• Start
  • Wiadomości
  • Kościół św. Mikołaja ponownie otwarty dla wiernych. W bazylice znów można się modlić

Kościół św. Mikołaja ponownie otwarty dla wiernych. W bazylice znów można się modlić

Były krótkie przemówienia, podziękowania, pochwały. W uroczystości uczestniczyły władze Gdańska, a także konserwatorzy, inżynierowie i wszyscy ci, którzy w ostatnich miesiącach pracowali nad tym, by uratować tę gdańską świątynię. Była też grupa kilkudziesięciu parafian, tych najstarszych. To oni, jako pierwsi, weszli do otwieranego po remoncie kościoła Św. Mikołaja.
11.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kościół Św. Mikołaja ponownie otworzył swoje drzwi dla wiernych
Kościół Św. Mikołaja ponownie otworzył swoje drzwi dla wiernych
Fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

W sobotnie przedpołudnie, 8 sierpnia, kilkanaście minut przed godz. 11.00 kościół św. Mikołaja został ponownie otwarty dla wiernych. Jako pierwsi do świątyni weszli jego parafianie. W spokoju i zadumie rozglądali się po jego wnętrzach. Sprawdzali, co nowego pojawiło się w jego przestrzeni, na ścianach. Wymieniali uwagi.

Ojciec Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów, ponad 20 minut wyliczał nazwiska osób, nazwy instytucji i firm, które wspierały przez blisko dwa lata prace remontowe w "Mikołaju".

 

Otwarcie Kościoła św. Mikołaja 8 sierpnia. Zobacz jak wygląda wnętrze odnawianej świątyni

 

Ojciec Paweł Kozacki, Prowincjał Polskiej Prowincji, podkreślał w sobotę, że walka o tę świątynię trwała 21 miesięcy.

- Było to dokładnie 643 dni. Każdy z braci bardzo przeżywał fakt, że bazylika została zamknięta. Tym bardziej cieszymy się, że w dzień św. Dominika - założyciela naszego zakonu - może być ona ponownie otworzona [...] Tak jak każdy kościół dominikański, Św. Mikołaj nie jest tylko kościołem parafialnym, choć przede wszystkim nim. Obejmuje swoim wpływem, duszpasterstwem i zaprasza do siebie, wszystkich mieszkańców Gdańska. Dlatego witam też wszystkich tych, którzy czują się związani z tym kościołem - podkreślał .

 

Uroczyste otwarcie kościoła po pierwszych gruntownych pracach remontowych odbyło się w sobotę, 8 sierpnia
Uroczyste otwarcie kościoła po pierwszych gruntownych pracach remontowych odbyło się w sobotę, 8 sierpnia
Fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz także nawiązała do symbolicznej daty ponownego otwarcia świątyni. Przypomniała, że w mieście trwa Jarmark Św. Dominika.

- To jedyne tak rozpoznawalne wydarzenie kojarzone z naszym miastem. Nie byłoby go, gdyby właśnie nie bracia dominikanie, którzy znanymi sobie sposobami załatwili u papieża różne przywileje. To są zdolni ludzie. Dzisiejsze oficjalne otwarcie to święto także gdańszczanek i gdańszczan, wszystkich gdańskich podatników. Jako Miasto regularnie dokładamy bowiem do tego, by ta perła, jaką jest kościół św. Dominika, była w nie najgorszym stanie - zaznaczyła prezydent Gdańska. - Pamiętam jesienny poranek, przed dwoma laty. To był chyba październik. Siedzieliśmy wówczas na naradzie z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Zadzwonił ówczesny przeor o. Maciej Okoński i mówił przerażonym głosem. Szef odłożył telefon i mówi do nas: "Słuchajcie, będą zamykać św. Mikołaja". Zaległa cisza. Staraliśmy się też od razu wszyscy jakoś pomóc, bo wydawało nam się to niewyobrażalne. Ale wracamy. Nadal będziemy z przyjaźnią i troską otaczać to miejsce.

 

W uroczystości wzięła udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
W uroczystości wzięła udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Emocje, jakie towarzyszyły dziś pani Elżbiecie Mazur, jednej z najstarszych parafianek Kościoła św. Mikołaja to radość i "poczucie wielkiego daru".

- Ostatnie dwa lata to było wielkie oczekiwanie i obserwacja. Czytałam, śledziłam. Jestem sąsiadką tego kościoła, mieszkam na ul. Świętojańskiej. Czekałam na ten moment, kiedy nie będę już chodziła na msze do Kaplicy Królewskiej, ale wrócę do mojego kościoła. Kiedy zamieszkałam tu, po wojnie, wszystkie kościoły były w wielkiej ruinie. To był jedyny, który się zachował. Teren, którym opiekował się był rozległy. Parafia sięgała od Akademii Medycznej do Motławy, od Nowego Portu do franciszkanów, do ul. Toruńskiej. Kościół był zawsze pełen, w niedziele i święta ludzie stali w ścisku. Ta świątynia zawsze była otwarta, żywa. I zawsze było tu dużo dzieci. To akurat zmieniło się z biegiem lat... - wspominała pani Elżbieta.

 

Zgromadzonych przed świątynią powitał ojciec Paweł Kozacki, Prowincjał Polskiej Prowincji
Zgromadzonych przed świątynią powitał ojciec Paweł Kozacki, Prowincjał Polskiej Prowincji
Fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Gdańscy Dominikanie korzystali w tym trudnym dla nich czasie z gościnności sąsiednich kościołów. Msze św. przez 10 miesięcy odbywały się w Kościele św. Katarzyny, w Kaplicy Królewskiej i w Kościele św. Jana. Teraz najważniejsze wyzwanie, które stoi przed gdańskimi dominikanami to doprowadzenie do końca remontu zakrystii oraz całkowite odnowienie nawy południowej, odgrodzonej obecnie i zabezpieczonej plandekami. Życie liturgiczne może jednak odbywać się w części kościoła, czyli w nawie głównej i północnej.

Specjaliści cały czas badają obiekt, starając się rozpoznać stan kościelnych murów i fundamentów. W październiku ubiegłego roku zespół ekspercki przedstawił swoje pierwsze ustalenia. Tomasz Majewski, koordynator prac zespołu badawczego, tłumaczył wówczas, podczas spotkania na Politechnice Gdańskiej, że przyczyną pęknięć sklepień oraz osiadania dwóch filarów nawy południowej są zmiany struktury gruntu w obrębie bazyliki.

 

Gdańskie carillony na liście UNESCO - wypełnij ankietę i pomóż zdobyć prestiżowy wpis


W zagrożonej nawie południowej zbudowane zostało specjalne rusztowanie wsporcze. Nawa ta jest wciąż wyłączona z użytkowania. Trwają też prace konserwatorskie przy ścianie zachodniej kościoła, przy fundamencie od strony ul. Lawendowej i Świętojańskiej, a także przy ołtarzu Przemienienia Pańskiego.

Prace toczyły się też w zakrystii, z której usunięto ogromne połacie tynków odsłaniając ceglane mury. Zobaczyć na nich można teraz ślady po dawnych sklepieniach.

Prace konserwatorskie bazyliki możliwe są dzięki wsparciu Miasta Gdańsk, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządowi Województwa Pomorskiego, a także darczyńcom i zbiórkom pieniędzy wśród wiernych. Poniesione do tej pory koszty związane z konserwacją Bazyliki św. Mikołaja wynoszą ok. 2,4 mln zł.

 

W sobotę, 8 sierpnia, do świątyni, jako pierwsi, weszli najstarsi parafianie kościoła św. Mikołaja
W sobotę, 8 sierpnia, do świątyni, jako pierwsi, weszli najstarsi parafianie kościoła św. Mikołaja
Fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Wydarzenia zaplanowane w związku z otwarciem kościoła Św. Mikołaja

8 sierpnia - uroczystość Świętego Ojca Dominika, założyciela Zakonu

  • 10.30 uroczyste otwarcie drzwi kościoła, jako pierwsi do kościoła wejdą najstarsi parafianie, nastąpi potem podziękowanie Dobrodziejom klasztoru i zespołowi specjalistów
  • 11.30 różaniec
  • 12.00 uroczysta msza św. w dniu św. Dominika, założyciela Zakony Kaznodziejskiego, patrona Jarmarku
  • 13.00 prezentacja zabytkowych organów
  • 18.00 adoracja ze śpiewem scholi
  • 18.40 uroczyste nieszpory w prezbiterium kościoła

9 sierpnia - niedziela

  • 11.30 uroczysta msza św. na otwarcie kościoła św. Mikołaja
  • 13.00 prezentacja zabytkowych organów (codziennie do zakończenia Jarmarku św. Dominika)
  • msze św. o godz. 8, 10, 11.30, 16, 19, 21

17 sierpnia - uroczystość św. Jacka, założyciela klasztoru gdańskiego (1227 r.)

  • 12.00 msza św. dziękczynna za powrót do kościoła, msza z udziałem księży z dekanatu, po mszy św. poświęcenie tradycyjnych kłosów św. Jacka.

5 września - sobota

  • 11.30 różaniec za zmarłych dobrodziejów klasztoru
  • 12.00 msza św.
  • powtórny pochówek dobrodziejów klasztoru
  • 17.00 koncert "Kaszubskie Te Deum"

4 do 10 października - Misje Święte, głosi o. Cyprian Klahs OP

 



TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej