• Start
  • Wiadomości
  • Nowa Warszawska. Tramwaje testowały nową trasę. Za miesiąc będą regularnie kursować

Nowa Warszawska. Tramwaje testowały nową trasę. Za miesiąc będą regularnie kursować

Pięć tramwajów, ponad trzy godziny testowych jazd i około 30 specjalistów - obserwatorów. W sobotę, 4 lutego, równo miesiąc przed planowanym otwarciem tzw. Nowej Warszawskiej, odbyły się przejazdy testowe różnego typu tramwajów kursujących na co dzień po gdańskich torowiskach.
( 06.02.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu mężczyzna w pomarańczowej kamizelce, odwrócony plecami do fotografującego, przed mężczyzną widać biało-czerwony tramwaj, wokół mnóstwo śniegu
W weekend na tzw. Nowej Warszawskiej testowano pięć typów tramwajów jeżdżących po Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Które tramwaje testowały nową trasę?

Warunki do jazdy nową trasą nie rozpieszczały. W weekend szalała śnieżyca. Mimo to sprawdzono każdy z pięciu przygotowanych na tę okazję tramwajów.

Na torowisku pomiędzy alejami Havla i Adamowicza zobaczyć można było: Düwag N8C, Alstom NGd99, Bombardiera NGT6, Pesę 120NaG Swing i Pesę 128NG Jazz-Duo.

Co dzieje się na budowie nowego ronda turbinowego?

Każdym pojazdem jechali przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, Gdańskich Autobusów i Tramwajów, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, a także przedstawiciele firmy, która zrealizowała tę inwestycję. Obecny był też Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

na zdjęciu jadący torami tramwaj, widać jego tył, z obu stron tramwaju widać mężczyzn w pomarańczowych kamizelkach, którzy obserwują pojazd
Nowa Warszawska to nowa trasa tramwajowa łącząca aleje Havla i Adamowicza. Jej otwarcie zaplanowano 4 marca
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Dokładnie na miesiąc przed uruchomieniem nowej linii tramwajowej Nowa Warszawska, rozpoczęliśmy testy. Wszystko po to, by 4 marca mieć pewność, że nowo otwarta trasa będzie mogła w pełni służyć mieszkańcom - zaznacza Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Przetestowaliśmy wszystkie typy tramwajów, które jeżdżą w naszej komunikacji miejskiej, na wszystkich możliwych trasach przejazdowych. Wszystko wskazuje na to, że 4 marca oddamy w pełni funkcjonalną trasę tramwajową, która ułatwi podróżowanie mieszkańców z południowych dzielnic miasta.

Ujeścisko - Łostowice. Tramwaje na ul. Nowej Warszawskiej od 4 marca

Pozytywny test dla nowego torowiska

- Sobotnie próbne przejazdy, pomimo trudnych warunków pogodowych, przebiegły  pomyślnie. Nową trasą tramwajową poruszać się będą w najbliższym czasie wagony wyłącznie dwukierunkowe. Zdecydowaliśmy się jednak sprawdzić wszystkie typy obecnie eksploatowanych w Gdańsku tramwajów - podkreśla dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Sebastian Zomkowski. - Dzięki temu mamy pewność, że w przypadku sytuacji awaryjnej nie będzie problemu z przekierowaniem również i pozostałych wagonów na nową trasę. Natomiast trudne zimowe warunki pogodowe były również dla nas okazją do sprawdzenia, jak pojazdy zachowają się na nowej trasie przy opadach śniegu - dodaje Zomkowski.

na zdjęciu biało-czerwony tramwaj, jedzie po torowisku, wokół mnóstwo śniegu
Testowe jazdy pięciu typów gdańskich tramwajów trwały około 3 godzin
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

4 marca otwarcie Nowej Warszawskiej

Nowa trasa tramwajowa łączy al. Vaclava Havla z al. Pawła Adamowicza. Tym samym powstała pełna rama komunikacyjna, umożliwiająca kursowanie tramwajów z Chełmu i Ujeściska bezpośrednio na Jasień i dalej Piecki - Migowo. Obecnie tramwaje kończą swój bieg na pętlach przy al. Havla bądź przy al. Adamowicza.

W ramach projektu tzw. Nowej Warszawskiej powstał około 2-kilometrowy odcinek linii tramwajowej. Wzdłuż trasy powstały trzy nowe przystanki tramwajowe: na wysokości ul. Częstochowskiej, przy ul. Piotrkowskiej i al. Havla. Wzdłuż linii tramwajowej wykonano chodnik oraz drogę rowerową, zagospodarowano pobliską zieleń. W ramach inwestycji przebudowany został też 210-metrowy odcinek ul. Piotrkowskiej - tak aby dostosować ją do nowego układu drogowego. Oprócz nowej nawierzchni zyskała ona także chodnik i oświetlenie.

Budżet Obywatelski 2024 czas start! Do wydania ponad 20 mln złotych

Realizowany projekt przewidywał również kompleksową przebudowę infrastruktury podziemnej, w ramach której powstała m.in. nowa kanalizacja deszczowa i sieć wodociągowa. Przebudowano też sieć ciepłowniczą, gazową oraz teletechniczną. Dla potrzeb obsługi torowiska powstała także tzw. droga technologiczna.

na zdjęciu tablica informacyjna wisząca przy wiacie przystankowej, informuje o testowych jazdach tramwaju na trasie
W ramach projektu tzw. Nowej Warszawskiej powstał około 2-kilometrowy odcinek linii tramwajowej. Wzdłuż trasy powstały trzy nowe przystanki tramwajowe: na wysokości ul. Częstochowskiej, przy ul. Piotrkowskiej i al. Havla
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Umowa na budowę trasy tramwajowej Nowa Warszawska została podpisana w lutym 2021 roku, a prace drogowe rozpoczęły się na początku marca 2021 r. Wykonawcą prac było konsorcjum firm MTM Firma Budowlano-Drogowa MTM SA - Lider, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe RAJBUD Sp. z o.o.- partner. Koszt inwestycji to blisko 60 mln złotych.

Budowa Nowej Warszawskiej jest realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IV A (GPKM IVA), który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko2014 - 2020.