• Start
  • Wiadomości
  • Pierwsza po wakacjach PC Drama. Anna Kociarz debiutuje reżysersko

Pierwsza po wakacjach PC Drama. Anna Kociarz debiutuje reżysersko

„Jesteśmy tymi, przed którymi ostrzegali nas rodzice” - sztukę pod takim tytułem przeczytają aktorzy Sylwia Góra i Nikodem Bogdański w poniedziałek, 26 września, podczas pierwszej w nowym sezonie teatralnym PC Dramy. Czytanie performatywne wyreżyseruje aktorka Teatru Wybrzeże Anna Kociarz.
( 25.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Anna Kociarz to aktorka znana trójmiejskim widzom przede wszystkim z ról w spektaklach Teatru Wybrzeże. 26 września podczas PC Dramy w klubie Żak da się poznać od strony reżyserskiej
Anna Kociarz to aktorka znana trójmiejskim widzom przede wszystkim z ról w spektaklach Teatru Wybrzeże. 26 września podczas PC Dramy w klubie Żak da się poznać od strony reżyserskiej
fot. Łukasz Ziętek dla Teatru Wybrzeże

Trwają próby do „Króla Rogera” w Operze Bałtyckiej. Premiera 1 października

„Jesteśmy tymi, przed którymi ostrzegali nas rodzice” to współczesny dramat bośniacki Tanji Šljivar. Jej sztuki były prezentowane w formie czytań performatywnych i spektakli w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Hiszpanii, Niemczech oraz Austrii. Jest też autorką słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów krótkometrażowych.

W sztuce, którą w poniedziałek, 26 września, usłyszymy w Sali Suwnicowej klubu Żak (al. Grunwaldzka 195/197), podczas inauguracji nowej odsłony PC Dramy, autorka w nienachlany sposób pokazuje, jak doświadczenia z domu rodzinnego, często naznaczone traumą, budują dorosłe wyobrażenia i przekonania jej bohaterów. 

Bohaterami są siedemnastoletni Milan oraz Mara, kobieta po czterdziestce. Spotykają się w publicznej toalecie, gdzie rozpoczyna się ich wspólna podróż z pogranicza snu i jawy, których tematy wyznaczają napisy na ścianach szaletu. Wcielają się w nastolatka, który popełnił samobójstwo, oraz matkę, która utraciła syna; mężczyznę i jego małą, nieślubną córkę; rodzeństwo związane zakazanym uczuciem, prostytuującego się chłopaka i jego o 30 lat starszą klientkę. Wszyscy oni mają proste pragnienia, wyrażane na przemian poetycko i wulgarnie. Każde z nich szuka miłości: tej partnerskiej, rodzinnej czy tylko fizycznej.

- Te same wspomnienia i motywy powracają tu obsesyjnie, tylko w nieco zmienionych wariantach, w każdej z opowieści. Jednocześnie w błyskotliwych i brawurowych dialogach Tanja Šljivar kreśli grubą kreską wyrazisty obraz współczesnej Bośni, niekiedy niepokojąco przypominający nasz kraj: z dresiarskimi dyskotekami, kiczowatymi hitami muzycznymi, podrabianymi ciuchami i DVD, istotnym miejscem religii i bolesnymi echami niedawnej wojny na Bałkanach - opisuje Mirosław Baran, kurator PC Dramy.

Czytaniem sztuki zadebiutuje jako reżyserka Anna Kociarz, aktorka Teatru Wybrzeże oraz wykładowczyni Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Przekładu na język polski dokonała Gabriela Abrasowicz. Występują: Sylwia Góra i Nikodem Bogdański.

Początek o godzinie 19:00. Po czytaniu odbędzie się dyskusja z udziałem twórców, którą poprowadzi Weronika Łucyk. Bilety: normalny 25 zł, 20 zł - zniżka na Kartę Do Kultury, 15 zł - ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów.

Wstrząsające opowieści mieszkańców Mariupola w Teatrze w Blokowisku. Czytanie powróci jesienią