• Start
  • Wiadomości
  • Strażacy ochotnicy ze Świbna i Sobieszewa podsumowują 2023 rok

“Coraz mniej pożarów, więcej wichur” - strażacy ochotnicy ze Świbna i Sobieszewa podsumowują 2023 rok

Wyspa to jedyna dzielnica w naszym mieście, w której funkcjonują jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej - OSP Sobieszewo i OSP Świbno. Ochotnicy podsumowują właśnie ubiegły rok. Jaki był dla “wyspiarskich” strażaków?
10.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
strażacy i strażaczki w różnym wieku w remizie, na tle dwóch wozów strażackich, niektóre osoby z dyplomami
Rzadka chwila - przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobieszewie na wspólnym, grupowym zdjęciu. Okazją było ukończenie kursu podstawowego strażaka, uprawniającego do udziału w akcjach ratowniczych. W czarnych mundurach - najmłodsi pełnoprawni strażacy z Wyspy. Trzeci od lewej, w ostatnim rzędzie, stoi Jerzy Petryczko - prezes OSP Świbno, na prawo od figurki św. Foriana - Michał Treska - prezes OSP Sobieszewo
Fot. Fb KM PSP w Gdańsku

Strażacy ochotnicy z Gdańska

Wyspa Sobieszewska jest wyjątkową dzielnicą Gdańska pod wieloma względami. Jednym z nich jest sposób zapewnienia mieszkańcom ochrony przeciwpożarowej i ogólnego bezpieczeństwa. Wyspa to jedyna dzielnica w naszym mieście, w której funkcjonują jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej - OSP Sobieszewo i OSP Świbno. To ochotnicy jako pierwsi docierają tu do pożaru, czy wypadku drogowego, zanim do zdarzeń dojadą zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku z oddalonej o pół godziny drogi (przy braku korków i nie w sezonie turystycznym) jednostki przy ul. Siennickiej. Jeśli OSP zdążą sami opanować sytuację, zawodowi strażacy są odwoływani z trasy.

O zasadzie działania gdańskich OSP, ich historii i składzie, pisaliśmy już w 2023 roku, przypominając “wyspiarskich” ochotników z okazji przypadającego w maju Międzynarodowego Dnia Strażaka. 

OSP to stowarzyszenia

Ochotnicze straże pożarne działają jako stowarzyszenia, wpisane do KRS. Ich zarządy mają zatem obowiązek zwoływać w pierwszym kwartale nowego roku walne zgromadzenie członków, by przedstawić sprawozdanie z działań podjętych w roku ubiegłym.

Pierwsze “walne” miało miejsce w sobotę, 10 lutego, w Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk - Świbno, gdzie 2023 rok podsumował jej prezes Jerzy Petryczko.

Ochotnicza Straż Pożarna Sobieszewo planuje swoje walne zgromadzenie na 8 marca, ale my już teraz poprosiliśmy jej prezesa - Michała Treskę, o podsumowanie roku.

Warto podkreślić, że oddalone od siebie o 7 km jednostki, ściśle ze sobą współpracują i do większości zdarzeń na Wyspie delegowane są zastępy zarówno z Sobieszewa, jak i Świbna.

dwa wozy strażackie na palącej się łące
"Trzykrotnie byliśmy dysponowani przez SKKM PSP w Gdańsku do pożarów traw na ulicy Urwistej. W tym dniu spłonęło tam kilka hektarów łąki i zużyto do gaszenia kilkaset ton wody" - napisano pod tym zdjęciem na Fb OSP Świbno w maju 2023
Fot. Fb OSP Świbno

W sobotnim spotkaniu świbnieńskich strażaków uczestniczył Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska, który otrzymał od OSP Świbno pamiątkowy medal, w podzięce za lata współpracy.

WPIS NA FB PIOTRA BORAWSKIEGO:

Ochotnicza Staż Pożarna w Gdańsku Świbnie w 2023 roku

Świbnieńska straż pożarna odnotowała w 2023 roku 81 wyjazdów, w tym:

  • 25 wyjazdów do pożarów;
  • 51 wyjazdów do miejscowych zagrożeń (przede wszystkim są to wypadki drogowe, usuwanie wiatrołomów i plam oleju na drodze, zabezpieczenie przeciwpowodziowe, odpompowywanie wody z piwnic);
  • 20 wyjazdów gospodarczych, w tym zabezpieczenie 12 meczów Lechii oraz imprezy biegowej na Wyspie, wydarzenia, odwiedziny.

Odnotowano 2 fałszywe alarmy.

- Coraz częściej jesteśmy dysponowani do zdarzeń stricte medycznych, dotyczących mieszkańców, niezwiązanych z wypadkami drogowymi - Jerzy Petryczko podsumowuje miniony rok. - Tylko w grudniu mieliśmy sześć domowych działań medycznych, na przykład utraty przytomności u starszego mężczyzny. Jeśli chodzi o 25 akcji gaśniczych, były to pożary domów, trawy, ściółki leśnej, choć tych ostatnich jest wyraźnie mniej, mieszkańcy i turyści uważają z używaniem otwartego ognia w lesie.

Wysoka woda u ujścia Wisły do Bałtyku - stany ostrzegawcze. To groźne dla Gdańska?

Kadra

Kadra OSP Świbno to 42 ochotników, w tym dziewięć strażaczek (delegowanych przede wszystkim do spraw organizacyjnych). 27 strażaków przeszło kwalifikowany kurs pierwszej pomocy.

W szeregach świbnieńskiej OSP jest także jej honorowy naczelnik - 67-letni Wacław Skarbinkiewicz, który otrzymał w 2023 roku złoty znak Związku OSP RP - to największe wyróżnienie, na jakie zasłużyć może strażak - ochotnik.

W zawiązanej niedawno Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej (chłopięcej) jest sześciu młodych ludzi (od 12 do 18 lat).

W ubiegłym roku strażacy z OSP Świbno trzykrotnie ćwiczyli swoje umiejętności - ze strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, w tym po raz pierwszy z procedury zachowania w przypadku zapalenia się pojazdu elektrycznego oraz z zakresu współdziałania z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa Wodnego.

Trzech członków OSP ukończyło kurs podstawowego strażaka organizowany przez Państwową Straż Pożarną, dzięki czemu mogą brać udział w akcjach ratowniczych.

droga, przy drodze na trawie stoi śmigłowiec, drogę po obu stronach blokują pojazdy straży pożarnej
"Nasze zadanie polegało na zaopatrzeniu przedmedycznym osoby chorej i zabezpieczeniu miejsca lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego" (Fb OSP Świbno)
Fot. Fb OSP Świbno

Nabytki

Największy zakup to nowe poduszki podnoszące stosowane przy wypadkach drogowych i innych zdarzeniach, np. katastrofach budowlanych (koszt blisko  44 tys. zł, finansowanie UMG).

Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku przekazała jednostce w Świbnie terenowe Mitsubishi L200 - samochód rozpoznawczy, który wcześniej służył w jednej gdańskich jednostek PSP.

grupa dzieci i strażak, chłopiec przekazuje wykonany przez dzieci pojazd strażacki
Wizyta przedszkolaków z Przedszkola dla Dzieci Niewidomych w Sobieszewie to już tradycja. Jerzy Petryczko z dziećmi
Fot. Fb OSP Świbno

Aktywność na rzecz społeczności lokalnej

To między innymi festyn Świbnieńskie Lato, który w 2023 roku odbył się już po raz 22 i połączony był z obchodami 65-lecia powstania jednostki. W święcie OSP Świbno uczestniczyły liczne jednostki ościenne, które przyjeżdżają na festyn rokrocznie, by wziąć udział w strażackich zawodach o puchar przechodni Prezydenta Miasta Gdańska. 

Przy strażnicy w Świbnie odbywa się też uroczyste odpalenie choinki, na które Mikołaj przybywa zawsze w inny sposób, ostatnio przypłynął kutrem. 

“Znakiem firmowym” świbnieńskiej OSP jest też wieloletni projekt rekreacyjnego zagospodarowania terenu przy przeprawie promowej realizowany z Budżetu Obywatelskiego

 Będzie amfiteatr przy przeprawie promowej w Świbnie, w ramach Budżetu Obywatelskiego

Na wiosnę 2024 ruszy etap czwarty - zagospodarowanie terenu wokół kamienia ustawionego na pamiątkę przekopu Wisły. Do BO 2025 trafi projekt na ostatni element przedsięwzięcia - budowę skateparku i zielonej przestrzeni wypoczynkowej.

OSP Świbno otrzymało nominację do Florianów 2023, czyli do ogólnopolskich nagród za najlepsze inicjatywy OSP na rzecz społeczności lokalnych. Świbnieńscy strażacy mają już na koncie jedno zwycięstwo w tym konkursie, w kategorii “infrastruktura”. W tym roku zostali nominowani w kategorii “kultura i tradycja” za wieloletnie zaangażowanie. Rozstrzygnięcie Florianów odbędzie się pod koniec kwietnia. Trzymamy kciuki!

grupa strażaków, kilkadziesiąt osób, na tle wozu strażackiego
"Seniorzy" i drużyna młodzieżowa OSP Sobieszewo
Fot. Fb OSP Sobieszewo

Ochotnicza Straż Pożarna w Sobieszewie w 2023 roku

Sobieszewska straż pożarna odnotowała w 2023 roku 64 wyjazdy, w tym:

  • 17 do pożarów;
  • 39 do miejscowych zagrożeń

Było 8 fałszywych alarmów, wszystkie związane z jedną lokalizacją, w której co jakiś czas włączają się czujki pożarowe.

- Co wyróżniało rok 2023? Był kolejnym z rzędu z zauważalnym spadkiem liczby pożarów. Świadomość wśród ludzi zwiększa się, zaczynają też wymieniać stare kopciuchy na nowe piece, które są bezpieczniejsze - komentuje Michał Treska, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobieszewie. - Kiedyś gros naszych wyjazdów to było wypalanie traw i trzcin, takich pożarów też jest już zdecydowanie mniej. Kiedyś nawet 30 proc. wyjazdów w skali roku, a 50 proc. wiosną, dotyczyło wypalania. Myślę, że i tutaj, zawdzięczamy zmianę wzrostowi świadomości, a może też wymianie pokoleń? Dziś strażacy zdecydowanie częściej angażowani są przy miejscowych zagrożeniach, niż pożarach. Duża część tych zagrożeń to nasze wichury. Usuwamy powalone drzewa i konary na domach, na wyspie drzew nam nie brakuje… 

strażacy na piętrach kontenerowca
Ochotnicy mogą zostać wysłani przez dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku do zdarzeń poza Wyspą. Tak było np. 27 grudnia 2023, kiedy jeden zastęp z OSP Sobieszewo uczestniczył w akcji gaszenia pożaru na terenie Baltic Hub, gdzie zapaleniu uległa zawartość jednego z kontenerów na pokładzie statku przycumowanego do nabrzeża portowego. Akcja trwała prawie 8 godzin
Fot. KM PSP Gdańsk

Kadra

OSP Sobieszewo ma 41 czynnych członków i członkiń. Strażaczek jest 11 - trzy mają pełne uprawnienia i jeżdżą do akcji. 

W ekipie jest czterech ratowników medycznych oraz 25 strażaków z kursem kwalifikowanej pierwszej pomocy.

- Dlatego staramy się o nową karetkę pogotowia. Ta, którą teraz mamy, ledwo spełnia standardy karetki transportowej. Służy wyłącznie do przewożenia pacjenta do śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, albo do dowozu lekarza LPR na miejsce zdarzenia. Rosnąca liczba zdarzeń medycznych na Wyspie, do których dysponowane są OSP, daje powód do zastanowienia się czy nie warto rozszerzyć standardów - mówi Michał Treska.  

Pierwszy raz w historii sobieszewskiej straży zeszłoroczny kurs podstawowy strażaków ratowników ukończyło więcej kobiet (3) niż mężczyzn (1).

Od dwóch lat, aktualnie pod wodzą dh. Marleny Rygusik prężnie działa mieszana, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, licząca ok. 20 osób, w tym dwóch mieszkańców Zaspy. W tym roku młodzi podczas WOŚP zebrali ponad 10 tys. zł.

mężczyzna w mundurze strażaka wręcza dyplom kobiecie w mundurze strażaka
St. bryg. Romuald Pituła, komendant Miejski PSP w Gdańsku wręcza dh Roksanie Grygiel z OSP Sobieszewo dyplom ukończenia kursu podstawowego strażaka
Fot. Fb OSP Sobieszewo

Nabytki

Najcenniejszy ubiegłoroczny nabytek OSP Sobieszewo to kamera termowizyjna. Jest to jeden ze sprzętów pozyskanych w ramach darowizn na łączną sumę ponad 23 tys. zł.

opisana kamera w walizce
Kamera termowizyjna, najcenniejszy dar przekazany w 2023 roku Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobieszewie
Fot. OSP Sobieszewo

Aktywność na rzecz społeczności lokalnej

W 2023 roku, w maju, na terenie przy strażnicy OSP, odbył się II Sobieszewski Dzień Strażaka, Są duże nadzieje, że w 2024 roku wydarzenie także będzie miało miejsce i że stanie się imprezą cykliczną.

Od pewnego czasu w siedzibie OSP rezyduje 67 Gdańska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Watra" ZHP, która nie ma swojej stałej harcówki. Warto w tym miejscu przypomnieć, że tytuły “druhna” i “druh” stosowane są zarówno w OSP, jak i w harcerstwie.

Strażacy odwiedzili przedszkolaków i uczniów z sobieszewskiego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1, a i do nich przyjeżdżały zorganizowane grupy przedszkolne z Gdańska.

mężczyzna w mundurze strażackim i chłopiec w hełmie strażaka
Strażacy OSP Sobieszewo z wizytą w przedszkolu nr 61 na Wyspie Sobieszewskiej
Fot. Fb OSP Sobieszewo

Na zaproszenie Rady Dzielnicy Orunia - Lipce - św. Wojciech, strażacy przybyli na tamtejszy festyn zapewniając mnóstwo radości jego uczestnikom, zwłaszcza produkując morze piany do zabawy, w związku z czym posypały się prośby z kolejnych dzielnic.

około 10-letni chłopiec w geście radości z uniesionymi ramionami pławi się w pianie, za nim inne dzieci
Festyn rodziny w Letnicy - ta piana to także robota sobieszewskich strażaków
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Sobieszewscy ochotnicy zabezpieczali też ubiegłoroczny Piknik Seniora. 

Dh Arkadiusz Kuźmiński, należący do OSP Sobieszewo ratownik medyczny, otrzymał w 2023 roku Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia. Dh Michał Treska zaś otrzymał nagrodę koordynatora wolontariatu 2023 roku w Konkursie „Aktywni w Mieście”.

- Zapraszamy w nasze szeregi i dorosłych, i młodzież. Nowi ludzie w straży zawsze będą potrzebni - podkreśla dh Michał Treska.

 

TV

Ile pączków zjemy w Gdańsku?