polski wraz ze skautami z zaprzyjaźnionych organizacji z całego świata będą razem uczyć się, bawić i na nowo odkrywać, czym jest braterstwo, praca nad sobą i służba.

- Przygotowanie i realizacja Zlotu Stulecia ZHP Gdańsk 2018 od początku była elementem umowy o współpracy Miasta Gdańska i ZHP podpisanej 23 czerwca 2015 roku. - dodaje hm. Krzysztof Budziński, komendant Zlotu ZHP.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl