Dobiega końca budowa skrzyżowania i odcinka ul. Kartuskiej. Zmiany w organizacji ruchu

W środę, 5 października, około godz. 9, na odcinku od ul. Fabrycznej do ul. Nowatorów zostanie zmieniona organizacja ruchu. To konieczne, by móc wykonać pełne skrzyżowanie ulic Kartuskiej i Nowatorów oraz część prac na wysokości ul. Fabrycznej. Ruch samochodów będzie odbywał się po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Na skrzyżowaniu ul. Nowatorów z Kartuską obowiązywać będzie ruch okrężny - na wybudowanym tymczasowym rondzie. Natomiast od wysokości ul. Fabrycznej w kierunku Gdańska, ruch kołowy będzie odbywał się już po nowej, rozbudowanej ulicy. Wszystkie roboty powinny zakończyć się w połowie listopada br.
04.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To już ostatni etap prac przy rozbudowie skrzyżowania i odcinka ul. Kartuskiej oraz ul. Nowatorów
To już ostatni etap prac przy rozbudowie skrzyżowania i odcinka ul. Kartuskiej oraz ul. Nowatorów
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Rozbudowa ul. Kartuskiej zakończy się w listopadzie br.

W ostatnich tygodniach na terenie tej inwestycji sporo się działo. Drogowcy układali masy bitumiczne na części skrzyżowania, a także przebudowali sieci telekomunikacyjne i zamontowali sygnalizację świetlną. Nasadzono też nową zieleń.

- Obecnie układana jest dodatkowa nawierzchnia o powierzchni około 103 mkw., na odcinku przy wyjeździe ze skrzyżowania w stronę Żukowa - informuje Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Wraca ruch na wiadukcie na al. Armii Krajowej i al. Sikorskiego

Choć pierwotnie przebudowa wspomnianego skrzyżowania i rozbudowa odcinków ulic miała zakończyć się już we wrześniu, to termin ten trzeba było przesunąć o kilka tygodni, do 15 listopada. Niezbędna okazała się bowiem budowa dodatkowego odcinka, o długości około 150 m, kanalizacji deszczowej.

1
mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Jakie prace zaplanowano w ramach tej inwestycji?

Prace na ul. Kartuskiej - na wysokości ul. Nowatorów to kontynuacja prac, prowadzonych w latach 2020-2021, na odcinku od ul. Otomińskiej do ul. Nowatorów. Ich efektem będzie przebudowane, wygodniejsze dla kierowców skrzyżowanie wraz z około 200-metrowym odcinkiem ul. Kartuskiej oraz ul. Nowatorów. W ramach prac wykonano skrzyżowanie wraz z jezdniami, chodnikami i ścieżką rowerową. Przebudowano także infrastrukturę podziemną. Natomiast na ul. Nowatorów przebudowa objęła odcinek do wysokości ul. Fabrycznej. Nowy układ drogowy na ul. Kartuskiej kończyć się będzie za zakrętem, około 200 m od skrzyżowania z ul. Nowatorów w kierunku gminy Żukowo.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm, którego liderem jest spółka Kruszywo, a która zrealizowała także poprzedni odcinek rozbudowanej ul. Kartuskiej. Koszt prac oszacowano na 12,9 mln zł.

Powstanie Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta między Chwaszczynem a Żukowem

Jakie prace wykonano przy rozbudowie Kartuskiej w poprzednim etapie?

Rozbudowa ul. Kartuskiej prowadzona była na odcinku od ul. Otomińskiej do skrzyżowania z ul. Nowatorów, o długości około 1,2 km. Dzięki tej inwestycji kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy jezdni w każdym kierunku. W ramach projektu wybudowano także nowe chodniki, oświetlenie i drogę rowerową. Inwestycja obejmowała również budowę sieci podziemnych: kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowych. Wykonano sieć gazową, a także zamontowano ekrany akustyczne. W ramach inwestycji powstał nowy układ drogowy ul. Nowej Inżynierskiej i fragment ul. Jaśminowy Stok. Zmodernizowano także odcinek ul. Fabrycznej.

Zbudowano także tzw. drogi serwisowe, równoległe do ul. Kartuskiej, na których zorganizowano na czas realizacji robót tymczasową organizację ruchu, a które po zakończeniu inwestycji stały się stałym elementem układu komunikacyjnego w tej części miasta.

Od środy kierowcy muszą przygotować się na zmiany w tymczasowej organizacji ruchu na wysokości skrzyżowania ulic Kartuskiej i Nowatorów
Od środy kierowcy muszą przygotować się na zmiany w tymczasowej organizacji ruchu na wysokości skrzyżowania ulic Kartuskiej i Nowatorów
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Rozbudowa Kartuskiej do granic Gdańska

W przyszłości ul. Kartuska zostanie poszerzona do granicy z gminą Żukowo. Oprócz dodatkowej jezdni i łącznie czterech pasów ruchu (po dwa w każdym kierunku) zyska lewo i prawoskręty, zatoki autobusowe, chodniki oraz drogę rowerową.

TV

120-letnia kamienica jak nowa