• Start
  • Wiadomości
  • Już 15 lat razem w Oliwie. Jubileusz Fundacji Wspólnota Gdańska

Już 15 lat razem w Oliwie. Jubileusz Fundacji Wspólnota Gdańska

- Fundacja Wspólnota Gdańska to w wielkim w stopniu odzwierciedlenie idei, która dla mnie, ale też dla prezydenta Pawła Adamowicza, była bardzo ważna: wspieranie tych, którzy biorą sprawy w swoje ręce - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas jubileuszowego spotkania z okazji 15-lecia istnienia Fundacji Wspólnota Gdańska.  
24.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ratusz_kultury_001 (1)
Tort warzywny ułożony wspólnie przez świętujących mieszkańców przed Oliwskim Ratuszem Kultury w Gdańsku Oliwie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jubileusz Fundacji Wspólnota Gdańska.Trzy dni świętowania  

Terenowa gra dzielnicowa, monodram komediowy, warsztaty dla młodzieży i dorosłych, koncert muzyki operowej i operetkowej,  spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem - to tylko niektóre z wydarzeń ostatniego weekendu września, podczas którego swoje 15-lecie świętowała Fundacja Wspólnota Gdańska. Wydarzenia w Oliwskim Ratuszu Kultury rozpoczęły się w piątek, 23 września 2022 roku. 

Festiwal Sztuki Ulicznej. Artyści i wolontariusze dla Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

- Drodzy oliwianie, przyjaciele Oliwskiego Ratusza Kultury, ale przede wszystkim przyjaciele Fundacji Wspólnota Gdańska. Fundacja Wspólnota Gdańska to w wielkim w stopniu odzwierciedlenie idei, która dla mnie, ale też dla prezydenta Pawła Adamowicza, była bardzo ważna: wspieranie tych, którzy biorą sprawy w swoje ręce - powiedziała prezydent Gdańska w Oliwskim Centrum Kultury. -  I tak jest ze Wspólnotą Gdańską. Myślę, że nie ma w Gdańsku młodego człowieka, który nie przeszedł przez Akademię Gdańskich Lwiątek, jednego z flagowych projektów Wspólnoty Gdańskiej. Później odważny, szalony pomysł, kiedy miejsce w centrum Oliwy zostało oddane na Oliwski Ratusz Kultury po to, żeby służyło lokalnej wspólnocie oliwskiej, mieszkańcom Gdańska, którzy przyjeżdżają tu na wystawy, koncerty, dyskusje o ważnych sprawach. To wszystko jest dziełem Wspólnoty Gdańskiej.

 

2022-09-24-ratusz-kultury-010_949x633.JPG
Fundacja Wspólnota Gdańska została założona w 2007 roku przez Andrzeja Stelmasiewicza, gdańskiego przedsiębiorcę, aktualnie radnego Miasta Gdańska, jako niezależna inicjatywa obywatelska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Misja Fundacji - wspieranie rozwoju społeczności lokalnych przez kulturę, sztukę i edukację

Fundacja Wspólnota Gdańska została założona w 2007 roku przez Andrzeja Stelmasiewicza,  gdańskiego przedsiębiorcę, aktualnie radnego Miasta Gdańska, jako niezależna inicjatywa obywatelska. Organizacja mieści się w Oliwskim Ratuszu Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25. Znajduje się tam także prowadzona przez Fundację Galeria Sztuki Warzywniak. Była organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych, m.in. Festiwalu Gdańskich Lwów (wystawa figur lwów na ulicach miasta pomalowanych przez gdańskich artystów), Gdańskich Festiwali Rzeźby z Piasku, Festiwalu Sztuki Tutejszej TUTART i Plenerów Rzeźby z Kamieni Kaszubskich.

Budżet Obywatelski 2023. W poniedziałek rozpoczyna się głosowanie na projekty!

Misją działającej od 2007 roku Fundacji Wspólnota Gdańska jest wspieranie rozwoju społeczności lokalnych poprzez kulturę, sztukę i edukację oraz rozwijanie współpracy z partnerami - galeriami sztuki, szkołami artystycznymi, organizacjami pozarządowymi zaangażowanymi w rozwój społeczności lokalnych w różnych miastach europejskich.

Z okazji 15. urodzin organizacja przygotowała wiele wydarzeń, atrakcji i wzruszeń dla mieszkańców dzielnicy i gości.

2022-09-24-ratusz-kultury-009_949x633.JPG
Terenowa gra dzielnicowa, monodram komediowy, warsztaty dla młodzieży i dorosłych, koncert muzyki operowej i operetkowej,  spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem - to tylko niektóre z wydarzeń ostatniego weekendu września, podczas którego swoje 15-lecie świętowała Fundacja Wspólnota Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Program jubileuszowych wydarzeń w niedzielę, 25 września

  • 12.00 „Jesienna przygoda w kuchni”, spektakl dla dzieci, Teatr MagMowcy (zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl) (szczegółowy opis wydarzenia)
  • 13.00 Warsztaty „Niezwykła kartka urodzinowa”, dla dzieci w wieku 8-10 lat (zapisy, rezerwacje@wspolnotagdanska.pl). Podczas warsztatów dzieci nauczą się, jak stworzyć oryginalną kartkę urodzinową, wykorzystując jedną z popularnych technik plastycznych – scrapbooking. To technika precyzyjnego ozdabiania kartek okolicznościowych, pudełek, albumów ze zdjęciami, notesów i innych przedmiotów użytkowych za pomocą kolorowych papierów, wzorów, stempli itp. Podczas zajęć dzieci stworzą wyjątkową kartkę warstwową oraz zapoznają się z zasadami kompozycji, sposobami mocowania, klejenia i metodami użycia różnorodnych materiałów dekoracyjnych.
  • 14.00 „Jak się starzeć bez godności” – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską i Ewą Winnicką (zapisy: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl) (szczegółowy opis wydarzenia)
  • 16.00 „A bodaj Ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy” – spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, prowadzi ks. Krzysztof Niedałtowski Brak wolnych miejsc!

Piecki-Migowo. W niedzielę Pchli Targ, gry parkowe i dzielnicowe dożynki

Aktualne najważniejsze projekty Fundacji, to: Międzynarodowy Festiwal Form Przestrzennych ROZDROŻA WOLNOŚCI, Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną, Oliwska Akademia Sztuki, VIVA OLIVA - cykl działań plenerowych integrujących społeczność Gdańska Oliwy, Akademia Gdańskich Lwiątek - projekt edukacyjny obejmujący ponad 7000 dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

 

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim