Kształcą z pasją i sercem nasze dzieci. Gdańsk ma 36 nowych nauczycieli mianowanych

36 gdańskich pedagogów z przedszkoli, szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących i szkół edukacji zawodowej otrzymało we wtorek, 14 lutego, tytuł nauczyciela mianowanego. - Trzymam kciuki za wasz rozwój i tym samym za rozwój naszego miasta - powiedziała podczas uroczystości w Urzędzie Miejskim Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. W naszym mieście pracuje dziś łącznie ponad 4 tysiące nauczycieli mianowanych.
14.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta przemawiająca do grona kilkudziesięciu osób siedzących na dużej sali
Aleksandra Dulkiewicz prosiła nauczycieli, aby nie przejmować się zbytnio negatywnymi opiniami, jakie czasami pojawiają się na temat pedagogów
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Co ślubowali nauczyciele?

Zgodnie z art. 15. Karty Nauczyciela gdańscy pedagodzy, którzy otrzymali awans na stopień nauczyciela mianowanego, złożyli przysięgę następującej treści:

Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Do słów roty dodano słowa: Tak mi dopomóż Bóg.

Gorące podziękowania od władz miasta 

- Po pierwsze, gratuluję. Dziękuję za wasz trud. Dziękuję za to, że podnosicie swoje kompetencje zawodowe. Bo to daje nam szansę - chciałabym powiedzieć gwarancję - na to, że nasza gdańska młodzież będzie miała możliwość pracy z jeszcze z lepszymi nauczycielami. Ja wiem, że na was wszystkie gromy lecą i to z różnych stron - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowa szkoła powstanie na Morenowym Wzgórzu. Uczniowie rozpoczną naukę za dwa lata

Zapewniła jednak, że ze strony władz miasta nauczyciele mogą zawsze liczyć na wsparcie.

- I proszę Was: nie słuchajcie za dużo tego, co mówią, różnych bzdur na temat nauczycieli. Ja jako matka uczennicy, która jest teraz w pierwszej klasie szkoły średniej, miałam i mam kontakty z wieloma nauczycielami z różnych szczebli. I naprawdę, jestem całym sercem z wami. Bywa różnie, bardzo często my rodzice jesteśmy niezbyt fajni, ale uczniowie są okey. Trzymam kciuki za wasz rozwój i tym samym za rozwój naszego miasta i jego młodych obywateli i obywatelek - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Kartka z tekstem ślubowania dla nauczycieli
Fragment tekstu ślubowania, który wygłosili w sali Urzędu Miejskiego nauczyciele mianowani
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Gratulacji i słów wdzięczności nie szczędziła też nauczycielom Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia

- Dziękuję, że podjęliście się tego wyzwania. Dziękuję za wszystko, co robicie dla naszych młodych. Dziękuję za waszą moc. Taką moc wewnętrzną, która daje wam siłę, żeby codziennie wstawać, wejść do tych klas i tę adrenalinę poczuć - powiedziała Monika Chabior.

Co o swojej pracy mówią nauczyciele?

Wyróżnieni nauczyciele zgodnie przyznają, że nie wyobrażają sobie innej pracy.

- Ja, po prostu, lubię to robić. To się czuje. Mimo tej całej nagonki wokół nas, to praca nauczyciela sprawia satysfakcję. Nie bez powodu mówi się, że pracujemy dla idei - tłumaczy Katarzyna Filipczyk, która uczy dzieci od siedmiu lat, a pracuje w Szkole Podstawowej nr 82 w klasach wczesnoszkolnych.

Będzie bezpieczniej przy gdańskich szkołach

Anna Cieślak, pracująca w zawodzie nauczycielskim od 10 lat, przyznaje wprost, że bycie nauczycielem było jej marzeniem z dzieciństwa.

- Jak chodziłam do szkoły podstawowej, to już wtedy o myślałam, żeby uczyć matematyki. Wprawdzie dziś nie jestem nauczycielem matematyki, ale wspomagającym, ale praca nauczyciela, to faktycznie moja pasja. Kocham pracę z dziećmi. Widzę, że moje działania mają wpływ na młodego człowieka i kształtują go. I nie chciałabym odchodzić z tego zawodu - podkreśliła Anna Cieślak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10.

Kim jest nauczyciel mianowany?

Stopień nauczyciela mianowanego to kolejny etap na pedagogicznej ścieżce zawodowej. Aby go otrzymać, trzeba zdać egzamin przeprowadzany przez specjalnie powołaną komisję. 
Do końca października 2022 r. do Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku wpłynęło 37 wniosków od nauczycieli kontraktowych z gdańskich szkół i placówek, którzy otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu. Staż trwał 2 lata i 9 miesięcy
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WRĘCZENIA AKTÓW NADANIA STOPNIA NAUCZYCIELA MIANOWANEGO:
 


 
Do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego, który odbył się w grudniu 2022 r., przystąpiło 36 nauczycieli, jedna osoba wycofała swój wniosek. 
 
17 nauczycieli uzyskało maksymalną ocenę z egzaminu od wszystkich członków komisji, co zostało odnotowane w uzasadnieniu do aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

Ilu jest w Gdańsku nauczycieli mianowanych?

W związku z uzyskanym wyższym stopniem awansu zawodowego wynagrodzenie nauczycieli mianowanych ulega podwyższeniu z dniem 1 stycznia 2023 r.
Aktualne stawki wynagrodzenia zasadniczego wynoszą dla nauczyciela początkującego 3 424 zł brutto,
a dla nauczyciela mianowanego 3 597 zł brutto

Dawna “budowlanka” na Przymorzu, dziś Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, kończy 50 lat

Od dnia wejścia w życie - 6 kwietnia 2000 r. znowelizowanej Karty Nauczyciela, w drodze postępowania egzaminacyjnego przez kolejnych 45 sesji egzaminacyjnych awans na stopień nauczyciela mianowanego uzyskało 4 024 nauczycieli, zatrudnionych w szkołach i placówkach, prowadzonych przez miasto Gdańsk.
 
Lista osób, które uzyskały we wtorek, 14 lutego, stopień nauczyciela mianowanego:
 
Adriana Olszta, Bursa Gdańska
Anna Rekowska, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 2
Agnieszka Kaczmarczyk-Demczuk, Gdańska Szkoła Szermierki
Aleksandra Górska, Przedszkole nr 75
Marzena Wojtkowiak, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2
Katarzyna Trojanowska, Szkoła Podstawowa nr 1
Małgorzata Głowacka, Szkoła Podstawowa nr 1
Edyta Polak, Szkoła Podstawowa nr 19
Piotr Wiśniewski, Szkoła Podstawowa nr 2
Katarzyna Włodarczyk, Szkoła Podstawowa nr 20
Aleksander Babienko, Szkoła Podstawowa nr 20
Robert Błażowski, Szkoła Podstawowa nr 35
Magdalena Popławska, Szkoła Podstawowa nr 44
Michał Komorowski, Szkoła Podstawowa nr 48
Anna Czekała, Szkoła Podstawowa nr 69
Roksana Szewczyk, Szkoła Podstawowa nr 69
Joanna Mioduszewska, Szkoła Podstawowa nr 77
Monika Kupniewska, Szkoła Podstawowa nr 81
Katarzyna Filipczuk, Szkoła Podstawowa nr 82
Anna Rusiecka, Szkoła Podstawowa nr 84
Aleksandra Bielińska-Podejko, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10
Anna Cieślak, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10
Patrycja Borowska, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
Karolina Rogalska, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
Anna Peplau, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5
Emilia Migryt, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7
Grażyna Prabucka, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7
Jolanta Lubinska-Cieszyńska, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8
Magdalena Zakrzewska, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9
Jan Burdyński, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12
Natalia Gaweł, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3
Katarzyna Krawiec, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3
Jadwiga Zagozda, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 6
Sylwia Orzoł, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 7
Aleksandra Czaja, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 8
Ewelina Sawicka, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 8

 

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku