• Start
  • Wiadomości
  • Most Siennicki szykowany do palowania. Na miejscu pierwsza barka

Most Siennicki szykowany do palowania. Na miejscu pierwsza barka

We wtorkowe popołudnie, 13 maja, na Martwej Wiśle pojawiła się barka z charakterystycznymi palami. Znalazły się na niej także pierwsze materiały budowlane, które wykorzystane zostaną przy pracach wzmocnieniowych mostu. Specjalistyczna palownica pojawi się przy gdańskim moście lada dzień. Celem prac jest przywrócenie ruchu pieszego i rowerowego na obiekcie.
13.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać most, stojącą przy nim barkę i stateczki obok
Lada dzień rozpocznie się palowanie przy przyczółkach mostu
Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Palowanie i wykopanie ziemi

Przy moście Siennickim rozpoczęły się prace rozpoznawcze dna - dokładnie w miejscu, w którym stanie w najbliższych dniach palownica. W związku z tym, że będzie to duży obiekt, przypłynie ona w kilku elementach, które na miejscu zostaną złożone w całość. 

W najbliższych dniach montowane będą więc też i pierwsze pale. Prace te potrwają kilka tygodni, a ich celem jest skuteczne zabezpieczenie przed dalszym osuwaniem przyczółków mostu. 

Od strony Martwej Wisły zostaną wbite kilkunastometrowe pale, które będą podpierać wysłużone przyczółki, natomiast od strony dojazdów do mostu, na lądzie, przed przyczółkami, wykopać trzeba ziemię - by jej masy nie napierały na te przyczółki. 

Nad dołami, które powstaną po wykopaniu ziemi, zamontowane zostaną kładki, po których będą poruszać się piesi. 

Park Kulturowy Główne Miasto. Wznowienie prac, nowe podejście

Most Siennicki oparty jest bowiem na starych, oryginalnych przyczółkach z drewnianymi palami, które wbito przed laty w grząski grunt, by stanowiły oparcie dla fundamentów. Pogarszający się stan techniczny tych przyczółków to główna przyczyna zamknięcia gdańskiego mostu - w ostatnich miesiącach zaczęły się one szybciej osuwać w kierunku rzeki.

W czerwcu wrócą piesi i rowerzyści 

Kiedy już przyczółki zostaną odpowiednio zabezpieczone, na moście zostanie przywrócony ruch pieszy i rowerowy. Powinno to nastąpić w czerwcu br. Będzie się wchodziło na niego po kładce, następnie droga będzie się odbywała po starych przęsłach mostu i na koniec zejście - znowu po kładce. 

Prace przygotowawcze na samym moście trwają od miesiąca. Wykonuje je firma Most z Sopotu specjalizująca się w budowie mostów, wiaduktów, tuneli i kładek. 

grafika przedstawia most
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Przetarg na generalny remont

Prace zabezpieczające umożliwią powrót na tę przeprawę pieszych i rowerzystów. Ruch samochodowy i tramwajowy powróci tu natomiast po przeprowadzeniu generalnego remontu i docelowego wzmocnienia przyczółków. Właśnie trwa przetarg na wykonanie tych prac. W ramach inwestycji wykonane zostanie nowe palowanie i fundamenty, zmodernizowane zostaną sieci podziemne, a także zamontowany zostanie miejski system monitoringu. 

Długie Pobrzeże jak nowe - promenada otwarta dla spacerowiczów

zdjęcie z drona, widać most, stojącą przy nim barkę, w tle nabrzeża rzeki
Rozpoczęły się prace rozpoznawcze dna rzeki - w miejscu, w którym stanie palownica
Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Regularne kontrole od pięciu lat

Most Siennicki jest stale monitorowany od 2020 roku. Wyniki pomiarów wskazują, że przyczółki po obu brzegach rzeki nieustannie przemieszczają się w jej kierunku. Od 2019 roku zarejestrowano przesunięcia rzędu 7 cm, a ogólne odkształcenia przekroczyły 30 cm, co stworzyło zagrożenie dla stabilności mostu i bezpieczeństwa użytkowników. W związku z tym most został wyłączony z ruchu.

Bezpłatna komunikacja dla mieszkańców i pracowników

Dla mieszkańców Przeróbki i Stogów, a także pracowników firm i instytucji działających w tych dzielnicach, miasto zapewniło tymczasową komunikację publiczną, która kursuje Trasą Sucharskiego. Na wyspę można się dostać bezpłatną linią autobusową T8. Dodatkowo na wszystkich liniach kursujących do Przeróbki i Stogów, już od wysokości przystanku “Akademia Muzyczna” przejazdy są bezpłatne dla wszystkich pasażerów, także tych z rowerami. 

Uruchomiony został też prom, który przewozi pasażerów z jednej strony rzeki na drugą. Kursuje on co 30 minut - na zmianę z jednego i drugiego brzegu. Ta usługa także jest bezpłatna dla mieszkańców.

zdjęcie z drona, widać most na rzece i stojącą przy nim barkę
Kiedy uda się skutecznie zabezpieczyć przyczółki, na most będą mogli wrócić piesi i rowerzyści
Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

TV

Głosujemy na Prezydenta RP