• Start
  • Wiadomości
  • Nowa Warszawska. Tramwaje testowały nową trasę. Za miesiąc będą regularnie kursować

Nowa Warszawska. Tramwaje testowały nową trasę. Za miesiąc będą regularnie kursować

Pięć tramwajów, ponad trzy godziny testowych jazd i około 30 specjalistów - obserwatorów. W sobotę, 4 lutego, równo miesiąc przed planowanym otwarciem tzw. Nowej Warszawskiej, odbyły się przejazdy testowe różnego typu tramwajów kursujących na co dzień po gdańskich torowiskach.
06.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu mężczyzna w pomarańczowej kamizelce, odwrócony plecami do fotografującego, przed mężczyzną widać biało-czerwony tramwaj, wokół mnóstwo śniegu
W weekend na tzw. Nowej Warszawskiej testowano pięć typów tramwajów jeżdżących po Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Które tramwaje testowały nową trasę?

Warunki do jazdy nową trasą nie rozpieszczały. W weekend szalała śnieżyca. Mimo to sprawdzono każdy z pięciu przygotowanych na tę okazję tramwajów.

Na torowisku pomiędzy alejami Havla i Adamowicza zobaczyć można było: Düwag N8C, Alstom NGd99, Bombardiera NGT6, Pesę 120NaG Swing i Pesę 128NG Jazz-Duo.

Co dzieje się na budowie nowego ronda turbinowego?

Każdym pojazdem jechali przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, Gdańskich Autobusów i Tramwajów, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, a także przedstawiciele firmy, która zrealizowała tę inwestycję. Obecny był też Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

na zdjęciu jadący torami tramwaj, widać jego tył, z obu stron tramwaju widać mężczyzn w pomarańczowych kamizelkach, którzy obserwują pojazd
Nowa Warszawska to nowa trasa tramwajowa łącząca aleje Havla i Adamowicza. Jej otwarcie zaplanowano 4 marca
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Dokładnie na miesiąc przed uruchomieniem nowej linii tramwajowej Nowa Warszawska, rozpoczęliśmy testy. Wszystko po to, by 4 marca mieć pewność, że nowo otwarta trasa będzie mogła w pełni służyć mieszkańcom - zaznacza Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Przetestowaliśmy wszystkie typy tramwajów, które jeżdżą w naszej komunikacji miejskiej, na wszystkich możliwych trasach przejazdowych. Wszystko wskazuje na to, że 4 marca oddamy w pełni funkcjonalną trasę tramwajową, która ułatwi podróżowanie mieszkańców z południowych dzielnic miasta.

Ujeścisko - Łostowice. Tramwaje na ul. Nowej Warszawskiej od 4 marca

Pozytywny test dla nowego torowiska

- Sobotnie próbne przejazdy, pomimo trudnych warunków pogodowych, przebiegły  pomyślnie. Nową trasą tramwajową poruszać się będą w najbliższym czasie wagony wyłącznie dwukierunkowe. Zdecydowaliśmy się jednak sprawdzić wszystkie typy obecnie eksploatowanych w Gdańsku tramwajów - podkreśla dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Sebastian Zomkowski. - Dzięki temu mamy pewność, że w przypadku sytuacji awaryjnej nie będzie problemu z przekierowaniem również i pozostałych wagonów na nową trasę. Natomiast trudne zimowe warunki pogodowe były również dla nas okazją do sprawdzenia, jak pojazdy zachowają się na nowej trasie przy opadach śniegu - dodaje Zomkowski.

na zdjęciu biało-czerwony tramwaj, jedzie po torowisku, wokół mnóstwo śniegu
Testowe jazdy pięciu typów gdańskich tramwajów trwały około 3 godzin
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

4 marca otwarcie Nowej Warszawskiej

Nowa trasa tramwajowa łączy al. Vaclava Havla z al. Pawła Adamowicza. Tym samym powstała pełna rama komunikacyjna, umożliwiająca kursowanie tramwajów z Chełmu i Ujeściska bezpośrednio na Jasień i dalej Piecki - Migowo. Obecnie tramwaje kończą swój bieg na pętlach przy al. Havla bądź przy al. Adamowicza.

W ramach projektu tzw. Nowej Warszawskiej powstał około 2-kilometrowy odcinek linii tramwajowej. Wzdłuż trasy powstały trzy nowe przystanki tramwajowe: na wysokości ul. Częstochowskiej, przy ul. Piotrkowskiej i al. Havla. Wzdłuż linii tramwajowej wykonano chodnik oraz drogę rowerową, zagospodarowano pobliską zieleń. W ramach inwestycji przebudowany został też 210-metrowy odcinek ul. Piotrkowskiej - tak aby dostosować ją do nowego układu drogowego. Oprócz nowej nawierzchni zyskała ona także chodnik i oświetlenie.

Budżet Obywatelski 2024 czas start! Do wydania ponad 20 mln złotych

Realizowany projekt przewidywał również kompleksową przebudowę infrastruktury podziemnej, w ramach której powstała m.in. nowa kanalizacja deszczowa i sieć wodociągowa. Przebudowano też sieć ciepłowniczą, gazową oraz teletechniczną. Dla potrzeb obsługi torowiska powstała także tzw. droga technologiczna.

na zdjęciu tablica informacyjna wisząca przy wiacie przystankowej, informuje o testowych jazdach tramwaju na trasie
W ramach projektu tzw. Nowej Warszawskiej powstał około 2-kilometrowy odcinek linii tramwajowej. Wzdłuż trasy powstały trzy nowe przystanki tramwajowe: na wysokości ul. Częstochowskiej, przy ul. Piotrkowskiej i al. Havla
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Umowa na budowę trasy tramwajowej Nowa Warszawska została podpisana w lutym 2021 roku, a prace drogowe rozpoczęły się na początku marca 2021 r. Wykonawcą prac było konsorcjum firm MTM Firma Budowlano-Drogowa MTM SA - Lider, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe RAJBUD Sp. z o.o.- partner. Koszt inwestycji to blisko 60 mln złotych.

Budowa Nowej Warszawskiej jest realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IV A (GPKM IVA), który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko2014 - 2020.