• Start
  • Wiadomości
  • Ujeścisko - Łostowice. Wkrótce rozpocznie się procedura odbiorowa Nowej Olchowej

Ujeścisko - Łostowice. Wkrótce rozpocznie się procedura odbiorowa Nowej Olchowej

Na placu budowy nowej ulicy trwają obecnie prace porządkowe. Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska potwierdza, że "główny zakres zadania został już wykonany". Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia odbiorów tej inwestycji. Kierowcy będą mogli skorzystać z nowego połączenia drogowego już w przyszłym roku.
16.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ulica, nazwana roboczo Nową Olchową, jest już niemal gotowa
Ulica, nazwana roboczo Nową Olchową, jest już niemal gotowa
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Nowe połączenie z ul. Kartuską

Nowa Olchowa łączy ulicę Kartuską z ulicą Cedrową. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy okolicznych osiedli szybciej i wygodniej dotrą do głównych arterii miasta. Nowa ulica powinna też znacznie usprawnić ruch pojazdów w okolicy. Nowa Olchowa rozpoczyna się na wysokości ul. Kartuskiej nr 312 i 308 B i biegnie wzdłuż budynków przy ul. Migdałowej. Następnie włącza się w ul. Cedrową śladem ul. Migdałowej. Ulica ta ma jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3 - 4 metrów (w zależności od odcinka).

Oprócz jezdni zbudowano obustronny chodnik, odwodnienie drogi i zamontowano oświetlenie. W ramach prac przebudowana została sieć wodociągowa i gazowa. Wzdłuż ulicy pojawiły się ławki i kosze na śmieci.

Ujeścisko- Łostowice. Prace wykończeniowe na nowym odcinku ul. Piotrkowskiej

Nowa ulica powstała na niezagospodarowanych dotąd terenach trawiastych, mocno zróżnicowanych pod względem wysokościowym. Zaprojektowaną drogę trzeba było więc odpowiednio dopasować wysokościowo do istniejącego terenu. Nowa Olchowa ma dokładnie 462,87 metry długości, z czego łącznik z ul. Cedrową wynosi 37,30 m długości. Klasa tej drogi określona będzie jako L (lokalna), a dopuszczalna prędkość będzie tu wynosić maksymalnie 30km/h. Pochylenie podłużne jezdni różni się na poszczególnych odcinkach, wynosi 1,5 - 8 proc.

Nowa Olchowa łączy ulicę Kartuską z ulicą Cedrową
Nowa Olchowa łączy ulicę Kartuską z ulicą Cedrową
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Wzdłuż jezdni zbudowano obustronny chodnik o szerokości 2,15m i nawierzchni z płytek betonowych gładkich 30x30cm. Wzdłuż odcinków chodników, na których spadek podłużny wynosi 8 proc, zamontowano balustrady z poręczą. Zaprojektowano także obustronny przystanek autobusowy w jezdni.

Ujeścisko-Łostowice/Jasień. Budowa Nowej Warszawskiej zakończona w terminie

Inwestycja początkowo miała się zakończyć już wiosną br. W trakcie prowadzonych robót okazało się jednak, że koniecznie trzeba przeprojektować planowane zabezpieczenia skarpy i wykonać mur oporowy w innej technologii niż początkowo zakładano. Stąd powstało kilkumiesięczne opóźnienie w realizacji tego projektu.

Realizacja dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu

Inwestycja jest realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ze środków Gminy Miasta Gdańska i spółki „Cedrowa” Sp. z o.o.

Umowę na wykonanie tego projektu podpisano z firmą Kruszywo Sp. z o.o. Koszt prac to blisko 5,6 mln złotych.

Nowa Olchowa została zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego
Nowa Olchowa została zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy