Prosto z frontu na scenę - ukraiński kontrabasista Mark Tokar na Jazz Jantar 2023

Od roku zamiast kontrabasu trzyma w rękach karabin. Dzięki staraniom Instytutu Ukraińskiego Mark Tokar przyjedzie jednak do Polski, by zagrać dwa koncerty: w gdańskim Klubie Żak i warszawskim SPATiF-ie. Koncert zespołu Escalator, który tworzą wraz z saksofonistą Kenem Vandermarkiem i perkusistą Klausem Kugelem, otworzy wiosenną edycję 26. Festiwalu Jazz Jantar. Zobacz PROGRAM.
14.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
202302203857
Escalator na scenie Klubu Żak już w środę, 15 marca
fot. mat. Klub Żak

Krystyna Janda w Gdańsku. Monodram aktorki w niedzielę

- Mark Tokar jedzie do nas! - potwierdziła Aleksandra Trzaska, menedżerka zespołu Escalator, którego członkiem jest Mark Tokar. - To najlepsza wiadomość w tym tygodniu. Udało się zdobyć dla Marka wszystkie pozwolenia i na kilka dni Mark przyjedzie do Polski z Ukrainy, aby zagrać dwa koncerty z Escalator. Dla muzyka, który od wielu miesięcy zamiast instrumentu trzyma karabin to wielka sprawa. A dla nas to okazja, aby dać mu nasze wsparcie. Bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie Instytutowi Ukraińskiemu.

Mark Tokar pochodzi ze Lwowa i jest czołowym przedstawicielem muzyki improwizowanej w Ukrainie. Jako pierwszy artysta z tego kraju wystąpił w 2012 roku na prestiżowym festiwalu jazzowym w Chicago. Przed rosyjską agresją basista często współpracował z polskimi muzykami, grywał na festiwalach i w klubach całej Europy. Jantarowa publiczność może pamiętać go z koncertu w 2019 roku, gdy wraz z Tomkiem Gadecki i Michałem Gosem przedstawili swoją oszałamiającą wizję coltran’owskiego świata.

W marcu 2022 roku Tokar odłożył instrument i wziął do ręki karabin. Od tego czasu walczy w piechocie Sił Zbrojnych Ukrainy. Dzięki staraniom strony polskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraziło jednak zgodę na czasowy wyjazd artysty z kraju.

Muzyk na scenie w Klubie Żak wystąpi w międzynarodowym składzie tria Escalator, który tworzy wraz z dwoma innymi wybitnymi improwizatorami - amerykańskim saksofonistą Kenem Vandermarkiem i niemieckim perkusistą Klausem Kuglem. 

- Artyści rozpoczęli współpracę w 2016 roku - przypomina Ola Trzaska. - Od tamtej pory koncertują z powodzeniem w Europie i na scenach największych europejskich festiwali.

Po koncercie w Gdańsku - środa 15 marca, godz. 19 - Escalator pojedzie do Warszawy, gdzie zagra w sobotę, 18 marca w SPATiF-ie.

Na czarno białym zdjęciu widać fortepian i młodą kobietę, która pochyla się nad klawiaturą. W tle grającego na gitarze mężczyznę.
Duet Perforto tworzą Ola Rzepka - perkusistka, pianistka, kompozytorka, performerka i Łukasz Marciniak – gitarzysta i kompozytor. Ich koncert w niedzielę
fot. A. Plaskowska

O fenomenie Fangora mówi kurator Wojciech Zmorzyński

Polska edycja Festiwalu Jazz Jantar 2023

Wiosenna odsłona Festiwalu będzie nieco skromniejsza niż w latach ubiegłych. Kuratorzy Jazz Jantaru, tradycyjnie o tej porze roku, proponują słuchaczom spotkanie z młodą polską sceną jazzową. Od czwartku do niedzieli, 16-19 marca 2023 r., odbędzie się sześć koncertów. Podczas czterech wieczorów artyści przedstawią nowości wydawnicze z ostatniego roku i zagrają absolutne premiery. Kogo usłyszymy na scenie Żaka?

- Przedstawicieli młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej, którym kibicujemy od lat: Emila Miszka, Patrycji Wybrańczyk, Mateusza Gawędy, Przemysława Chmiela, Grzegorza Tarwida czy Wojtka Jachny, nieważne czy pod szyldem własnych autorskich składów, czy jako muzyków współtworzących zespoły swoich kolegów i koleżanek - mówi Magdalena Renk-Grabowska, dyrektorka Klubu Żak.

Premiery wiosennej odsłony Jazz Jantar 2023 

Polską edycję JJ 2023 otworzy, w czwartek 16 marca, zespół Pesh. Nazwę tworzą pierwsze litery imion artystów cenionych przez jantarową publiczność - perkusistki Patrycji Wybrańczyk i trębacza Emila Miszka - oraz dwóch przedstawicieli norweskiej sceny jazzowej, pianisty Sondre Moshagena i kontrabasisty Håkona Huldta-Nystrøma. Po raz pierwszy muzycy spotkali się podczas INTL Jazz Platform w Oslo w 2021 roku. Przygotowali autorskie kompozycje, a za swoją mocną stronę uważają - mimo młodego wieku - wieloletnie doświadczenie we współpracy z wieloma artystami i prowadzenie własny projektów: - Te aspekty stały się motorem do stworzenia kwartetu, w którym celem i najistotniejszą osią jest muzyczna interakcja oraz szacunek do dorobku kultury norweskiej i polskiej - tłumaczą artyści.

Za to wokalistka i kompozytorka Natalia Kordiak wystąpi na festiwalu JJ - w piątek, 17 marca - po raz pierwszy. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, a także zdobywczynią Grand Prix Voicingers 2018 - międzynarodowego konkursu dla śpiewających muzyków. Zespół, którego jest liderką - Natalia Kordiak Quintet, tworzą poza nią: saksofonista Przemysław Chmiel, pianista Mateusz Kołakowski, kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Grzegorz Pałka. W Żaku muzycy wykonają materiał z najnowszej płyty „Ytinamuh”, którą wydała warszawska Fundacja Słuchaj. Warto zauważyć, że Fundacja znalazła się na liście The New York City Jazz Records w kategorii Label Of The Year, obok tak znanych wytwórni jak ECM, Tzadik, Rougeart i Clean Feed.

Dzień później - w sobotę, 18 marca - usłyszymy w Sali Suwnicowej Mateusza Gawędę, w solowym projekcie „Overnight Spells”.

- Zawiera mnóstwo abstrakcyjnych treści, które towarzyszą mi głównie w snach, od dzieciństwa aż do dziś - tłumaczy artysta w rozmowie dla Klubu Żak. - Ta muzyka na pewno będzie się różnić od mojej dotychczasowej twórczości. Utwory będą krótsze niż bywało zazwyczaj, a niektóre fragmenty będą ociekać prostotą, jak nigdy wcześniej. Dźwięki będą wycelowane prosto w wyobraźnię słuchacza. Sam nie mogę się doczekać.

Nowości na Sali Suwnicowej

W piątek, 17 marca, występ zespołu Natalia Kordiak Quintet poprzedzi koncert Sundial Trio z trębaczem Wojciechem Jachną. Firmowane przez niego zespoły (lub z jego udziałem) systematycznie pojawiają się na scenie Żaka. Muzycy grają jazz "w sam raz na pierwszy raz". Twierdzi tak Marek Romański na łamach Audiovideo: - Jeżeli chcecie postawić pierwszy krok w świecie muzyki improwizowanej, ale boicie się, że okaże się nieprzystępna i zbyt trudna, sięgnijcie po Sundial Trio.

Festiwal zamknie koncert Duet Perforto, który tworzą Ola Rzepka - perkusistka, pianistka, kompozytorka, performerka i Łukasz Marciniak – gitarzysta i kompozytor. Ona - znana jest trójmiejskiej publiczności z koncertów żeńskiego tria Drekoty, bierze udział w festiwalach muzyki awangardowej i improwizowanej, takich jak: Ad Libitum, Ars Cameralis, Ars Independent czy Inne Brzmienia. On - współtworzy Brzoska Kolektyw, a jantarowa publiczność pamięta go z koncertu tri_io.

Amerykanie w Gdańsku

Kolejnym projektem specjalnym tej edycji JJ 2023, będzie występ dwóch amerykańskich muzyków - Luke'a Stewarta i Warrena G. "Trae'a" Crudupa III. W sobotę, 18 marca, waszyngtońscy muzycy przedstawią autorską wizję muzyki, jakiej po składzie złożonym wyłącznie z perkusji i gitary basowej nikt nie mógłby się spodziewać. W Żaku usłyszymy muzykę nie tylko z wydawnictwa sprzed trzech lat "Blacks Myths II", wybrzmią również najnowsze utwory z wciąż formującego się trzeciego wydawnictwa, której premierę zaplanowano na czerwiec 2023 roku. Publiczność Festiwalu Jazz Jantar jako jedna z pierwszych posłucha tego materiału na żywo.

PROGRAM wiosennej edycji festiwalu Jazz Jantar 2023 

Środa, 15 marca, godz. 19

Escalator / koncert specjalny

 • Ken Vandermark – saksofon, 
 • Mark Tokar – kontrabas, 
 • Klaus Kugel - perkusja

Czwartek, 16 marca, godz. 19

PESH  / Peshish / All That Jazz / premiera

 • Emil Miszk – trąbka, 
 • Sondre Moshagen – fortepian, 
 • Håkon Huldt-Nystrøm – kontrabas, 
 • Patrycja Wybrańczyk - perkusja

Piątek, 17 marca, godz. 20

Sundial Trio / IV / Teraz Polska

 • Grzegorz Tarwid – fortepian, 
 • Wojciech Jachna – trąbka i kornet, 
 • Krzysztof Szmańda – perkusja i instrumenty perkusyjne.

Natalia Kordiak Quintet / Ytinamuh / premiera / Teraz Polska

 • Natalia Kordiak - głos, elektronika, 
 • Przemysław Chmiel – saksofony, 
 • Mateusz Kołakowski – fortepian,
 • Alan Wykpisz – kontrabas, gitara basowa, 
 • Grzegorz Pałka – perkusja

Sobota, 18 marca, godz. 20

Mateusz Gawęda Solo / Overnight Spells / Młoda Polska / premiera

 • Mateusz Gawęda - fortepian

Blacks' Myths / Blacks' Myths III / Avant Days 

 • Luke Stewart - gitara basowa, elektronika, 
 • Warren G. ”Trae” Crudup III - perkusja

Niedziela, 19 marca, godz. 19

Perforto  / Uragano / Avant Days

 • Ola Rzepka - fortepian preparowany, 
 • Łukasz Marciniak - gitara elektryczna

BILETY

Ceny biletów na 17 i 18 marca

 • 40 zł – ulgowe dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu
 • 75 zł – na Kartę do Kultury, tylko w kasie Klubu
 • 80 zł – bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu

Ceny biletów na 15, 16 i 19 marca

 • 20 zł – ulgowe, tylko w kasie Klubu
 • 35 zł – na Kartę do Kultury, tylko w kasie Klubu
 • 40 zł – bez zniżek, w sklepie internetowym i w kasie Klubu

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury