• Start
  • Wiadomości
  • Świbnieńskie Lato pod znakiem 65-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej

Wyspa Sobieszewska. Świbnieńskie Lato pod znakiem 65-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej

Atrakcje dla młodszych i starszych, sąsiedzka integracja i sportowe emocje - wszystko to towarzyszyło sobotniemu (8 lipca) festynowi Świbnieńskie Lato. 32. edycja wydarzenia miała wyjątkową oprawę. Oficjalnie świętowano 65 rocznicę utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie.
08.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilkanaście osób pozuje, jedna z nich trzyma selfiestick, na tle wozów strażackich
Fot. Bartosz Bańka

Świbnieńskie Lato po raz XXXII

Tradycją organizowanego na zielonym terenie przy przeprawie promowej Świbnieńskiego Lata są zawody sportowo - pożarnicze drużyn ochotniczych straży pożarnych z kilku pomorskich gmin. Podczas widowiskowych zmagań strażacka młodzież i seniorzy pokonują zespołowe wyzwania, często naśladujące wyzwania prawdziwych akcji.

dwaj strażacy w biegu, ciągnący wąż
Zmagania seniorów o puchar Prezydenta Miasta Gdańska...
Fot. Bartosz Bańka
kilkunastoletni chłopcy ciągnący w biegu za sobą wąż strażacki
...i juniorów o puchar Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku
Fot. Bartosz Bańka

Organizator festynu - Ochotnicza Straż Pożarna w Świbnie - przygotowała dla kibicujących zawodnikom “wyspiarzy”, innych gdańszczan oraz turystów liczne atrakcje. Były więc konkursy (w tym wiedzy o Wyspie Sobieszewskiej), gry i zabawy, występ teatrzyku dla dzieci, “skakańce i dmuchańce”, otwarty turniej piłki nożnej, koncert szlagierów w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Luzino, wieczorna zabawa z dj`em.

Wyspa Sobieszewska - tutaj pożary gaszą mieszkańcy. Jak działa Ochotnicza Straż Pożarna?

trzech strażaków w mundurach galowych, dwóch salutuje trzymanej przez trzeciego fladze Polski
65-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie obchodzono podczas Świbnieńskiego Lata, 8 lipca 2023
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Podziękowania dla strażaków ochotników

Oficjalna akademia z okazji 65-lecia OSP Świbno rozpoczęła się wciągnięciem flagi RP na wysuniętą pionowo niczym maszt drabinę wozu strażackiego i odegraniem hymnu państwowego. 

Oprócz kilku pokoleń świbnieńskich strażaków ochotników w uroczystości uczestniczyli m. in. przedstawiciele władz wojewódzkiej i gdańskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej oraz powiatowego i wojewódzkiego oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Gości powitał dh Jerzy Petryczko, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie, który służy w niej jako ochotnik od 1992 roku.

Gratulacje strażakom ochotnikom z okazji okrągłego jubileuszu jednostki złożyli także Piotr Adamowicz, poseł na Sejm RP oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Jak co roku na początku wakacji spotykamy się w Świbnie. Ale w tym roku okazja jest szczególna: 65 lat OSP Świbno, jednej z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych w Gdańsku - powiedziała prezydent Gdańska. - Bez OSP nie byłoby nie tylko tego festynu, ale wielu innych aktywności na rzecz lokalnej społeczności w Świbnie i na Wyspie Sobieszewskiej. Za to wszystko i za poczucie bezpieczeństwa, które dajecie mieszkańcom, bardzo wam dziękuję.  

kobieta w średnim wieku przy mównicy, starszy strażak w galowym mundurze trzyma opisaną grafikę
Z okazji 65-lecia OSP prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła dh. Jerzemu Petryczce, prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie, grafikę przedstawiającą Drogę Królewską: "Rzadko bywacie na Długiej" - żartowała.
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- 65 lat to kilka pokoleń strażaków, wiele pożarów, kolizji drogowych i różnego rodzaju zdarzeń. To wiele uratowanego mienia, to uratowane zdrowie i życie wielu osób - dodał dh Marek Buza, prezes zarządu Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - Dziękujemy wam za to serdecznie. Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Jako ochotnicy, razem z innymi służbami: państwową strażą pożarną, pogotowiem i nie tylko, jesteśmy gwarantem, że jeśli ktoś potrzebuje pomocy, zawsze ją znajdzie. 

Będzie amfiteatr przy przeprawie promowej w Świbnie, w ramach Budżetu Obywatelskiego

Kto zwyciężył w strażackich zawodach?

Po części oficjalnej wręczono nagrody zwycięzcom zawodów sportowo - pożarniczych. O puchar Prezydenta Miasta Gdańska walczyli seniorzy (wbrew nazwie są to czynni ochotnicy), o puchar Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku walczyły młodzieżowe grupy pożarnicze.

Wśród seniorów zeszłoroczne zwycięstwo obroniło OSP Kolbudy. Wśród młodzieży najlepsza była drużyna OSP Marynowy. 

kilkanaście osób stoi w rzędzie przed sceną, jeden ze strażaków w roboczych strojach trzyma puchar
OSP Kolbudy - w kategorii seniorskiej OSP Kolbudy drugi rok z rzędu nie miała sobie równych. Ze zwycięzcami pozują: st. bryg. Romuald Pituła komendant PSP w Gdańsku, dh Jerzy Petryczko prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Świbnieńskie Lato dofinansowano ze środków programu społecznego rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, realizowanego przez Miasto Gdańsk w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r.

Zawody sportowo-pożarnicze oraz otwarty turniej piłki nożnej dofinansowany z środków Miasta Gdańska oraz UNICEF.

Spektakl teatralny „Waśnie i Baśnie” dofinansowany z środków Miasta Gdańska.

TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!