Koncertowy (i nie tylko) weekend

W ten weekend w Gdańsku atrakcji nie brakuje. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę. To m.in. koncerty w Starym Maneżu, Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i klubie Żak, ale także spektakl dla najmłodszych widzów w Teatrze w Blokowisku.
17.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie artystki
Maja Kleszcz to obecna na scenie od wielu lat polska wokalistka, producentka muzyczna, autorka muzyki teatralnej i filmowej. W piątek wystąpi z zespołem i mistrzem animacji Mariuszem Wilczyńskim
mat. prasowe

Światowy Dzień Poezji. Przyjdź na słowno-muzyczny spektakl w piątek

Na wyjątkowe spotkanie dwóch wielkich indywidualności świata muzyki i filmu zaprasza w piątek, 17 marca, Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1). O godzinie 20:00 na scenie niezwykłego w skali kraju teatru odbędzie się wydarzenie - Maja Kleszcz: B.L.UES - poema Bogdana Loebla. Koncert specjalny z animacjami na żywo Mariusza Wilczyńskiego.

Maja Kleszcz to jedna z najbardziej oryginalnych polskich wokalistek - z Kapelą ze Wsi Warszawa śpiewała pieśni ludowe, z incarNations retro-popowe piosenki, interpretowała również poetyckie teksty Agnieszki Osieckiej i bluesowe utwory Breakoutu. Natomiast Mariusz Wilczyński to wybitny reżyser animacji, malarz i performer, którego filmy były pokazywane na festiwalach na całym świecie, w prestiżowych galeriach w Nowym Jorku i Londynie, a za swoje ostatnie dzieło, film „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, zdobył Złote Lwy na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

A ponieważ oboje połączyła miłość do twórczości Tadeusza Nalepy i kultowych tekstów Bogdana Loebla - w tym takich utworów, jak „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Rzeka dzieciństwa” czy „Modlitwa”), zapraszają do uczestniczenia w ich wspólnym, wyjątkowym występie, na którym poruszające teksty i bluesowa muzyka nabiorą plastycznych kształtów i żywych emocji.

Bilety: 120 - 150 zł, do kupienia online na bilety.teatrszekspirowski.pl i w kasie teatru. 

Laureat Złotych Lwów w Gdańsku. Koncert Maja Kleszcz/Mariusz Wilczyński

czarno-białe zdjęcie, na pierwszym planie kobieta pochylona przy fortepianie, w tle mężczyzna gra na gitarze
Duet Perforto wystąpi w niedzielę. Zespół tworzą Ola Rzepka - perkusistka, pianistka, kompozytorka, performerka, i Łukasz Marciniak - gitarzysta i kompozytor
fot. A. Plaskowska

Po raz 26. gdański Klub Żak zaprasza na Festiwal Jazz Jantar. Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwal odbędzie się w trzech blokach koncertowych: wiosennym (w marcu), letnim (w lipcu) i jesiennym (październikowe i listopadowe weekendy). Wiosenna, marcowa odsłona Festiwalu - nieco skromniejsza niż w latach ubiegłych - trwa od środy, 15 marca, do niedzieli, 19 marca.

W programie 7 koncertów, nowości z ostatnich 12 miesięcy, projekt specjalny i premiery przedstawicieli młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej: Emila Miszka, Patrycji Wybrańczyk, Mateusza Gawędy, Przemysława Chmiela, Grzegorza Tarwida czy Wojtka Jachny, zarówno pod szyldem własnych autorskich składów, jak i jako muzyków współtworzących zespoły swoich kolegów i koleżanek.

Program na weekend:

Piątek, 17 marca, godzina 20:00 - Sundial Trio „IV” (Teraz Polska): Grzegorz Tarwid - fortepian, Wojciech Jachna - trąbka i kornet, Krzysztof Szmańda - perkusja i instrumenty perkusyjne / Natalia Kordiak Quintet „Ytinamuh” - premiera (Teraz Polska): Natalia Kordiak - głos, elektronika, Przemysław Chmiel - saksofony, Mateusz Kołakowski - fortepian, Alan Wykpisz - kontrabas, gitara basowa, Grzegorz Pałka - perkusja.

