• Start
  • Wiadomości
  • Nowa szkoła powstanie na Morenowym Wzgórzu. Uczniowie rozpoczną naukę za dwa lata

Nowa szkoła powstanie na Morenowym Wzgórzu. Uczniowie rozpoczną naukę za dwa lata

W nowej szkole na ul. Morenowe Wzgórze znajdą się pracownie językowe i przedmiotowe, świetlica, biblioteka szkolna, czytelnia, kompleks kuchenny i minimum 27 oddziałów, w tym tzw. zerówek. W placówce ma uczyć się siedmiuset uczniów, pierwszy dzwonek usłyszą we wrześniu 2023 roku uczniowie klas 1 - 3, starsze klasy dołączą w 2024 roku. 
17.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osiem osób elegnacko ubranych w różnym wieku stoi pod namiotem na trawie. Po prawej stronie kobieta w średnim wieku stoi przed mikrofonem
Kolejna publiczna szkoła podstawowa powstanie na Morenie do września 2023 roku. Poinformowała o tym podczas konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska (stoi przy mikrofonie).
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

O nowej oświatowej inwestycji w Gdańsku poinformowano podczas konferencji prasowej w piątek, 17 września 2021 roku przy ulicy Morenowe Wzgórze, w miejscu gdzie powstanie szkoła. 

 

 

- Kolejna dobra wiadomość, jeśli chodzi o rozwój sieci szkół w Gdańsku. Przypomnę, że parę tygodni temu informowaliśmy o podpisaniu umowy i rozpoczęciu projektu budowy szkoły w południowej dzielnicy Gdańska, przy ul. Srebrnej i Kolorowej - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. -  A dzisiaj informujemy, że jesteśmy w projekcie, bo już parę tygodni po podpisaniu umowy na budowę szkoły w kolejnej, dynamicznie rozwijającej się dzielnicy, a właściwie na granicy dwóch dzielnic Piecki Migowo i Jasienia. Powstanie tu szkoła, która będzie mogła przyjąć ok. 700 młodych gdańszczanek i gdańszczan. Szkoła, która będzie szkolą publiczną, rejonową. W Gdańsku staramy się zawsze znaleźć sposób jak to zrobić sprytnie. Bo gdybyśmy mieli worek pieniędzy, pewnie nie bylibyśmy tak twórczy. Zgodnie z podpisaną umową szkoła ma być wybudowana do końca 2023 roku w pierwszym etapie, tak by od 1 września 2023 najmłodsze klasy 0-3 mogły tutaj się uczyć. A w kolejnym roku, czyli do 1 września 2024 klasy od 4 do 8. Nie możemy się doczekać.

 

 

Szkoła wyposażona będzie m.in. w pracownie językowe i przedmiotowe (fizyczną, biologiczną oraz chemiczną), świetlicę, bibliotekę szkolną i czytelnię oraz kompleks kuchenny przystosowany do przygotowywania i spożywania posiłków na miejscu. Będzie przystosowana dla uczniów z niepełnosprawnościami. Przewidziano także infrastrukturę sportową, tj. kompleks sportowy z salą gimnastyczną o wymiarach co najmniej 35m x 18 m (w przypadku uruchomienia oddziałów przedszkolnych z dodatkową małą salą gimnastyczną) z zapleczem sanitarno - szatniowym oraz co najmniej wielofunkcyjne boisko zewnętrzne i plac zabaw.

 

N apierwszym planie krzaki, trawa, w tyle bnoczesny kilkupiętrowy budynek
Nowa podstawówka przy Morenowym Wzgórzu będzie miała co najmniej 27 oddziałów, sale gimnastyczną, boisko i plac zabaw.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Rozpoczęcie budowy musi nastąpić do sierpnia 2022 roku., a już 1 września 2023 r. pojawią się tu pierwsi uczniowie.

- W obecnej kadencji powstała Szkoła Podstawowa nr 6 przy ulicy Lawendowe Wzgórze, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące przy ulicy Jana Bażyńskiego 4 oraz osiem szkół niesamorządowych - przypomina prezydent Gdańska. - Organami prowadzącymi powyższe szkoły mogą być użytkownicy nieruchomości lub mogą oni powierzyć prowadzenie szkół innym podmiotom.

