Legendarny białoruski pisarz Uładzimir Arlou przyjeżdża z nową książką do Gdańska

Przed nami cały weekend ze współczesną kulturą białoruską: Uładzimir Arlou, białoruski historyk i pisarz, laureat Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności w 2010 r., spotka się z czytelnikami w piątek, 23 września, w Instytucie Kultury Miejskiej a dzień później w bibliotece American Corner. W niedzielę, 25 września, w barze Paszcza Lwa w Oliwie, zagrają dwa białoruskie zespoły: Dom Swiazi oraz Leibonik.
( Publikacja: 22.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie z pisarzem Uładzimirem Arlouem w Instytucie Kultury Miejskiej
Spotkanie z Uładzimirem Arlouem w Instytucie Kultury Miejskiej. Pisarz jest laureatem pierwszej pierwszej edycji Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności 
mat. IKM

Trwają próby do “Króla Rogera” w Operze Bałtyckiej. Premiera 1 października

Kim jest Uładzimier Arlou

Uładzimier Arlou (ur. 1953) to jeden z najpoczytniejszych białoruskich poetów, prozaików i eseistów, tłumaczony na blisko 20 języków. Urodził się w roku 1953 w Połocku, w Mińsku studiował historię. Pracował początkowo jako nauczyciel historii w białoruskich szkołach i jako dziennikarz. W latach 80. zaangażował się w działalność polityczną. Wystąpił z Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i w 1988 r. został członkiem Białoruskiego Frontu Ludowego.

Od 1989 należy do zarządu białoruskiego Pen Clubu; jest także członkiem zarządu niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich. W roku 1996 został zwolniony z pracy przez władze łukaszenkowskie za „wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej”. Aktywnie wspierał kandydatów demokratycznych podczas wyborów prezydenckich na Białorusi. W roku 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego. 

Wieczór wernisaży w gdańskich galeriach: Günter Grass w 95. urodziny oraz sztuka o zmysłach

Twóczość Uładzimiera Arloua

Autor opublikował ponad 20 tomów prozy i kilka zbiorów poezji. Po polsku ukazały się dwa wybory opowiadań Arlou’a: “Requiem dla piły motorowej” i “Kochanek jej wysokości”. Pisarz jest laureatem pierwszej edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2010 roku iraz m.in. Nagrody literackiej im. Jerzego Gedroycia przyznanej mu przez Białoruski PEN Club w 2018 r. 

Dwa lata temu, aby okazać wsparcie walczącym z reżimem Łukaszenki Białorusinom, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej i Forum Gdańsk - zorganizowały wydarzenie, podczas którego aktorzy gdańskich teatrów czytali m.in. wiersze Arłou oraz noblistki Swietłany Aleksijewicz. W ten sposób Gdańsk wyraził solidarność z Białorusią.

Gdańsk solidarny z Białorusią. Aktorzy czytali dzieła Swietłany Aleksijewicz i Uładzimiera Arłou

Weekend z kulturą białoruską

W piątek, 23 września, o godz. 18 w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40), pisarz porozmawia z czytelnikami o współczesnej literaturze białoruskiej. Zainteresowani mogą też kupić książki twórców z Białorusi, ponieważ w IKM odbędzie się równocześnie kiermasz nowości literatury z tego kraju. Wśród wielu innych pozycji, znajdą się też dzieła Uładzimira Arloua. Spotkanie poprowadzone będzie w języku białoruskim, z tłumaczeniem na język polski. Wstęp jest wolny.

A następnego dnia, w sobotę 24 września 2022 r., już w  American Corner Gdansk, Uładzimir Arlou zaprezentuje i podyskutuje o swojej najnowszej książce „Porucznik Piatrowicz i chorąży Duch”.

NA koniec weekendu, w niedzielę, 25 września, w Lwa Paszcza Lwa - Паща лева zagrają dwa białoruskie zespoły: Dom Swiazi oraz Leibonik.

Weekend ze współczesną kulturą białoruską organizuje Białoruskie Towarzystwo Kulturalne „Chatka” w Gdańsku. 

Program weekendu ze współczesną kulturą białoruską

23.09.2022 (piątek), godz. 18.00

 • Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, wstęp wolny

Spotkanie z Uładzimirem Arlouem wokół współczesnej literatury białoruskiej - „Jak rodzą się książki”. Podczas spotkania odbędzie się także kiermasz nowości literatury białoruskiej, na którym będzie można kupić książki Uładzimira Arloua, a także wiele innych skarbów literackich.

Spotkanie po białorusku z tłumaczeniem na język polski

24.09.2022 (sobota), godz. 12.00

 • Miejsce: American Corner Gdańsk (Filia WiMBP) ul. Targ Rakowy 5/6, wstęp wolny

W programie:

Prezentacja nowej książki Uładzimira Arloua „Porucznik Piatrowicz i chorąży Duch”, wydanej po białorusku i po polsku (w tłumaczeniu Bohdana Zadury), a także nowe, rozszerzone wydanie legendarnego już „Orderu Białej Myszy” i słynny esej „Niepodległość to...” przetłumaczony na 30 języków.

Spotkanie po białorusku z tłumaczeniem na język polski

25.09.2022 (niedziela), godz. 18:00

 • Miejsce: Paszcza Lwa, ul. Kwietna 39
 • Koncert białoruskich zespołów Dom Swiazi oraz Leibonik
 • Bilet na koncert: 40 zł , do nabycia na miejscu w dniu koncertu. Płatność gotówką

Wydarzenie jest częścią programu integracji białoruskiej społeczności Trójmiasta realizowanego dzięki wsparciu Humanity in Action oraz Landecker Democracy Fellowship w ramach projektu Landecker Democracy Fellowship.

Partnerami wydarzenia są Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

***

Беларускае Культурнае Таварыства “Хатка” запрашае правесці выхадныя ў асяроддзі сучаснай беларускай культуры. У рамках мерапрыемства запланаваныя:

- 2 аўтарскія сустрэчы з Уладзімірам Арловым - беларускім гісторыкам, пісьменнікам, паэтам, першым лаўрэатам літаратурнай прэміі горада Гданьска “Еўрапейскі паэт свабоды”(2010) і прэміі імя Ежы Гедройца (Беларускі ПЭН Клуб, 2018).

- канцэрт беларускіх гуртоў Дом Сувязі і Лейбонік.

Праграма:

Дата: 23.09, Час: 18:00 (пятніца)

 • Месца: Інстытут Гарадзкой Культуры, ul. Długi Targ 39/40, уваход вольны.
 • Сустрэча з Уладзімірам Арловым.

Тэма сустрэчы:

“Як нараджаюцца кнігі. Маналог, прысвечаны псіхалогіі творчасці.”

Запланавана размова з аўдыторыяй і музычны сюрпрыз.

У час сустрэчы будзе арганізаваны вялікі кірмаш навінак беларускай літаратуры, дзе Вы зможаце набыць творы спадара Арлова, а таксама безліч кніжных скарбаў!

Сустрэча пройдзе па-беларуску з перакладам на польскую мову.

Дата: 24.09, Час: 12:00 (субота)

 • Месца: American Corner Gdańsk (філіял гарадзкой бібліятэкі Гданьска), ul. Targ Rakowy 5/6, уваход вольны.
 • Творчая сустрэча з Уладзімірам Арловым.

У праграме:

Презентацыя новай кнігі Арлова "Паручнік Пятровіч і прапаршчык Здань", выдадзенай па-беларуску і па-польску (перакладчык Багдан Задура), а таксама новага дапоўненага выдання ўжо легендарнага "Ордэна Белай Мышы".

Славутае эсэ Арлова "Незалежнась -- гэта...", перакладзенае на 30 моваў свету.

Аўтограф-сесія.

Сустрэча пройдзе па-беларуску з перакладам на польскую мову.

Дата: 25.09, Час: 18:00

 • Месцы: Клуб Paszcza Lwa
 • Канцэрт беларускіх гуртоў Дом Сувязі і Лейбонік.
 • Квіток на канцэрт: 40 PLN , набыцце на месцы, аплата гатоўкай

Мерапрыемства з’яўляецца часткай праграмы інтэграцыі беларускай дыяспары Трыгарада дзякуючы Humanity in Action, а таксама Landecker Democracy Fellowship у рамах праэкта Landecker Democracy Fellowship.

Партнеры мерапрыемства Інстытут Гарадзкой Культуры Гданьска і Ваяводзкая і Гарадзкая публічная бібліятэка Гданьска.