Sobota, 18 marca, godzina 20:00 - Mateusz Gawęda Solo „Overnight Spells” - premiera (Młoda Polska): Mateusz Gawęda - fortepian / Blacks' Myths „Blacks' Myths III” (Avant Days): Luke Stewart - gitara basowa, elektronika, Warren G. „Trae” Crudup III - perkusja.

Niedziela, 19 marca, godzina 19:00 - Perforto „Uragano” (Avant Days): Ola Rzepka - fortepian preparowany, Łukasz Marciniak - gitara elektryczna.

Bilety: 20 - 80 zł.

Prosto z frontu na scenę - ukraiński kontrabasista Mark Tokar na Jazz Jantar 2023

kobieta w masce na twarzy na scenie
BOKKA to polski zespół muzyczny poruszający się w gatunkach, takich jak muzyka elektroniczna, pop, rock, rock alternatywny oraz synth pop
mat. zespołu

A klub Stary Maneż (ul. Juliusza Słowackiego 23) w piątek, 17 marca, zaprasza na koncert zespołu BOKKA i Ani Leon w ramach trasy „Apocalypse Afterparty - Podróż na koniec świata”. To wciągająca, emocjonująca i alegoryczna wizja świata po apokalipsie i jednocześnie artystyczne antidotum na niespokojną rzeczywistość. 

BOKKA mają na koncie 4 świetnie przyjęte albumy, 2 nominacje do Fryderyków, a ich twórczość polecało wiele zagranicznych mediów, w tym magazyn Pitchfork, dzięki czemu koncertują również poza granicami kraju. W 2022 roku grupa powróciła w nowej odsłonie, prezentując tajemniczy i apokaliptyczny album „Blood Moon”. Zespół został doceniony m.in za wizualną oprawę - klip do utworu „Walk on A Wire” jako jedyny z Polski zyskał nominację Camerimage, został wyróżniony podczas Berlin Music Video Awards, a także wygrał główną nagrodę Grand Prix Polish Music Video Awards.

Ania Leon to wokalistka, która swoje pierwsze szlify zdobywała w Los Angeles studiując Vocal Performance na Musicians Institute College of Contemporary Music, którą ukończyła z wyróżnieniem. Od momentu swojego debiutu zdążyła zachwycić publiczność festiwalu Opener Salt Wave, Soundedit, Męskiego Grania czy Letnich Brzmień, a także czytelników „Vogue Polska” czy „K Mag”. Jej mroczne, elektroniczne brzmienia oraz intrygujące, pisane po polsku teksty zwróciły już uwagę wielu słuchaczy i dziennikarzy muzycznych. 24 czerwca 2022 roku ukazał się pierwszy album artystki, zatytułowany „Łezki”, promowany przez utrzymane w dusznym, elektronicznym klimacie dark pop świetnie przyjęte single „Łezki”, „Tańcz”, „Chemistry” i „Przypadki”.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: 89 zł.

Wybitni Pomorzanie. W piątek premiera książki o Halinie Winiarskiej i Jerzym Kiszkisie

cztery zdjęcia artystów zestawione razem w kwadrat
Charytatywny Koncert Gwiazd „Przemek Dzieciom” to znakomita okazja, by spędzić czas z gwiazdami polskiej estrady, a jednocześnie pomóc potrzebującym najmłodszym z Trójmiasta
mat. Fundacji „Przemek Dzieciom”

Sobota, 18 marca, to okazja, by posłuchać muzyki i pomagać - Fundacja Przemek Dzieciom zaprasza na „VII Charytatywny Koncert Gwiazd Przemek Dzieciom”. Na Scenie Teatralnej Domu Technika NOT (ul. Rajska 6) wystąpią: Enej, Joanna Kołaczkowska z Łukaszem Pietchem, Olga Szomańska, Paweł Stasiak i Roman Czejarek.

Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00. Wstęp: cegiełki na numerowane miejsca w cenie 70 i 90 zł, dostępne pod numerem 512 811 973, oraz mailowo: przemekdzieciom@gmail.com. Zebrane środki zasilą konto Fundacji Przemek Dzieciom, która pomaga niepełnosprawnym dzieciom z Trójmiasta.

Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na Facebooku: VII Charytatywny Koncert Gwiazd Przemek Dzieciom.

Enej i Joanna Kołaczkowska gwiazdami VII Charytatywnego Koncertu „Przemek Dzieciom”

brodaty mężczyzna w okularach w czarnej koszuli i marynarce stoi na scenie, uśmiecha się szeroko
„Opera? Si!” to popularny cykl spotkań Jerzego Snakowskiego, podczas których czeka moc atrakcji
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Także w sobotę, 18 marca, w Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) odbędzie się kolejne muzyczne spotkanie w ramach odsłony popularnego cyklu pełnych humoru wykładów Jerzego Snakowskiego „Opera? Si!”. W trakcie wydarzenia, widz jak zawsze będzie miał okazję do wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrycia nowych, nieznanych dotąd dzieł. Dowcipna prelekcja przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami. 

- Czternasty sezon „Opera? Si!” jest sezonem „NAJ" - sezonem rekordów, zjawisk ekstremalnych, skrajnych emocji. Ten pomysł zrodził się z propozycji samych widzów, których w ubiegłym sezonie pytaliśmy o to, co w operze interesuje ich najbardziej. Do naszych opowieści jak zwykle dokładamy sporą dawkę muzyki, śpiewu i tańca - oczywiście - w jak najlepszym wykonaniu - zaprasza Jerzy Snakowski, gospodarz imprezy.

Cykl jest okazją, by spędzić czas przyjemnie i wartościowo. Dowiedzieć się można m.in., które opery są najciekawsze, kto jest najlepszym śpiewakiem, do napisania której arii użyto największej ilości nut, kto śpiewa najwyżej, i kto zrobił największą karierę, a kto zaliczył najgorsze wpadki.

Początek o godzinie 12:00. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w każdej grupie wiekowej. Bilety: 38 zł, do kupienia online na www.bilety24.pl i w kasie opery.

aktorka na scenie
„Hop w Kosmos” to muzyczny i edukacyjny spektakl o Układzie Słonecznym, dla dzieci powyżej 3 roku życia i bliskich im dorosłych
mat. Teatru w Blokowisku

Dla dzieci od 3. roku życia Teatr w Blokowisku działający w zaspiańskiej Plamie GAK (ul. Pilotów 11) przygotował na ten weekend wdzięczną, muzyczną i edukacyjną opowieść „Hop w kosmos” o Układzie Słonecznym, w reżyserii i wykonaniu Zuzanny Łuczak Wiśniewskiej i Justyny Machaj. 

To zapraszające do podróży kosmicznej kameralne przedstawienie dla najmłodszych i bliskich im dorosłych, mające na celu w prosty sposób przybliżyć zagadnienia związane z kosmosem. Stanowi ciekawy zbiór etiud, które łączy piękna, kosmiczna muzyka i zabawy interakcyjne z widzami, pozwalające jeszcze bardziej wejść w świat kosmosu i planet.

- Jak wygląda Wszechświat? W jakiej galaktyce żyjemy? Czy droga mleczna jest z mleka? I czy Pluton jest planetą, czy może jest to pies z pewnej kreskówki, który wyruszył w podróż kosmiczną i postanowił pozostać na orbicie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź, jeśli zrobicie z nami Hop w Kosmos! - zapraszają twórczynie.

Pomysł, wykonanie i scenografia: Zuzanna Łuczak Wiśniewska; opracowanie dramaturgiczne: Justyna Machaj. Muzyka: Dariusz FelixIO Wiśniewski.

Spektakl zobaczymy w niedzielę, 19 marca, o godzinie 17:00. Czas trwania: 45 minut. Bilety: 15 zł, do kupienia w kasie Teatru w Blokowisku.

„Atlas wysp odległych” - opowieść o osobliwościach świata. Premiera Miniatury

TV

Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE