Patriotyczny maj w Gdańsku. W środę upamiętnienie ofiar zbrodni ponarskiej

W poniedziałek, 8 maja, Gdańsk upamiętnił rocznicę zakończenia II wojny światowej. W kolejnych dniach mamy: Dzień Europy, Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w Ponarach, 88. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945. W upamiętnieniu ważnych dla Polski postaci i rocznic udział biorą przedstawiciele władz miasta i środowisk kombatanckich, którzy do udziału zapraszają wszystkich mieszkańców. Prezentujemy pełny kalendarz obchodów.
08.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wysoki, kamienny postument, przed którym stoi warta honorowa
Cmentarz Łostowicki. Pomnik pośeięcony pamięci ofiar zbrodni ponarskiej
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

10 maja to Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna 

Tego dnia w Gdańsku upamiętnieni zostaną pomordowani w Ponarach - ofiary największej zbrodni popełnionej podczas okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Uroczystość z pełną asystą wojskową odbędzie się we wtorek, 10 maja, o godz. 14, u stóp Pomnika Ponarskiego na Cmentarzu Łostowickim.

 

Gdańsk świętuje 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pamięć poległych uczci Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. W programie przewidziano odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwę, apel pamięci oraz złożenie wieńców i kwiatów przy Pomniku Ponarskim, który stoi przy Kwaterze Sybiraków - przy głównej alei cmentarza Łostowickiego, po lewej stronie, około 150 metrów za pomnikiem Golgoty Wschodu.  

12 maja - 88. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego 

Uroczystości upamiętniające Józefa Piłsudskiego mają swoją tradycję w Gdańsku od 17 lat. Uczczenie 88. rocznicy śmierci marszałka odbędzie się w piątek, 12 maja, o godz. 11, na placu Józefa Piłsudskiego u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego w dzielnicy Strzyża. W programie: odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia oficjalne, modlitwa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, odegranie Marsza I Brygady. W uroczystości weźmie udział m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji oraz przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Gdański.  

Zmiana warty i przysięga mieszczan na wierność królowi

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945 

W 79. rocznicę zakończenia bitwy pod Monte Cassino upamiętniony zostanie Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945.  Uroczystość odbędzie się w czwartek, 18 maja, o godz. 10, pod Pomnikiem Stanisława Maczka na placu imienia generała u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego w dzielnicy Strzyża. W programie: odegranie hymnu państwowego RP, wystąpienia oficjalne, modlitwa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz odegranie Pieśni Wojskowej "Czerwone maki na Monte Cassino".   

na zdjęciu kilka osób stoi przed pomnikiem, stoją plecami do fotografującego, przy pomniku stoi mężczyzna mówiąca do mikrofonu, w tle widać zielone drzewa i niewysoką kamienicę
Podczas miejskich uroczystości zostanie upamiętniona 78. rocznica zakończenia II wojny światowej, Dzień Europy, Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w Ponarach, 88. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego i Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Program 

8 maja - 78. rocznica zakończenia II wojny światowej 

  • 14.00 - uroczystość pod Pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” - ul. Podwale Staromiejskie. W wydarzeniu weźmie udział Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

9 maja - Dzień Europy 

  • 9.00 - podniesienie flagi europejskiej na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 
  • 12.05 - koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta - Wojciech Lauer 

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna

  • 11.00 - uroczystość pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Łostowickim. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

12 maja - 87. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

  • 11.00 - uroczystość pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia przy al. Grunwaldzkiej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji . 

18 maja - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945

  • 10.00 - uroczystość pod Pomnikiem generała Stanisława Maczka na placu gen. Maczka u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży 

 

JUŻ ZA NAMI

W poniedziałek, 8 maja 2023 roku, obchodziliśmy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Główne gdańskie obchody zorganizowano pod pomnikiem "Tym, co za polskość Gdańska". Wzięli w nich udział kombatanci, władze miasta i województwa, wojsko oraz młodzież. Uczestnicy uroczystości potępili rosyjską agresję na Ukrainę i apelowali o pokój.

„Nie zamykajcie oczu na zło!”. Gdańskie obchody 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja, także w Gdańsku. Obchody rozpoczną się na Górze Gradowej, gdzie o godz. 9.00 na miejski maszt wciągnięta zostanie flaga Unii Europejskiej. Jest ona symbolem nie tylko UE, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta. W wydarzeniu na Górze Gradowej weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

Na ten dzień, o godz. 12.05, zaplanowano koncert carillonowy. Na wieży Ratusza Głównego Miasta zagra Wojciech Lauer, a w programie m.in. narodowe hymny krajów członkowskich UE. 

 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku