„Nie zamykajcie oczu na zło!”. Gdańskie obchody 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej

8 maja, 78 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Główne gdańskie obchody zorganizowano pod pomnikiem "Tym, co za polskość Gdańska". Wzięli w nich udział kombatanci, władze miasta i województwa, wojsko oraz młodzież. Uczestnicy uroczystości potępili rosyjską agresję na Ukrainę i apelowali o pokój.
08.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
marynarze z kompanii honorowej prezentują w szyku broń
Gdańskie obchody 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Koniec II wojny światowej

78 lat temu Europa odetchnęła z ulgą. Pokonane przez aliantów hitlerowskie Niemcy 8 maja 1945 r. podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. II wojnę światową. Akt kapitulacji III Rzeszy kończył najbardziej krwawy i tragiczny konflikt wojenny w historii ludzkości. Działania zbrojne trwały jeszcze w Azji. Sprzymierzona z Niemcami Japonia podpisała akt kapitulacji 2 września 1945 roku.

W czasie 6 lat wojny, która toczyła się na kilku kontynentach, swoje życie straciło - według różnych historycznych szacunków - od 70 do 85 mln ludzi.

Dzień 8 maja jest świętowany jako dzień zakończenia II Wojny Światowej w krajach Europy Zachodniej i w Polsce. W niektórych krajach – szczególnie dawnego Związku Sowieckiego – za datę zakończenia wojny uznaje się 9 maja.

ogromny kamienny pomni, przed nim warty honorowe żołnierzy i policjantów
Pomnik "Tym, co za polskość Gdańska"
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdańskie obchody zakończenia II wojny światowej

8 maja 2023 r. u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska” spotkali się mieszkańcy miasta, by uczcić ofiary II wojny światowej i zaapelować do świata o to, by do takich tragedii nigdy więcej już nie dopuścić. Obecni byli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Obecni byli przedstawiciele organizacji kombatanckich, Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków, a także młodzież szkolna.

Wojskową oprawę uroczystości zapewniły Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Fotografował powojenny Gdańsk. Poznaj unikatowe zdjęcia Mariana "Rysia" Dobrzykowskiego 

- Jak co roku czcimy pamięć ofiar tej wojny, która zaczęła się w Gdańsku 1 września 19939 roku od niemieckiego ataku na polską placówkę wojskową na Westerplatte i Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku. Tegoroczną rocznicę zwycięstwa aliantów nad III Rzeszą obchodzimy już kolejny raz w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę - przypomniała w swoim wystąpieniu zastępczyni prezydent Gdańska, Monika Chabior. - Mija właśnie 438 dzień agresji rosyjskiej na Ukrainę. To dramatyczne wydarzenie nadaje dodatkowego znaczenia obchodom i każe być czujnym oraz odważnym w walce ze złem.

Zastępczyni prezydent Gdańska przypomniała tu Mariana Turskiego, ocalonego z Holokaustu i Wandę Traczyk- Stawską, żołnierza AK.

- Nie zamykajcie oczu na zło, nie odwracajcie się plecami do rzeczywistości! Reagujcie! Potępiajcie kłamstwo, mowę nienawiści, dyskryminację, bo to prowadzi do przemocy, której eskalację widzimy w Ukrainie – apelowała Monika Chabior.

Uhonorowani medalami

W imieniu środowiska kombatanckiego wystąpiła Lidia Kusz, prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku.

żołnierze oraz młodzież ze sztandarami
Poczty sztandarowe kombatantów i szkół
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Jesteśmy wdzięczni weteranom. Lata ich walki i przelana krew na wszystkich frontach II wojny światowej i w zbrojnej konspiracji nigdy nie zostaną zapomniane - mówiła prezes Lidia Kusz, która również przypomniała o tragedii w Ukrainie. - Wszyscy wierzyliśmy, że w trzeciej dekadzie XXI wieku nie będzie miejsca w Europie na tak jawne pogwałcenie światowego pokoju i bezpieczeństwa. Dewiza „Nigdy więcej wojny”, która przyświecała naszemu pokoleniu przez wiele dekad i wydawała się oczywista dla wszystkich bez względu na poglądy, została zmiażdżona przez gąsienice rosyjskich czołgów nad Dnieprem.

Flaga narodowa - poradnik: 10 zasad jak z Biało-Czerwoną postępować 

Podczas uroczystości Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych uhonorował osoby zasłużone dla środowiska i kultywowania pamięci historycznej. Komandoriami za wybitne zasługi zostali odznaczeni marszałek Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska, Maciej Kukla - kierownik Referatu Organizacyjno-Protokolarnego UM oraz Stanisława Cempa.

 

grupa osób z odznaczeniami pozuje do wspólnego zdjęcia na tle bryły pomnika
Osoby uhonorowane przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W trakcie uroczystości odbyła się też modlitwa międzywyznaniowa, podczas której przedstawiciele różnych kościołów wspominali ofiary wojny i modlili się o pokój.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku