• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk Południe. Za dwa lata nowa szkoła dla siedmiuset młodych gdańszczan

Gdańsk Południe. Za dwa lata nowa szkoła dla siedmiuset młodych gdańszczan

Naukę w nowej publicznej szkole podstawowej w Gdańska przy ulicy Srebrnej uczniowie rozpoczną we wrześniu 2023 roku. W szkole docelowo ma powstać 27 oddziałów, umowa na realizację tej potrzebnej inwestycji została już podpisana.
( Publikacja: 18.08.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dzięwięć osób w różnym wieku stoi obok siebie
Konferencja prasowa dotycząca budowy nowej szkoły, która w najbliższych latach powstanie przy skrzyżowaniu ulic Srebnej i Kolorowej na południu Gdańska. W konferencji wzieli udział m.in.: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska (w środku) oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji (pierwszy z lewej).
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

 

- Ostatnio dużo mówimy o inwestycjach w edukację, o żłobkach, przedszkolach, inwestycja  w najmłodsze pokolenie jest inwestycją w naszą przyszłość - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Znajdujemy się w jednej z najbardziej rozwijającej się dzielnic Gdańska, gdzie mieszka dużo rodzin  z małymi dziećmi. Niedaleko od tego miejsca wybudowaliśmy żłobek i przedszkole. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już w roku szkolnym 2023/24 będą mogły rozpocząć naukę dzieci klas najmłodszych, a w następnym roku szkolnym klasy sześć - osiem. Udało nam się pozyskać inwestora, który wybuduje szkołę publiczną, gdzie miejsce znajdzie 700 -750 dzieci.

Nieruchomość przy ul. Srebrnej przeznaczona została na użytkowanie na cele oświatowe, w celu wybudowania publicznej szkoły podstawowej, z minimum 27 oddziałami, w tym z oddziałami klas „0”. Szkoła wyposażona będzie m.in. w pracownie językowe oraz pracownie przedmiotowe (fizyczną, biologiczną oraz chemiczną z dygestorium), świetlicę, bibliotekę szkolną i czytelnię oraz kompleks kuchenny przystosowany do przygotowywania i spożywania posiłków na miejscu. Będzie przystosowana dla uczniów z niepełnosprawnościami.  Wybudowana zostanie niezbędna infrastruktura sportowa, tj. kompleks z salą gimnastyczną i zapleczem sanitarno - szatniowym, wielofunkcyjne boisko zewnętrzne oraz plac zabaw.

 

Fragment ulicy, barierki i trawa, w oddali widać zabudowania
Przy ulicy Srebrnej i Kolorowej powstanie nowa szkoła publiczna w Gdańsku z minimum 27 oddziałami, w tym z oddziałami klas „0”.
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

 

- 6 sierpnia 2021 roku została podpisana umowa z firmą GEDBUD, z firma wyłonioną w drodze przetargu na użytkowanie nieruchomości i budowę szkoły podstawowej - powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Firma ta znana jest z budowy Podstawowej Szkoły Morskiej w tym samym modelu. Zakładamy, że przez najbliższy rok trwać będą prace projektowe, w drugiej połowie przyszłego roku uruchomiona zostanie realizacja, a we wrześniu 2023 ruszy pierwszy etap inwestycji, czyli naukę rozpocznie zerówka i klasy I-III. Umowa użytkowania obowiązuje do momentu zrealizowania tej inwestycji, a następnie zostaje przedłużona na 50 lat. Najtrudniejszy etap to etap projektowania.

Organami prowadzącymi taką szkołę mogą być użytkownicy nieruchomości lub mogą oni powierzyć prowadzenie szkół innym podmiotom. Po zakończeniu użytkowania majątek przechodzi na rzecz gminy.