Aktywna majówka w Gdańsku. Podpowiadamy, gdzie warto pojeździć rekreacyjnie na rowerze

Długo czekaliśmy w tym roku na nadejście ciepłej wiosny. Kto nie miał jeszcze okazji, by spędzić czas aktywnie, na świeżym powietrzu - nad morzem czy w lesie, może to nadrobić w najbliższych dniach. Proponujemy pięć tras rowerowych, w większości oddalonych od zatłoczonych samochodami ulic, z fantastycznymi widokami. Sprawdź, gdzie warto się wybrać, by dobrze odpocząć i przyjemnie spędzić czas.
29.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dwóch rowerzystów w letnich strojach z kaskami na głowach, jadą na rowerach, po ścieżce rowerowej, tyłem do fotografującego
Jak aktywnie spędzić majówkę w Gdańsku? Można na rowerze
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdańskie ZOO zaprasza na majówkę! Wydłużone godziny otwarcia i mnóstwo atrakcji

Szlak turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy

To najmłodsza rekreacyjna trasa rowerowa w naszym mieście. Jesienią 2022 r. zakończono ostatnie prace. Na odcinkach leśnych trasa została wykonana z kruszywa łamanego. Jej całkowita długość wynosi 36,5 km, w tym trasa główna - 21 km oraz łączniki - 15,5 km.

Majówka 2023. Jak spędzić wolny czas w Gdańsku? Podpowiadamy

Od Jasienia do Sopotu

Główna trasa turystyczna przebiega na odcinku od jeziora Jasień do ul. Spacerowej. Początek trasy to okolice ul. Stężyckiej  i jeziora Jasień, następnie przecina ona al. Armii Krajowej. Dalej szlak prowadzi w okolicach Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Dolina Strzyży” do Matemblewa i ul. Słowackiego. Trasa przecina ul. Słowackiego na wysokości osiedla Złota Karczma, następnie przez teren Lasów Oliwskich prowadzi do ul. Bytowskiej. Stąd biegnie w kierunku Owczarni i dalej w okolice ul. Spacerowej - aż do połączenia ze szlakiem turystycznym na terenie Sopotu.

Mapa poglądowa

Dodatkowo pięć łączników

Do głównej trasy prowadzi pięć tzw. łączników, które także pełnią funkcję szlaku turystycznego. Pierwszy odcinek prowadzi dookoła zbiornika Jasień, wzdłuż nasypu PKM Jasień i ul. Słowackiego do Złotej Karczmy. Drugi odcinek przebiega od Matemblewa do ul. Słowackiego, przecinając ul. Potokową, następnie wzdłuż ul. Słowackiego do wysokości nasypu PKM. Kolejny, najkrótszy łącznik, to trakt od szlaku głównego do Osiedla Złota Karczma. Dwa ostatnie odcinki biegną do Parku Reagana na Przymorzu. Jeden z nich wzdłuż ul. Spacerowej, drugi wzdłuż ul. Kościerskiej.

Świbno. Prom do Mikoszewa wróci pod koniec kwietnia

Wyspa Sobieszewska idealna na rower

Gdańska wyspa stała się w ostatnich latach jednym z popularniejszych kierunków spędzania wolnego czasu. Wśród wielu inwestycji w tutejszą infrastrukturę, warto przypomnieć m.in. nowe drogi rowerowe. Polecamy dwie trasy.

Pierwsza powstała w 2021 roku. Rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ul. Boguckiego z ul. Świbnieńską, i biegnie tuż przy granicy z sąsiednimi gminami, wzdłuż przekopu Wisły. To jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w Gdańsku. Rowerzyści jadąc po koronie wału dotrą do granic Gminy Miasta Gdańska, gdzie trasa łączy się ze ścieżką na terenie gminy Cedry Wielkie. Ponadto w okolicy Błotnika droga rowerowa ma swoje odgałęzienie w kierunku przystani. Trasa liczy ponad 7 km.

Droga ta stanowi jeden z odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej R-9 i Pomorskich Tras Rowerowych o Znaczeniu Międzynarodowym R-10.

3

Druga trasa na Wyspie Sobieszewskiej prowadzi wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej nr 501, na odcinku od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego. Tę drogę wybudowano przed czterema laty. Liczy ona blisko 4,5 km długości. Jest to wygodna dwukierunkowa droga o szerokości trzech metrów. Część trasy otoczona jest z obu stron lasami, część biegnie wzdłuż kameralnej wyspiarskiej zabudowy. Tą drogą dojechać można wygodnie aż do promu, który kursuje pomiędzy Świbnem a Mikoszewem, a także do opisanej wyżej trasy wzdłuż przekopu Wisły.

