• Start
  • Wiadomości
  • Kościół św. Mikołaja. Zobacz jak wygląda wnętrze odnawianej świątyni

Kościół św. Mikołaja. Zobacz jak wygląda wnętrze odnawianej świątyni

W sobotę 8 sierpnia nastąpiło uroczyste otwarcie Kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Został o zamknięty, bo na sklepieniu i filarach pojawiły się groźne pęknięcia. W czwartek 6 sierpnia, dwa dni przed uroczystym otwarciem, dominikanie zaprosili do kościoła dziennikarzy, by mogli zobaczyć co zrobiono, by przywrócić świątynię do użytkowania.
06.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kościół św. Mikołaja w Gdańsku wyłączony została z użytkowania w październiku 2018 r.
Kościół św. Mikołaja w Gdańsku wyłączony została z użytkowania w październiku 2018 r.
zdj. Renata Dąbrowska/gdansk.pl


To było pierwsze, tak liczne spotkanie w kościele św. Mikołaja przedstawicieli gdańskich mediów od października 2018 r. Wtedy zapadła decyzja o zamknięciu świątyni z powodu grożącej jej katastrofy budowlanej. Teraz dziennikarze wysłuchali opowieści przeora o. Michała Oska, o tym, co do tej pory zrobiono i jak kościół wraz z parafią wracają po trudnym czasie do normalnego funkcjonowania. Oficjalny powrót nastąpi w sobotę 8 sierpnia,w święto patrona zakonu św. Dominika.

- To wielka radość, że znowu wracamy do naszego kościoła, ale też wielka wdzięczność, bo olbrzymia liczba osób nam pomogła w tym, żebyśmy już w sobotę  mogli tu wrócić. To są zastępy ludzi, którzy mieli taka dobrą wolę i taką dobra energię, żeby nam pomagać w tych naszych staraniach i naszych wysiłkach, żeby do kościoła wrócić - mówi o. Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów.

Zobacz relację wideo:

 


Specjaliści cały czas badają obiekt, starając się rozpoznać stan kościelnych murów i fundamentów. W październiku ubiegłego roku zespół ekspercki przedstawił swoje pierwsze ustalenia. Tomasz Majewski, koordynator prac zespołu badawczego, tłumaczył wówczas, podczas spotkania na Politechnice Gdańskiej, że przyczyną pęknięć sklepień oraz osiadania dwóch filarów nawy południowej są zmiany struktury gruntu w obrębie bazyliki.

W zagrożonej nawie południowej zbudowane zostało specjalne rusztowanie wsporcze. Nawa ta jest wciąż wyłączona z użytkowania. Trwają też prace konserwatorskie przy ścianie zachodniej kościoła, przy fundamencie od strony ul. Lawendowej i Świętojańskiej, a także przy ołtarzu Przemienienia Pańskiego.

Prace toczyły się też w zakrystii, z której usunięto ogromne połacie tynków odsłaniając ceglane mury. Zobaczyć na nich można teraz ślady po dawnych sklepieniach.

Prace konserwatorskie bazyliki możliwe są dzięki wsparciu Miasta Gdańsk, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządowi Województwa Pomorskiego, a także darczyńcom i zbiórkom pieniędzy wśród wiernych. Poniesione do tej pory koszty związane z konserwacją Bazyliki św. Mikołaja wynoszą ok. 2,4 mln zł.

Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów w nawie głównej Kościoła św. Mikołaja
Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów w nawie głównej Kościoła św. Mikołaja
zdj. Renata Dąbrowska/www.gdansk.pl


- Wracamy prawie do normalności. Przede wszystkim wracamy do naszego zwykłego miejsca sprawowania liturgii. Rzeczywiście mamy jeszcze takie dwie przestrzenie, które wymagają nakładu pracy. To jest właśnie nawa południowa, gdzie będziemy naprawiać sklepienia oraz zakrystia, która także jest po badaniach architektonicznych i będziemy ją użytkować. Będzie to jednak użytkowanie prowizoryczne w związku z tym, jak ona dzisiaj wygląda – mówi przeor.

Gdańscy Dominikanie korzystali z gościnności sąsiednich kościołów. Msze św. przez 10 miesięcy odbywały się w Kościele św. Katarzyny, w Kaplicy Królewskiej i w Kościele św. Jana. Teraz najważniejsze wyzwanie, które stoi przed gdańskimi dominikanami to doprowadzenie do końca remontu zakrystii oraz całkowite odnowienie nawy południowej, odgrodzonej obecnie i zabezpieczonej plandekami. Życie liturgiczne może jednak odbywać się w części kościoła, czyli w nawie głównej i północnej.

Nawa północna i główna będą otwarte. Nawa północna podparta jest rusztowaniem i zabezpieczona plandekami
Nawa północna i główna będą otwarte. Nawa północna podparta jest rusztowaniem i zabezpieczona plandekami
zdj. Renata Dąbrowska/gdansk.pl


- Myślę, że to był dla nas czas nawrócenia. Wstrząs, który został wywołany przez zamknięcie kościoła był oczywiście tragiczny, smutny, ale myślę, że my jako wspólnota zakonna, jako duszpasterstwo i nasza parafia zdołaliśmy ten kryzys przeżyć tak, żeby jeszcze silniejszym do kościoła w sobotę wracać - mówi przeor.

Kościół św. Mikołaja co rusz odsłaniał i odsłania swoje tajemnice. Podczas prac konserwatorskich dokonano kilku ciekawych odkryć. Jednym z nich było umbraculum, czyli liturgiczny parasol będący symbolem władzy papieskiej. Natrafiono na freski, a także odsłonięto pierwotny portal prowadzący do zakrystii czy ślady dawnych sklepień w tym pomieszczeniu. 

Po odsłonięciu tynku w zakrystii oczom wszystkich ukazał się na ścianie dawny układ sklepień
Po odsłonięciu tynku w zakrystii oczom wszystkich ukazał się na ścianie dawny układ sklepień
zdj. Renata Dąbrowska/gdansk.pl


- Mikołaj i inne gdańskie kościoły, ale pewnie Mikołaj najbardziej jako ten najstarszy gdański kościół niezniszczony przez działania wojenne, on chce nam bardzo wiele opowiedzieć. I na pewno wyzwaniem jest to, żeby go uważnie słuchać, co nam będzie przez cały czas mówił, podczas wszystkich prac konserwatorskich, żeby go bardzo szanować, bo on nam jeszcze bardzo dużo powie. My już wiemy tysiąc procent więcej niż wiedzieliśmy wcześniej, ale on pewnie jeszcze coś chce nam powiedzieć - mówi przeor Michał Osek.

 

W tym roku nie będzie oprowadzania i zwiedzania kościoła św. Mikołaja podczas Jarmarku św. Dominika, będzie można natomiast przyjść na prezentację organów. Odbywać się ona będzie codziennie przez cały jarmark o godz. 13.00.

Plan wydarzeń związanych z otwarciem kościoła:


8 sierpnia - uroczystość Świętego Ojca Dominika, założyciela Zakonu
10.30 uroczyste otwarcie drzwi kościoła, jako pierwsi do kościoła wejdą najstarsi parafianie, nastąpi potem podziękowanie Dobrodziejom klasztoru i zespołowi specjalistów
11.30 różaniec
12.00 uroczysta msza św. w dniu św. Dominika, założyciela Zakony Kaznodziejskiego, patrona Jarmarku
13.00 prezentacja zabytkowych organów
18.00 adoracja ze śpiewem scholi
18.40 uroczyste nieszpory w prezbiterium kościoła

9 sierpnia - niedziela
11.30 uroczysta msza św. na otwarcie kościoła św. Mikołaja
13.00 prezentacja zabytkowych organów (codziennie do zakończenia Jarmarku św. Dominika)
/msze św. o godz. 8, 10, 11.30, 16, 19, 21/

17 sierpnia - uroczystość św. Jacka, założyciela klasztoru gdańskiego (1227 r.)
12.00 msza św. dziękczynna za powrót do kościoła, msza z udziałem księży z dekanatu, po mszy św. poświęcenie tradycyjnych kłosów św. Jacka.

5 września - sobota
11.30 różaniec za zmarłych dobrodziejów klasztoru
12.00 msza św.
powtórny pochówek dobrodziejów klasztoru
17.00 koncert "Kaszubskie Te Deum"

4 do 10 października - Misje Święte, głosi o. Cyprian Klahs OP

 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku