Będzie amfiteatr przy przeprawie promowej w Świbnie, w ramach Budżetu Obywatelskiego

Jest już plac zabaw i boisko, przyszedł czas na realizację kolejnego, zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy tej części Gdańska zamarzyli bowiem o kameralnym amfiteatrze, w malowniczym sąsiedztwie przeprawy promowej przez Wisłę. Prace potrwają kilkanaście tygodni, inwestycja powinna być gotowa tuż po wakacjach. To da zupełnie nowe możliwości dla organizacji miejscowych festynów i imprez kulturalnych. Przewidywany koszt prac: 418 tys. zł.
05.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać zielony teren, bliżej lewej strony jest plac zabaw między innymi z huśtawkami, po prawej widać boisko z bramkami, w tle płynie rzeka wisła
Coraz atrakcyjniej przy przeprawie promowej w Świbnie, także dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Na tym terenie powstanie amfiteatr, który da godną oprawę tutejszym festynom i imprezom kulturalnym
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Jakie prace są do wykonania?

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg i podpisała umowę z wykonawcą amfiteatru, firmą Union Invest Sp. z o.o. Ten powinien być gotowy do września br.

Świbno. Prom do Mikoszewa wrócił w piątek. Co pół godziny atrakcyjny rejs

W ramach inwestycji zaplanowano:

  • wykonanie niwelacji oraz ukształtowanie terenu pod amfiteatr i
    scenę
  • budowę amfiteatru
  • wykonanie miejsca pod scenę mobilną
  • wykonanie wygodnego, bezpiecznego zjazdu z drogi publicznej
  • wykonanie trawników, uporządkowanie i odtworzenie zieleni w otoczeniu amfiteatru

Majówka 2023 w Gdańsku. Gdzie pojeździć na rowerze?

Grupa strażaków w ciemnych mundurach z pucharem za zwycięstwo w zawodach. Stoją pod zadaszeniem, który daje namiot w ciemnozielonym kolorze
Świbno słynie m.in. z prężnej działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Od ponad 30 lat, w lipcu, organizowany jest Festyn Świbnieńskie Lato. W tym roku trzeba będzie chyba jeszcze rozdawać medale i puchary pod tymczasowym namiotem, ale w przyszłym to amfiteatr przyjmie uczestników i publiczność
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak będzie wyglądał amfiteatr?

Będą to ukształtowane trzy tarasy na planie łuku. Każdy taras będzie miał szerokość około 3m i wysokość 40 cm ponad niższy poziom. Tarasy ziemne będą stanowiły naturalną widownię dla letniej, mobilnej sceny o powierzchni 10 x 8 m. Scena będzie transportowana wspomnianym zaprojektowanym dojazdem włączonym do ul. Boguckiego.

Koszt prac wyniesie blisko 418 tys. złotych.

Świbno zyskało atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu

Zwycięskie projekty BO przy ul. Świbnieńskiej

W listopadzie 2022 r. zakończyła się realizacja trzech zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego z poprzednich edycji, które zakładały stworzenie ciekawego miejsca rekreacji służącego przede wszystkim mieszkańcom wyspy, ale też innych gdańskich dzielnic i sąsiednich gmin. I takie powstało w sąsiedztwie popularnej przeprawy promowej prowadzącej ze Świbna do Mikoszewa.

W tym miejscu zrealizowano dotąd trzy projekty BO z edycji 2020, 2021 i 2022. Na zielonym terenie pomiędzy ulicami Świbnieńską i Boguckiego powstało - przyjemne także dla oka - miejsce, w którym pobawią się najmłodsi, nieco starsi zagrają w piłkę, a w razie potrzeby odpoczną na ławce, patrząc np. na wody przepływającej w pobliżu Wisły.

Dzięki wygranej w BO na terenie sąsiadującym z przeprawą promową mieszkańcy zyskali boisko i nowy plac zabaw wyposażony m.in. w huśtawki, trampolinę i zjeżdżalnię, który dodatkowo ogrodzono. Poza tym zamontowano ławki. Nasadzono także nowe drzewa. Wykonano również ścieżki spacerowe, które łączą pobliskie istniejące chodniki z placem zabaw, a także nowym boiskiem.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z ZESZŁOROCZNEJ EDYCJI FESTYNY ŚWIBNIEŃSKIE LATO:

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska