• Start
  • Wiadomości
  • Powstanie Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta między Chwaszczynem a Żukowem

Powstanie Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta między Chwaszczynem a Żukowem

Firma Budimex zaprojektuje i wybuduje za ponad 715 mln zł pierwszy, ponad 16-kilometrowy odcinek Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta między Chwaszczynem a Żukowem. Zezwolenie na budowę trasy o parametrach drogi ekspresowej łączącej Obwodnicę Południową Gdańska z Trasą Kaszubską zostało podpisane przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha w poniedziałek, 3 października, w Chwaszczynie.
( 03.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszy, ponad 16-kilometrowy odcinek Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, powstanie między Chwaszczynem a Żukowem
Pierwszy, ponad 16-kilometrowy odcinek Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, powstanie między Chwaszczynem a Żukowem
fot. Anna Bobrowska / KFP

Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta za około 2,2 mld złotych 

Nowa obwodnica zostanie oddana do użytku w 2025 roku. Wartość inwestycji składającej się z dwóch zadań wynosi około 2,2 mld zł.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, głównym celem budowy OMT jest poprawa bezpieczeństwa ruchu wszystkich użytkowników.

Powstała mapa dostępności pieszej do przystanków

Połączenie to stworzy zewnętrzną obwodnicę w stosunku do istniejącej już Obwodnicy Trójmiasta, która z uwagi na dynamiczny rozwój przestrzenny i gospodarczy aglomeracji trójmiejskiej, a co za tym idzie nieustający wzrost wskaźników zmotoryzowania i mobilności jej mieszkańców, osiąga poziomy natężenia ruchu zbliżające się do poziomu przepustowości.

Nowa trasa skróci tym samym czas przejazdu i poprawi komfort podróżowania. Przy okazji powstanie również obwodnica Żukowa.

 

Podpisanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej Budowa obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Zadanie 1: węzeł Chwaszczyno (bez węzła) – węzeł Żukowo (bez węzła) . Na zdjęciu od lewej. Kinga Gierlach - p.o. Dyrektor Oddziału GDDKiA w Gdańsku, Dariusz Drelich - wojewoda pomorski, Marcin Horała - sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
Podpisanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej "Budowa obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Zadanie 1: węzeł Chwaszczyno (bez węzła) – węzeł Żukowo (bez węzła)". Na zdjęciu od lewej. Kinga Gierlach - p.o. Dyrektor Oddziału GDDKiA w Gdańsku, Dariusz Drelich - wojewoda pomorski, Marcin Horała - sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
fot. Anna Bobrowska / KFP

Pierwszy odcinek za ponad 715 mln złotych

Pierwszy, ponad 16-kilometrowy odcinek Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta między Chwaszczynem a Żukowem, zaprojektuje i wybuduje za ponad 715 mln zł firma Budimex.

Zezwolenie na budowę trasy o parametrach drogi ekspresowej łączącej Obwodnicę Południową Gdańska z Trasą Kaszubską zostało podpisane przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha w poniedziałek, 3 października, w Chwaszczynie. W wydarzeniu wziął udział również Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Na odcinku Chwaszczyno - Żukowo wybudowanych zostanie dwanaście wiaduktów, trzy mosty i cztery estakady oraz kładka dla pieszych. Powstanie również sześć przejść dla zwierząt.

za KFP