PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jamboree 2023 odbędzie się w Korei, Gdańsk w 2018 roku przyjmie polskich harcerzy

Jamboree 2023 odbędzie się w Korei, Gdańsk w 2018 roku przyjmie polskich harcerzy
Konferencja Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) zdecydowała o przyznaniu Koreańskiemu Stowarzyszeniu Skautowego prawa do organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Polska ubiegała się o organizację Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej. Za rok w Gdańsku odbędzie się krajowy zlot harcerstwa w rocznicę 100-lecia ZHP.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Polscy harcerze czyli się zawiedzeni

- Ostatnie trzy lata międzynarodowej kampanii promującej Polskę jako gospodarza Światowego Jamboree Skautowego było niesamowitą, przeprowadzoną chyba po raz pierwszy na taką skalę, promocją naszego kraju za granicą. Były to działania adresowane przede wszystkim do liderów młodzieży z całego świata. Polska stała się dla 40-milionowej Światowej Rodziny Skautowej rozpoznawalnym i atrakcyjnym krajem. Nie zdobyliśmy jamboree, ale przekonaliśmy ich, że Polska jest doskonałą destynacją turystyczną i biznesową - mówi hm. Małgorzata Sinica, Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.

Decyzja zapadła w Baku, w Azerbejdżanie podczas organizowanej co trzy lata konferencji WOSM. Podczas zjazdu wybierane są nowe władze organizacji oraz wybierani organizatorzy największych, skautowych imprez. 10-minutowa prezentacja kandydatury ZHP na scenie poprzedzona była wieloletnimi przygotowaniami możliwymi dzięki współpracy ZHP z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Gdańska. 

- Odkąd w 2011 roku, podczas Światowego Jamboree Skautowego w Szwecji, oficjalnie zadeklarowaliśmy wolę kandydatury minęło 6 lat. W tymczasie wolontariusze harcerscy wykonali wielką pracę, jakiej podejmują się agencje eventowe. Architekci projektowali teren zlotu, specjaliści od kontaktów międzynarodowych odbyli setki spotkań, grupa odpowiedzialna za bezpieczeństwo opracowała plany awaryjne na każdą ewentualność, zaplanowaliśmy potencjalny budżet imprezy i na niespotykaną dotąd skalę, dzięki wsparciu partnerów, mogliśmy promować Polskę: w niestandardowy sposób, z udziałem młodych, aktywnych ludzi - mówi Małgorzata Sinica.


W oczekiwaniu na głosowanie na Wyspie Sobieszewskiej harcerze i mieszkańcy Sobieszewa m.in. rozpalili ognisko i śpiewali pieśni harcerskie. Podobnie będzie w 2018 roku, bowiem w tym samym miejscu odbędzie się zlot na 100-lecie ZHP

Decyzja z Baku to nie koniec harcerskiej przygody w Gdańsku. Na Wyspie Sobieszewskiej odbędzie się zlot 100-lecia ZHP Gdańsk 2018. Przygotowania terenu zlotowego, nowy most na Wyspę Sobieszewską, lepsza infrastruktura, Program Rozwoju Społecznego - to trwałe efekty współpracy ZHP i Miasta Gdańska, z których skorzystają mieszkańcy i harcerze.

- To był niesamowity czas dla Gdańska. Czas nawiązywania przyjaźni i prezentowania Gdańska, jako sprawnego gospodarza wydarzeń międzynarodowych. Jestem dumny, że harcerscy wolontariusze ZHP reprezentowali Gdańsk i Polskę na wielu spotkaniach i konferencjach skautowych. Iskra, którą niosą ze sobą z Gdańska, miasta Solidarności, już rozbłysła w wielu punktach na świecie - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska.


World Scout Jamboree to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi. W wydarzeniu bierze udział zawsze do 50 000 osób. Ostatnie Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w Japonii w 2015 roku, najbliższe w 2019 rokuodbędzie się w USA, w 2023 roku w Korei Południowej. W EuropieŚrodkowo-Wschodniej wydarzenie gościło po raz ostatni na Węgrzech w 1933 roku.

Marta Bednarska

Szef Zespołu Komunikacji i Promocji Światowego Jamboree Skautowego 2023


PIKNIK NA WYSPIE SOBIESZEWSKIEJ W OCZEKIWANIU NA WERDYKT Z BAKU