Bezpieczeństwo w Śródmieściu: propozycje prezydent miasta

2

Na Wyspę Sobieszewską można dojechać na rowerze z centrum Gdańska, wygodnie i bezpiecznie, trasą R10, która prowadzi m.in. przez dzielnicę Rudniki. Jest to Nadmorski Szlak Hanzeatycki oraz Wiślana Trasa Rowerowa, będąca częścią R-9, które położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo.

Skorzystaj z linii sezonowej nr 612

Kto jednak nie czuje się na siłach, by na dwóch kółkach pokonać dodatkowo ten kilkunastokilometrowy odcinek, może skorzystać ze specjalnej oferty Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Już od soboty, 29 kwietnia, kursować będzie specjalna linia sezonowa nr 612. Funkcjonować będzie w soboty, niedziele i święta, w godz. 9 - 19. Przystosowany do przewozu rowerów autobus z przyczepą jeździć będzie na trasie Śródmieście SKM - Podwale Przedmiejskie - Elbląska - Przejazdowo (Główna) - Wiślinka (Sobieszewska) - Turystyczna - Sobieszewo.

Odjazdy ze Śródmieścia SKM:

  • 9:06, 10:15, 11:25, 13:08, 14:15, 15:25, 16:35, 17:45;

Odjazdy z Sobieszewa:

  • 9:37, 10:47, 11:57, 13:42, 14:47, 15:57, 17:07, 18:15.

Autobus będzie zatrzymywał się jedynie na trzech przystankach: „Śródmieście SKM”, „Brama Żuławska” i „Sobieszewo”. Przewóz rowerów będzie bezpłatny. W autobusie można przetransportować 8 rowerów i dodatkowo 20 na przyczepce.

Ekokajak 2023. Wynajmiesz za darmo kajak, ale posprzątaj śmieci

4

Fantastyczne widoki na Główne Miasto z wału kanału Raduni

Kolejną trasę proponujemy wzdłuż Kanału Raduni. Rozpoczyna się ona przy Biskupiej Górce, kilkanaście metrów za skrzyżowaniem ulic Biskupiej i Armii Krajowej. Można też pojechać ul. Okopową od strony centrum handlowo-usługowego Forum Gdańsk, przez nowy wiadukt, gdzie także wybudowano drogę rowerową, a następnie wjechać na wał wybudowany wzdłuż Raduni. To kolejna malownicza trasa, otoczona majestatycznymi kasztanowcami. Jadąc wałem, zobaczyć można zarówno zabudowę jedno- i wielorodzinną, jak i biegnący obok Trakt Św. Wojciecha. Jadąc z kolei z Oruni w kierunku centrum, po prawej stronie zobaczyć można zabytkowe budynki Głównego Miasta. My proponujemy trasę od Biskupiej Górki do wysokości ul. Nowiny, w którą warto skręcić, by następnie podjechać do zrewaloryzowanego przed kilku laty Parku Oruńskiego. Wałem przy Kanale Raduni dojedziecie aż do granic Gdańska, i dalej do Pruszcza Gdańskiego. Długość trasy zależy więc od indywidualnych decyzji. Należy pamiętać, że na wale obowiązuje ruch pieszo-rowerowy. Zachowajcie odpowiednią, bezpieczną prędkość na tej trasie i uważajcie na pieszych.

Sezon na jazdę hulajnogą rozpoczęty - od maja nowe zasady

2

Poczuć morską bryzę pomiędzy Brzeźnem a Nowym Portem

Do wizyty w nadmorskim parku im. R. Reagana namawiać specjalnie nie trzeba. Biegnąca tędy droga rowerowa cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza na odcinku od Brzeźna do Jelitkowa. Dojechać można nią także do sąsiedniego Sopotu.

My proponujemy trasę w przeciwnym kierunku - od Domu Zdrojowego przy Parku Brzeźnieńskim (przy ul. Zdrojowej), do falochronu i znajdującej się na nim zielonej latarni morskiej. Dostać się tu można także od strony Nowego Portu - od ul. Krasickiego.

Wygodny ciąg pieszo-rowerowy, o długości około 800 metrów, prowadzący na nowoporcki Falochron Zachodni, w tym na znajdującą się tam latarnię morską, zbudowano w 2016 roku.

Ten ciąg pieszo-rowerowy znajduje się częściowo na terenie parku w Brzeźnie i rozpoczyna się na wysokości zejścia na plażę nr 34. Jego dalszy odcinek znajduje się na terenie Portu Gdańskiego. To jedyne miejsce pomiędzy Jelitkowem a Portem Gdańsk, gdzie na Zatokę Gdańską można spojrzeć z góry, a nie z poziomu morza. Przy odrobinie szczęścia można też zobaczyć z bliska przypływające do portu statki i inne jednostki pływające.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej