Można już jeździć Nową Olchową. Otwarto kolejną drogę na południu Gdańska

Nowa Olchowa to kolejny łącznik w południowej części miasta. Od piątku, 17 lutego, mieszkańcy Gdańska mogą korzystać z nowej drogi, która łączy ulicę Cedrową z Kartuską. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy okolicznych osiedli szybciej i wygodniej dotrą do głównych arterii miasta. Nowa ulica powinna też znacznie usprawnić ruch pojazdów w okolicy.
17.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment nowej ulicy, widać na jezdni wymalowany biały znak tempo 30, jezdnia jest stroma, po bokach widać chodniki, w tle niewysokie zabudowania
Nowa Olchowa została oficjalnie otwarta w piątek, 17 lutego
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ważne połączenie pomiędzy ulicami Kartuską i Cedrową

Łącznik rozpoczyna przy ul. Kartuskiej, następnie wzdłuż budynków przy ul. Migdałowej włącza się w ul. Cedrową śladem dawnej ul. Migdałowej. Ulica ma jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Nowa droga ma około 400 metrów długości. W piątek, 17 lutego, podczas briefingu o inwestycji opowiadali: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Radne Miasta Gdańska: Kamila Błaszczyk i Katarzyna Czerniewska oraz przedstawiciele Rady Dzielnicy Ujeścisko - Łostowice Piotr Lachowski i Sylwia Rydlewska-Kowalik.

- Po ostatnim otwarciu ulicy Piotrkowskiej, po łączniku Łucznicza, to kolejna inwestycja, która ma ułatwić skomunikowanie południowych dzielnic Gdańska. Będzie łączyła ulicę Cedrową z ulicą Kartuską. Czterystumetrowy odcinek drogi kosztował 5,6 miliona złotych. Inwestycja była bardzo trudna ze względu na różnice wysokości terenów, ale też ze względu na wodę - kilka ogrodów deszczowych powstało przy okazji tej inwestycji. Dlaczego nie ma drogi rowerowej? Ponieważ na tym odcinku będzie obowiązywała strefa tempo 30, czyli ta, która zachęca do współodpowiedzialności za wszystkich uczestników ruchu drogowego i w takiej strefie właśnie dopuszczona jest także jazda rowerem po ulicy - mówiła podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dobrą wiadomością dla mieszkańców jest także to, że będzie tędy jeździł autobus linii 175 i to znacznie skróci dojazd między Ujeściskiem i Łostowicami a ulicą Kartuską. Ułatwi to także dojazd na cmentarz Łostowice, do bramy znajdujące się przy ulicy Cedrowej - dodała prezydent Dulkiewicz.

Krakowiec - Górki Zachodnie. Remont pętli autobusowej

Oprócz samej jezdni, mieszkańcy zyskali także chodniki i oświetlenie. Ponadto w ramach odwodnienia drogi powstało 6 ogrodów deszczowych, które wykonano w pobliżu ul. Cedrowej. Na 400-metrowym odcinku nowej drogi zasadzono również 45 drzew z gatunku olcha, jarząb i wierzba. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 5,6 mln złotych.

- To inwestycja, która rozpoczęła się w lipcu 2021 roku, a zakończyła teraz w lutym. Cieszę się bardzo, bo to projekt, który bardzo mocno jest otwarty na mieszkańców. To, co powinno cieszyć mieszkańców Gdańska, to rozwiązania ekologiczne, nastawione na naturę, czyli właśnie ogrody deszczowe i posadzenie drzew. Przy okazji chciałbym bardzo serdecznie przeprosić okolicznych mieszkańców za niedogodności, które zawsze są przy realizacji budowy - powiedział Karol Kalinowski, Dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Nowa Warszawska. Tramwaje testowały nową trasę. Od 4 marca będą regularnie kursować

Na zdjęciu pozują w szeregu: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Radne Miasta Gdańska: Kamila Błaszczyk i Katarzyna Czerniewska oraz przedstawiciele Rady Dzielnicy Ujeścisko - Łostowice Piotr Lachowski i Sylwia Rydlewska-Kowalik
W otwarciu Nowej Olchowej uczestniczyli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Radne Miasta Gdańska: Kamila Błaszczyk i Katarzyna Czerniewska oraz przedstawiciele Rady Dzielnicy Ujeścisko - Łostowice Piotr Lachowski i Sylwia Rydlewska-Kowalik
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zmiany w komunikacji miejskiej

Zbudowanym odcinkiem ulicy Nowej Olchowej będzie kursował autobus linii 175.

- W sobotę, 25 lutego, na trasie Nowej Olchowej pojadą pierwsze autobusy komunikacji miejskiej. Będzie to autobus linii 175, dzięki któremu mieszkańcy zyskają dogodniejsze połączenie z tramwajem, zarówno do al. Havla, jak i do pętli Siedlce. Dodatkowo, wszyscy którzy odwiedzają groby swoich bliskich na Cmentarzu Łostowickim, od strony Nowej Olchowej, nie będą musieli pokonywać dodatkowych kilometrów piechotą - zwracał uwagę Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Autobus będzie kursował na trasie Siedlce - Kartuska - Nowa Olchowa - brama zachodnia Cmentarza Łostowickiego - Cedrowa - Łódzka - Havla - i dalej stałą trasą do pętli Maćkowy.

Ważna inwestycja dla mieszkańców Gdańska

Dzięki tej inwestycji mieszkańcy, oprócz samej jezdni, zyskali także chodniki i oświetlenie.

- Cieszę się, że oprócz tych wielkich inwestycji miejskich powstają także te mniejsze, drobniejsze, bliższe lokalnej społeczności. Przede wszystkim ta inwestycja to jest ogromny krok do przodu dla pieszych, którzy mieli spore problemy poruszając się tą końcówką ulicy Cedrowej do Kartuskiej. Ten odcinek drogi, który dziś oddajemy, po prostu zapewni im bezpieczeństwo - powiedziała Kamila Błaszczyk, Radna Miasta Gdańska.

na zdjęciu fragment nowej ulicy, widać że jest stroma, na poboczach znajdują się barierki, w tle widać zabudowę niewysoką
Nowa Olchowa liczy około 400 metrów długości
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Cieszę się bardzo, że w Gdańsku poza strategicznymi inwestycjami w skali ogólnomiejskiej, takimi jak chociażby nowa Świętokrzyska czy PKM Gdańsk Południe, powstają inwestycje o zasięgu międzydzielnicowym, dzielnicowym, a niekiedy niemalże drogi osiedlowe. Wszystko po to, żeby gdańszczankom i gdańszczanom w naszym mieście, w tym naszym miejscu na Ziemi, żyło się jak najlepiej. Chcemy, by ta nasza codzienność była jak najwygodniejsza zarówno dla podróżujących pojazdami, jak i przemieszczających się pieszo. Zamiast wstęg sadzimy drzewa, zamiast nowych budowli powstają nowe ogrody deszczowe - mówiła Radna Miasta Gdańska Katarzyna Czerniewska.

Ujeścisko - Łostowice. Wkrótce procedura odbiorowa Nowej Olchowej

Dla dzielnicy Ujeścisko - Łostowice

- Na tę inwestycję czekała spora część mieszkańców południowego Gdańska. Nowa Olchowa łączy ulicę Kartuską z ulicą Cedrową, dzięki czemu usprawni się ruch pojazdów w tej okolicy oraz zmniejszą się korki. Zachęcam państwa do korzystania z ulicy Nowej Olchowej - podkreślała Sylwia Rydlewska-Kowalik, przewodnicząca Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

- Na tę inwestycję czekaliśmy prawie 10 lat. Kluczowa będzie tu poprawa bezpieczeństwa na końcu ulicy Cedrowej, co było niezwykle ważne dla mieszkańców. Uliczka jest krótka, ale bardzo istotna. Linia 175 polepszy także mieszkańcom Gdańska dojazd od tramwaju do pobliskiego cmentarza - zwracał uwagę Piotr Lachowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy