• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia przyznana podczas uroczystej gali

Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia przyznana. Jej patronką jest Alina Pienkowska

Dwie nagrody i dwa wyróżnienia przyznano w piątek, 1 grudnia 2023 roku, podczas gali kończącej tegoroczną edycję Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia. Szczególnie zasłużonych pracowników i pracownice ochrony zdrowia, działających na rzecz mieszkanek i mieszkańców miasta, uhonorowano już po raz piętnasty. Od tego roku można było wybierać także spośród organizacji pozarządowych lub instytucji działających w obszarze zdrowia. 
01.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20231201171244_IMG_7935~2.JPG
Uroczysta gala Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na scenie stoją nagrodzeni, wyróżnieni, nominowani
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

„Każdy może pomóc” - darczyńcy świątecznej akcji nigdy nie zawodzą

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz: - Dziękuję za dbanie o nas  

- Bardzo się cieszę, że Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia od tego roku ma wspaniałą patronkę Alinę Pienkowską - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska rozpoczynając galę. - Bardzo dziękuję panu marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi za otwartość, z jaką przyjął naszą propozycję. Bardzo dziękuję państwu za waszą codzienną pracę, dziękuję za dbanie o nas. Nie zawsze jest to praca wprost medyczna, bardzo często jest to coś, co jest zadaniem samorządu lokalnego, czyli przede wszystkim profilaktyka i edukacja, bardzo ważne sprawy.

Prezydent Gdańska przypomniała, że do tej pory w czternastu wcześniejszych edycjach konkursu doceniono:

- 37 pielęgniarek różnych specjalności, 

- 40 lekarek i lekarzy różnych specjalizacji i stopni naukowych,

- 6 położnych,

- 1 ratownika medycznego,

- 2 lekarzy stomatologów,

- 1 certyfikowaną terapeutkę uzależnień.

20231201165802_IMG_7870~2.JPG
Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta. Stanowią okazję do wyróżnienia najbardziej oddanych pracowników i umożliwiają wyrażenie uznania władz miasta przedstawicielom zawodów medycznych oraz skutecznym realizatorom programów profilaktycznych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Do kogo może trafić Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia?

Gdańską tradycją od czternastu lat jest wyróżnianie i nagradzanie szczególnie zasłużonych pracowników ochrony zdrowia, pracujących na rzecz mieszkanek i mieszkańców miasta. Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta. Stanowią okazję do wyróżnienia najbardziej oddanych pracowników i umożliwiają wyrażenie uznania władz miasta przedstawicielom zawodów medycznych oraz skutecznym realizatorom programów profilaktycznych.

W uznaniu zasług za całokształt działalności społecznej i zawodowej, w tym roku nagrodę nazwano imieniem Aliny Pienkowskiej - wybitnej gdańszczanki, ikony ruchu „Solidarności”, przedstawicielki środowisk medycznych. 

Znamy laureatów XXIX Bursztynowego Mieczyka dla organizacji pozarządowych z Pomorza

Nagrodę im. Aliny Pienkowskiej za działalność w obszarze ochrony zdrowia mogą otrzymać:

  • Organizacje pozarządowe lub instytucje gdańskiej ochrony zdrowia, angażujące się w realizację programów profilaktycznych, które w sposób widoczny przyczyniły się do promocji ochrony zdrowia, również publicznego, i profilaktyki wśród mieszkańców i mieszkanek miasta.
  • Osoby działające w obszarze ochrony zdrowia i ochrony zdrowia publicznego, które inicjują nowatorskie działania podnoszące jakość usług zdrowotnych bądź profilaktycznych, cieszą się autorytetem i uznaniem, dbają o atmosferę szacunku i życzliwości w środowisku, a także budują system wsparcia dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska.

LXX sesja RMG. Pieniądze na programy społeczne, podwyżki dla opiekunów zastępczych

Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia 2023. Dlaczego jest wyjątkowa?

Po pierwsze w 2023 roku po raz pierwszy przyznawana jest w ramach Nagród Społecznych Prezydenta Gdańska i nadano jej imię Aliny Pienkowskiej.

Po drugie: kategorie nagrodzonych rozszerzono o możliwość zgłaszania kandydatur spośród organizacji pozarządowych lub instytucji działających w obszarze zdrowia; takich, które w sposób widoczny przyczyniły się do promocji ochrony zdrowia (również publicznego) oraz profilaktyki wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Nominacje zgłaszano przez formularz online - i to spośród nich Kapituła Nagrody wybierała kandydatury poddane pod publiczne głosowanie gdańszczanek i gdańszczan.

- Jestem dumna z tego, że nasze miasto przyznaje te nagrody - dodała prezydent Dulkiewicz. - To jest element podziękowania,  ucieszenia się, bo każdy z nas w codziennym życiu potrzebuje tego, aby być zauważonym. A bardzo często w tej szeroko rozumianej branży medycznej słyszymy dużo złego, dobro niestety bywa ciche i myślę, że także temu ta nagroda ma służyć.

20231201171508_IMG_7943~2.JPG
Nz. Bogdan Borusewicz: - Alina była wspaniałym człowiekiem, który poświęcał się dla innych i jeszcze do tego tak kochał tę służbę zdrowia, że byłem o to zazdrosny
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Bogdan Borusewicz: - Dziękuję za pamięć o Alinie  

Gala Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia 2023 odbyła się w piątek, 1 grudnia, w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrody i wyróżnienia wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W tym roku nominowano 12 osób i 12 organizacji. Głosowanie trwało od 6 do 19 listopada na stronie gdansk.pl. Swoje głosy oddało: 1481 osób w kategorii Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia dla Organizacji Pozarządowej lub Instytucji działającej w obszarze zdrowia i 1051 osób w kategorii Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia dla Osoby działającej w obszarze zdrowia.

- Chciałem podziękować Miastu i pani prezydent za tę nagrodę i za pamięć o Alinie - powiedział Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu, mąż Aliny Pienkowskiej. - To jest dla nas bardzo ważne. Alina była wspaniałym człowiekiem, który poświęcał się dla innych i jeszcze do tego tak kochał tę służbę zdrowia, że byłem o to zazdrosny. Dziękuję też za przybycie koleżanek Aliny, oczywiście działali także koledzy, ale koleżanki zawsze są bardziej obowiązkowe. Dziękuję, że możemy w ten sposób przypomnieć o Alinie.

20231201165529_IMG_7859~2 (1).JPG
Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia dla Organizacji Pozarządowej lub Instytucji działającej w obszarze zdrowia trafiła do Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA. Nz. Alina Kaszkiel-Suska, prezes Fundacji
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Laureatki i laureaci Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia 2023

Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia dla Organizacji Pozarządowej lub Instytucji działającej w obszarze zdrowia (20 000 zł brutto) trafiła do Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, która od 15 lat bezpłatnie wspiera mieszkańców i mieszkanki Gdańska w obszarze zdrowia psychicznego. Realizuje zadania profilaktyczne, wspiera osoby cierpiące psychicznie, doświadczające kryzysów samobójczych czy chorób psychicznych. Z oferty FOSY korzystają dzieci, młodzież, rodziny oraz osoby dorosłe.

Szukasz pomocy psychologicznej? Odwiedź nową stronę: wsparciewgdansku.pl

Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia dla Osoby działającej w obszarze zdrowia (10 000 zł brutto) otrzymał Arkadiusz Kuźmiński. Arkadiusz Kuźmiński ma 39 lat, jest strażakiem-ochotnikiem, działającym od 2007 r. w OSP Gdańsk- Sobieszewo. Jest też ratownikiem medycznym z niemal 20-letnim stażem, magistrem pielęgniarstwa. Był związany z Grupą Ratownictwa Medycznego PCK w Gdańsku, działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”. Od 2007 r. jest ratownikiem medycznym w Centrum Opieki Medycznej „COMED” sp. z o.o., działającym na terenie Rafinerii Gdańskiej. Brał udział w tworzeniu projektu zabezpieczenia medycznego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w Gdańsku. Od 2018 r. pracuje jako pielęgniarz w Klinicznym Oddziale Ratunkowym UCK. W 2019 r. był wśród medyków zabezpieczenia medycznego podczas 27. Finału WOŚP na Targu Węglowym, gdzie jako jeden z pierwszych udzielał pomocy medycznej prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.

Wyróżnienia Prezydenta Miasta Gdańska (10 000 zł brutto) otrzymała pielęgniarka z 21-letnim stażem Magdalena Włochowicz. Działała w Grupie Ratownictwa Medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża. W 1997 r. otrzymała Medal 1000-lecia Miasta Gdańska za ratowanie życia ludzkiego. Pomagała podczas powodzi w Gorzowie Wielkopolskim i w Gdańsku. W 2018 roku była wolontariuszką medyczną podczas Zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza, wraz z osobami ze Stowarzyszenia Grupa Ratownicza Alfa, pełniła wolontariackie dyżury w zabezpieczeniu medycznym. Po ataku Rosji na Ukrainę, wraz ze SGR ALFA, pracowała w punkcie medycznym udzielającym pomocy medycznej przyjeżdżającym do Gdańska osobom uchodźczym.

Wyróżnienie Dodatkowe Prezydenta Miasta Gdańska trafiło do Fundacji Hospicyjnej (10 000 zł brutto). W tym roku Fundacja Hospicyjna obchodzi 20-lecie działalności, a prowadzone przez nią Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku świętuje jubileusz 40-lecia zapewniania opieki mieszkańcom Gdańska i okolic: ciężko i nieuleczalnie chorym dzieciom oraz dorosłym u kresu życia, pokazując, że „Hospicjum to też Życie”. Każdego dnia, średnio co 20 minut, lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub wolontariusz odwiedzają pacjentów w ich domach. W ciągu roku troszczą się o ok. 260 dorosłych u kresu życia i 40 nieuleczalnie chorych dzieci. 

Czerwona wstęga przecięta - Centrum Opieki Wytchnieniowej zostało oficjalnie otwarte

Dom Hospicyjny przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku umożliwia stacjonarną opiekę nad 400 chorymi rocznie. Z konsultacji Poradni Medycyny Paliatywnej każdego roku korzysta 250 osób, cierpiących z powodu bólu. Hospicjum Perinatalne troszczy się o rodziny spodziewające się przyjścia na świat ciężko chorego dziecka. We wrześniu 2023 roku fundacja otworzyła Centrum Opieki Wytchnieniowej, dzięki któremu gdańszczanie i gdańszczanki, opiekujący się chorymi w domach, mogą zadbać o siebie. Codziennie centrum zapewnia opiekę 44 chorym. 

 

TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024