 

wizualka2
Wizualizacja szkoły podstawowej przy ulicy Morenowe Wzgórze
Fot. Mat.prasowe

 

- Ta szkoła uzupełni nam sieć szkół w dzielnicy Piecki Migowo - powiedziała Anna Golędzinowska, radna miasta Gdańska (KO). -  Tworzymy tak naprawdę sieć szkół dostępnych "na piechotę", obok terenu szkoły będzie teren zielony zabezpieczony w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Ufamy, że dla gdańszczan którzy intensywnie dorastają do roku szkolnego w tej okolicy, w tym sąsiedztwie niebawem będzie kolejny bardzo atrakcyjny obiekt, który nie tylko będzie placówką edukacyjną ale centrum społeczności lokalnej.   

 

wizulaka3
Wizualizacja szkoły podstawowej przy ulicy Morenowe Wzgórze
Fot. Mat. prasowe

 

- Znajdujemy się w dzielnicy, która jest najbardziej liczebna spośród wszystkich dzielnic w Gdańsku - powiedział Łukasz Świacki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki-Migowo, sąsiedni Jasień też rozwija się dynamicznie. Ale nie tylko z tego powodu cieszy nas nowa inwestycja, znajdująca się nieopodal ulica Myśliwska korkuje się z rana nie tylko dlatego że mieszkańcy jadą do pracy, ale też odwożą dzieci do szkoły na ulicy Marusarzówny, gdyby mogli zostawić dzieci tutaj, problemem byłby mniejszy.  

- Widać stąd Jasień, to rzut beretem, tylko dostępność jest nienajlepsza - dodała Magdalena Nowicka, przewodnicząca Zarządu dzielnicy Jasień. - Chcielibyśmy się dowiedzieć, jaka będzie możliwość dojścia pieszo czy rowerem, bo samochodem nie ma szans. To pytanie do pani prezydent.   

- Kiedy opracowywaliśmy ten plan, mieszkańcy obu osiedli nie bardzo chcieli, żeby tu powstała ubita droga - tłumaczyła prezydent Dulkiewicz. - Na pewno będziemy starali się z zrobić dojście pieszo-rowerowe podobne do prowadzącego do szkoły nr 6 na Lawendowym Wzgórzu. 

- My jako MegaMocni zajmujemy się przedszkolami szkołami i żłobkami - dodał Kamil Stępiń, pełnomocnik firmy Juneco, prezes Stowarzyszenia DyNaMo, która zajmie się prowadzeniem szkoły. - Ta wąska specjalizacja pozwala nam na zajęcie się bardziej precyzyjnie tą dziedziną. Możemy skupić się na tym co mówią nauczyciele, uczniowie, rodzice.  Tym bardziej że szkoła nie będzie duża, to jest liczba która daje możliwość stworzenia zespołu.

 

wizulaka
Wizualizacja szkoły podstawowej przy ulicy Morenowe Wzgórze
Fot. Mat. prasowe

 

- Nasza grupa ma bogate doświadczenie w budowaniu i utrzymywaniu infrastruktury publicznej, a także we współpracy z samorządami - dodał Maciej Kopański, członek zarządu IZIM. - Od trzech lat z sukcesem prowadzimy bardzo podobny projekt w Wilnie. Rozpoczynając realizację w Gdańsku mamy przekonanie, że projekt ten będzie świetnie wpasowany w lokalne otoczenie - z uwzględnieniem wysokich standardów planowania przestrzennego, optymalizacji kosztów utrzymania i efektywności energetycznej, łącznie z instalacjami odnawialnych źródeł energii. Udało nam się tak zaprojektować budynek, aby nie naruszać tkanki zielonej w tym miejscu. Naszym celem jest, aby miejsce to funkcjonowało jako nowoczesna szkoła publiczna, ale jednocześnie było zaprojektowane tak, aby stało się ważnym miejscem spotkań dla lokalnej społeczności, aktywności sportowej i działalności kulturalnej 

Do nowej szkoły mogą przejść uczniowie z okolicznych szkół, obecnie dwuzmianowych - Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Gojawiczyńskiej 10 (Piecki-Migowo), Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Marusarzówny 10 (Piecki-Migowo), Szkoły Podstawowej nr 85 przy ulicy Stolema 59 (Jasień).

Zobacz zapis konferencji prasowej:

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy