• Start
  • Wiadomości
  • Zmiana warty i przysięga mieszczan na wierność królowi 

Historia na żywo. Zmiana warty i przysięga mieszczan na wierność królowi 

Tradycyjnym punktem świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gdańsku są historyczne inscenizacje: zmiana warty pod Wieżą Więzienną i przysięga mieszczan na wierność królowi i Rzeczypospolitej. O uroczysty i historyczny charakter zmiany warty, która odbyła się pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą, zadbało Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk. A przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku złożyli rekonstruktorzy w strojach z epoki.
03.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-05-03-0bchody-3maja-038_949x633.JPG
Podczas obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja można było zobaczyć, jak wyglądała wojskowa musztra w XVIII wieku, jakie mundury nosili wówczas żołnierze i z jakiej broni strzelali
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Wojskowa musztra, mundury i broń z XVIII wieku. Inscenizacja przy Wieży Więziennej 

Członkowie stowarzyszenia zaprezentowali się w strojach z epoki, a ich pokaz był okazją do przeżycia lekcji historii na żywo. Można było zobaczyć, jak wyglądała wojskowa musztra w XVIII wieku, jakie mundury nosili wówczas żołnierze i z jakiej broni strzelali.

Dlaczego właśnie pod Sobieskim świętujemy w Gdańsku nasze najważniejsze rocznice

Następnie widzowie przeszli ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie odbyła się inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Rekonstruktorzy, również w strojach z epoki, złożyli przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku.

Wydarzenie organizowane jest w ramach współpracy Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk z Muzeum Gdańska.

Trzej mężczyzn w stroju wojskowym z epoki w jedną ręką uniesioną do przysięgi
Przysięga na wierność królowi
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Przysięga na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Inna dla mieszkańców, inna dla przybyszy

W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Inną przysięgę składali mieszczanie, którzy mieszkali już w Gdańsku, a inną osoby, które dopiero do miasta przyjechały.

Biało-czerwona łopocze na maszcie na Górze Gradowej. "Pod tą flagą jesteśmy równi w prawach"

W nawiązaniu do tej gdańskiej tradycji, słowa przysięgi powtarzali także zgromadzeni na wydarzeniu goście - gdańszczanie i turyści.

- Przysięgam że w statecznym poddaństwie, Miasta tutejszego dobro i całość, według przełożenia mego promować będę - mówili za prowadzącym uroczystość widzowie.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

 

Wystawianie warty i musztra miejskiego garnizonu w strojach z XVIII wieku, odbywa się na placu przed Wieżą Więzienną również w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Wydarzenie to już od 10 lat odwiedzane jest chętnie przez gdańszczan i turystów.

Film z uroczystej zmiany warty i przysięgi mieszczan: